Uznání za odvahu zaslouží také majitel Baníku Tomáš Petera, který dal na svou intuici a nejen na Ostravsku zcela neznámého Miroslava Koubka angažoval. Po jarním výsledkovém fiasku to byl pro řadu fanoušků, ale také odborníků riskantní tah.

Ostatně to konstatovali také fanoušci Baníku v anketě Deníku. „Samozřejmě jsem to zaznamenal, že důvěra v mé schopnosti nebyla v začátku angažmá nijak velká,“ připustil samotný Koubek. „Ale svým způsobem to chápu, protože jsem předtím trénoval malou Plzeň, ještě menší Kladno a Čáslav. To jsou kluby, které nemají tak velký zvuk, jak by si nároční ostravští fanoušci pro svého trenéra představovali. Byl jsem pro ně neznámé jméno, což jsem ale musel respektovat,“ uvedl Koubek.

Zklamaný ani smutný z toho nebyl. „Nevadilo mi to, protože vím, že ve fotbale to nechodí tak, že kdo je u fanoušků oblíbený a populární, má i výsledky. Já jsem byl vždycky zvyklý pracovat tak, abych pro každý klub odvedl poctivou práci. Netrénoval jsem Spartu, Slavii. Prošel jsem jiné štace, kde jsem si získal uznání odborné veřejnosti, ale fandové takové věci často nevidí. Při jejich názorech hraje roli třeba i to, jak často chodíte po různých televizních studiích komentovat zápasy,“ usmál se Koubek a dodal: „Mojí motivací bylo dokázat, že ‚menší jméno‘ může mít s klubem, jako je Baník, výsledky,“ dodal Koubek.

NÁZOR EXPERTA

Martin Čížek, bývalý reprezentant a odchovanec Baníku

I já se musím přiznat, že mě angažování trenéra Miroslava Koubka v létě hodně překvapilo. Moc jsem ho neznal a ani mu nevěřil. Mohlo to ale být i tím, že se spekulovalo o jiných adeptech. Přece jen jsem si říkal, že ostravské prostředí je specifické, že před novým koučem po tom jaru stojí hodně těžký úkol. Však to všichni známe, jak to mají někdy hráči i trenéři odjinud v Ostravě těžké. Trenér Koubek se ale úkolu zhostil výborně a Baník pozvedl. Takové zlepšení jsem nečekal ani ve snu. V kabině se podle všeho narovnaly vztahy, zvedla morálka, což bylo znát i na hřišti. Trefně to řekl i Radek Slončík, že se Baník naučil vyhrávat 1:0. Třetí místo a hlavně zisk 31 bodů je po podzimu skvělý výsledek. U trenéra Koubka oceňuji i to, že se pod jeho vedením zvedla řada hráčů, kteří už byli po tom nevydařeném jaru skoro na odpis.
10 podzimních NEJ kouče Baníku Miroslava Koubka

Druhý nejlepší podzim v novodobé historii má za sebou fotbalový tým Baníku Ostrava. Více bodů získal nejpopulárnější sportovní klub na Moravě a ve Slezsku pouze v památné mistrovské sezoně. To Baník získal šestatřicet bodů.A jak podzim viděl kouč Miroslav Koubek?


NEJLEPŠÍ VÝKON


Víte, že se mi nejvíce líbil zápas s Libercem (11. kolo: Baník – Liberec 1:0, gól vsítil Mičola – pozn. red.). Hráli jsme výtečně, takticky i pohledně. Byli jsme naprosto kompaktní. Liberec přijel do Ostravy po reprezentační pauze koncentrovaný a chtěl zlomit nepovedené výsledky. My jsme je ale k ničemu nepustili, vždyť oni neměli jedinou střelu na bránu. I když to bylo jen 1:0, náš výkon měl parametry, jaké si představuji.


NEJVĚTŠÍ PŘEKVAPENÍ

Já si myslím, že to je postavení Slavie. Její ústup z vydobytých pozic je poměrně nečekaný.


NEJVĚTŠÍ ZKLAMÁNÍ

Musím se určitě zamyslet nad třemi porážkami, které jsme na podzim utrpěli. Z nich mě nejvíce mrzela porážka v Jablonci, kde jsme to měli výborně rozehrané a měli vyhrát.


NEJVĚTŠÍ KŘIVDA

Já už jsem se tak vyjádřil bezprostředně po zápase, a proto na tom nebudu nic měnit ani teď, a můžu to jen zopakovat: Bylo to vyloučení Fernanda Nevese v Olomouci.


NEJVĚTŠÍ OBAVA

U trenérů je určitě to, aby byl tým zdravý a klukům se vyhýbala zranění. Náš kádr je sice početný, ale někteří mladí kluci na sobě ještě musejí hodně pracovat, aby se výkonnostně dotáhli na tu kostru týmu. Samozřejmě jsou tady i případné odchody během zimní přestávky, které v dnešní době k fotbalu patří. Tohle je ale spíše věc a otázka na vedení klubu. Já bych si jako kouč samozřejmě přál, aby tým zůstal pohromadě.


NEJLEPŠÍ ATMOSFÉRA

To byl poslední zápas sezony ve Vítkovicích. Byli jsme z toho všichni překvapení, ale byla tam nejvyšší návštěva v sezoně. Diváci bouřlivě povzbuzovali a taky akusticky to na lavičce znělo úžasně. To mě fakt překvapilo.


NEJVĚTŠÍ EUFORIE

Je to taky hodně čerstvé. Bylo to bezprostředně po brance Dominika Krauta, kdy už bylo jasné, že těch vysněných 31 bodů na podzim získáme. To byl moment, kdy jsem cítil největší radost i uspokojení.


NEJLEPŠÍ SOUPEŘ

Nejlepší výkon proti nám podala jednoznačně Mladá Boleslav (15. kolo: Mladá Boleslav – Baník 3:1, Sylvestre penalta, Kulič, Rajnoch – Bolf, pozn. red.).


NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ

Aby spolupráce a atmosféra v týmu zůstala i v příštím roce stejná. Nechci právě v této chvíli, kdy podzim hodnotím, opomenout přínos asistenta Borise Kočího, který rovněž udělal velký kus poctivé práce. To bych poprosil zdůraznit. Přál bych si, aby odhodlání a touha vítězit celý Baník neopustily. Abychom ve výkonech pokračovali a možná ještě se i zlepšovali. Jaro bude určitě hodně zajímavé.


NEJLEPŠÍ HRÁČ

Já upřednostňuji celkový kolektivní výkon, takže bych možná ani nechtěl někoho vyzdvihovat. Na druhé straně v každém týmu jsou zasazeny osobnosti. Kdybych si musel doopravdy vybrat, napadá mě jedno jméno: Mario Lička. Dal sedm gólů, což je u záložníka super produktivita. Prožil vynikající podzim. Toho bych dal na první místo, protože góly dělají body! Potom bych ale nechtěl opomenout ani další hráče, kteří třeba nemají zase až takové renomé. Ale to hlavně kvůli loňské sezoně. To mě potěšilo, že hráči jako Bolf, Neuwirth, Lukeš, Mičola, Marek, Tchuř se dokázali vrátit. Nerad bych doopravdy na někoho zapomněl, měl jsem radost z návratu Radima Řezníka. Výborně hrál Neves, ani útočníky bych nezatracoval, i když se třeba tolik neprosazovali, jak by si možná sami přáli. Róbert Zeher měl skvělý začátek, pak šel trošku dolů. U něj oceňuji třeba i to, že si udržel váhu, protože s ní měl po mém příchodu trošku problémy. Tým zaslouží pochvalu, všichni se doopravdy zlepšovali.