Nejlepší střelec ligy jede na Letnou. Prosadí se?

Bylo by to skvělé, ale hlavní je, abychom tam uspěli jako tým.

Byl byste spokojený i s remízou?

To je takhle před zápasem těžko říct, protože vždycky záleží na průběhu utkání. Někdy se vám stane, že je bod dobrý, jindy zase ztráta. Třeba po Slavii bych byl nespokojený i se ziskem bodu, a my tam prohráli.

Prožíváte vydařené období. Se šesti góly vedete tabulku střelců…

Nijak zvlášť to neřeším. Vždyť máme za sebou odehráno pouze dvanáct zápasů, takže na nějaké soudy a prognózy je ještě hodně brzy. Příští kolo to může být všechno jinak a určitě bych z toho nebyl smutný, kdyby mě někdo předskočil. Podstatné je, že jsem v pohodě, hraje se mi dobře a těší mě, že to jde i Baníku.

Neříkejte, že ze vstřelených branek nemáte radost.

Šest gólů je krásných, ale výše řadím to, že jsme v tabulce třetí. Výhry Baníku jsou pro mě důležitější. Když se daří týmu, vyniknou vždycky i jednotlivci. Tahle rovnice platí nyní i u mě. Ale je to taková dílčí spokojenost. Těší mě, že to, oč se snažíme, má nějaký smysl, každé vítězství pak pomáhá psychice. Mojí i spoluhráčů. Ovšem dívat se na tabulku, na ostatní týmy anebo na pořadí mezi střelci má smysl někdy od pětadvacátého kola. Zatím je dost času.

Vaše forma má na podzim stále stoupající tendenci. Čím to je, že se Baník i vy osobně takhle zvedl?

Je to hodně o systému hry, kterým nyní hrajeme. Prostě o tom, v jakém postavení se hráč nachází v době zakončení. Vždycky se mluví o smůle a štěstí, ale spíše to vidím tak, že když mi to padá, snažím se víc střílet, tlačím se do koncovky. Každý vstřelený gól vám zvedá sebevědomí a více si na hřišti dovolíte. Vím, že góly dávat umím, techniku mám, takže bylo načase, abych se teď prosazoval víc než na jaře, kdy to nešlo nikomu.

Jak moc vám pomohlo, že vás trenér Miroslav Koubek vrátil do středu zálohy? Je vidět, že vám to tam sedí více než třeba na levé straně zálohy, kde jste hrál na jaře.

Ale já hrál zleva už loni na podzim a dal pět gólů. Na jaře jsem se už vracel i do středu, a ani to nepomohlo. Je ale pravda, že ve středu zálohy se mi daří nejvíc, mám rád hodně kontaktů s balonem, jsem pořád ve hře. Je to něco jiného, když máte třicet dotyků s míčem, nebo jen deset. Když bude trenér potřebovat pomoci na levé straně, určitě se tomu podřídím. Pro mě je nyní důležité, že i kouč by to bral jako záskok.

V posledních zápasech si vás záložníci ve středu hřiště mnohem více hlídají. Co říkáte tomu, že se na vás hraje osobka?

Neřeším to, protože to je věc soupeře a jejich taktiky. V některých zápasech je znát, že si celé naší zálohy více všímají. Pravidelně na nás stavějí dva defenzivní záložníky a už se stalo, že jeden se ode mě moc nehnul. Třeba s Příbramí nebo předtím na Slovácku. Ale s tím si musím poradit. Není to jen o Ličkovi a jeho gólech, nýbrž také o síle celé naší zálohy, která je teď opravdu kvalitní. Výborně se na hřišti doplňujeme, chceme hrát s míčem.

Je to třeba i tím, že jste společně s Tomášem Markem a Martinem Lukešem ideální trojicí, kdy má každý jinou přednost?

Asi jo. Tomáš Marek je ten na černou práci a defenzivu. To je základ, že nám s Martinem Lukešem bezvadně kryje záda. Navíc je naší výhodou i to, že jsme v záloze tři, což u nás není moc běžné. Většina týmů hraje na dva střední záložníky. Navíc jsme fotbaloví, všichni chceme hrát. To je základ pro to, abychom soupeře přehráli. Já si přeji, aby to hlavně vydrželo…

Sám říkáte, že se daří vám i Baníku. Takže jste zatím s průběhem sezony spokojený?

Mě těší, že se hodně zvedl náš herní projev, který byl podle mě dobrý i v zápasech, kdy jsme neuspěli. Mám na mysli zápasy na Slavii nebo doma s Teplicemi. Je od čeho se odrážet, což je určitě pozitivní.

Jaký zápas na Letné očekáváte?

Určitě to bude úplně něco jiného než naše poslední utkání s Příbramí v poháru. Myslím si, že ani jeden tým nebude hrát nějak zezadu. Sparta může být v klidu. My nejsme Budějovice a na Letnou nejedeme betonovat. Věřím, že si na Letné jako v každém utkání vytvoříme šance, a nejsme rozhodně bez naděje na úspěch.

Kde vidíte hlavní přednosti Sparty?

Určitě mají skvělou defenzivu, kterou řídí výborní stopeři Řepka s Hubníkem. Pak je tady i pravý obránce Kušnír, který hraje taky dobře. Sparta má v týmu samozřejmě samé kvalitní hráče, ale tyhle tři beru jako opory.

Koho považujete za největší hvězdu Sparty?

Pro mě to je už řadu let Tomáš Řepka, protože má obrovské zkušenosti a je kvalitní obránce.

Je v kabině cítit, že vás čeká zápas podzimu?

To je jasné, že se do Prahy všichni těšíme. Motivace je na nejvyšším možném stupni. Zápas Sparta – Baník, k tomu nemá cenu nic dodávat. Fanoušci i rivalita obou klubů je dostatečně známa.

Jaké máte na vzájemné zápasy vzpomínky?

Vesměs krásné. Hlavně pak na památnou mistrovskou sezonu, kdy jsme tam remizovali 1:1 a bylo tam s námi pět tisíc fanoušků. To je zápas, na který se nedá zapomenout.

Co vůbec říkáte dosavadní návštěvnosti na Bazalech, která se už kvůli posledním výkonům a umístění přece jen čekala vyšší?

Já jsem si teďka dělal legraci, že asi budeme muset fanouškům kupovat kabáty nebo rozdávat růžové brýle jako v kině, aby na fotbal chodili (smích). Ale už to někdo z kluků říkal, že fanoušci jsou prostě fanoušci. A je jejich svaté právo, jestli na fotbal přijdou, nebo ne. Já nikdy moc nepřemýšlel nad tím, jak se fanoušek rozhoduje, kdy na fotbal jde, nebo se naopak na něj třeba dívá v televizi. My si hodně vážíme těch, kteří na Bazaly chodí pravidelně a drží s námi v dobách dobrých i horších.

Na Spartě se dá ale očekávat výrazná podpora ostravských příznivců. Čím si to vysvětlujete, že vzájemné zápasy tak táhnou?

Je pravda to, že i když má třeba Slavia nový stadion, tak tam tolik našich fandů nepřijelo. Asi je to dáno historií: Sparta je prostě Sparta. Teď jsme v tabulce nad ní, tak si to naši fanoušci určitě chtějí užít.