Po výhře v Budějovicích si totiž v sobotu na Bazalech poradili i s celkem Bohemians Praha. „Ale v Opavě to budeme mít určitě hodně těžké. Co si pamatuji, tak to byly vždycky vyrovnané zápasy,“ tvrdí zkušený stoper Baníku René Bolf. „Navíc je trénuje Radek Látal a ten je jistě na zápas dobře připraví i správně namotivuje. Hraje se pod světly, přijde hodně diváků, bude to jízda,“ je přesvědčen Bolf, o jehož startu se stejně jako v sobotu rozhodne až těsně před zápasem.

Opavští jsou na tom zcela opačně a k pohodě mají daleko. Svěřenci trenéra Radka Látala se ocitli v úvodu nové sezony druhé ligy ve svízelné situaci, kdy jim po sedmi odehraných kolech patří v tabulce až 13. pozice. Látal neřeší v posledních dnech jen výkony, ale především zdravotní stav mužstva. Tým se mu totiž doslova rozpadá pod rukama.

Problémy jsou se zraněnými a vyloučenými hráči

„Když se nedaří, tak se nedaří,“ kroutí hlavou Látal. Co se vlastně Opavě přihodilo? Ještě před odjezdem k nedělnímu zápasu v Čáslavi se zranil stoper Radek Mezlík. „Má problémy s lýtkem. Nemůže s tím pomalu ani chodit,“ uvedl masér týmu Miroslav Rycka. Stejně jako Mezlík byl nucen nedělní zápas vynechat i kapitán Jaroslav Kolínek, který si už během cesty začal stěžovat na bolesti zad.

„Jeho stav se zhoršoval a během rozcvičky vše vygradovalo, bylo jasné, že hrát nemůže,“ poznamenal Rycka. Během utkání měl práci s Dušanem Půdou, který nakonec zápas ani nedohrál. „Dušan má problémy se svalem. Ale věřím, žeon bude na středu připraven,“ míní opavský masér. U Mezlíka s Kolínkem již takovým optimistou není: „Když budou nachystáni na sobotu, budeme to považovat za úspěch.“

A aby toho nebylo málo, v Čáslavi byl po druhé žluté kartě vyloučen Václav Zapletal. V praxi to znamená, že pohárový šlágr bude sledovat pouze z tribuny. „Musíme bojovat. Nic nevzdáváme. Šanci dostanou někteří mladí kluci z béčka,“ dodal Látal.

I podle toho je patrné, kdo bude favoritem pohárového klání. Budou ale platit papírové předpoklady, nebo dojde k obrovské seznaci? Jasno bude až zítra večer…

Baník ani Opava nechtějí nic podcenit

Jestliže v minulosti některý z týmů třeba kvůli nabitému programu stavěl pohárový zápas na druhou kolej, tak něco podobného nyní rozhodně nehrozí. Trenéři Radek Látali Miroslav Koubek dobře vědí, o co zítra půjde. V sázce totiž bude o něco více, než běžný postup do osmifinále Ondrášovka Cupu.

„Atmosféru a náboj vzájemných zápasů si dobře pamatuji ještě jako hráč. Derby bude a je pro oba kluby vždycky velikým svátkem,“ říká kouč Opavy Radek Látal, který coby kapitán dovedl Baník k mistrovskému titulu i triumfu v Poháru ČMFS. „Každopádně utkání je pro celou Opavu velkým svátkem, co si budeme nalhávat. Pro mě by byl velkou odměnou vyprodaný stadion,“ svěřil se Látal.

I když se Opavě ve druhé lize zatím moc nedaří, je jisté, že v přípravě na derby Látal nic nepodcení. Tým se sice z Čáslavi vrátil až v neděli pozdě večer, o den později se už ale hráči hlásili na tréninku. „Volno jsme ani v plánu neměli, když už nás ve středu čeká zápas,“ poznamenal Látal. Po večerním tréninku zůstávají hráči i s realizačním týmem na stadionu. „Budeme ubytováni na stadionu, bude se jednat o formu takového malého soustředění,“ poznamenal Látal.

Baník je na tom obdobně a také ostravští fotbalisté vyrazí na tradiční předzápasové soustředění. „Naposledy jsme nebyli před mistrovským zápasem na soustředění před dvěma lety, kdy nás Frýdek-Místek v Poháru ČMFS vyřadil. Od té doby jezdíme den předem pokaždé,“ podotkl předseda představenstva Baníku Tomáš Trucha. Shodou náhod tehdy vedl tým Frýdku-Místku právě Radek Látal. I proto je jasné, že v Opavě se mají fanoušci obou táborů nač těšit.

ALEŠ UHER, ROMAN BRHEL