Pohyb v hráčském kádru týmu Miroslava Koubka je zatím doopravdy minimální. „A to je určitě dobře,“ usmál se kouč Baníku předpondělním prvním tréninkem.

Situace na českém přestupovém trhu je hodně klidná. „K dnešnímu dni žádná jednání o možných odchodech neproběhla,“ podotkl generální manažer klubu Verner Lička.

Ze své zkušenosti ale ví, že čas spekulací i realizovatelných transferů teprve nastane. „Během svátků je vždycky dost složité se s někým spojit. Myslím, že přestupový kolotoč se roztočí tento týden,“ uvedl Lička a jedním dechem dodal: „Jako bývalý trenér a dnes manažer si přeji, aby tým zůstal pohromadě a navázal na skvělý podzim. Ale samozřejmě hlavní slovo má vždy majitel klubu, který se musí na celou věc dívat i z ekonomického hlediska. A pro všechny hráče Baníku vždycky platilo, že každý hráč je za odpovídajících podmínek prodejný. Obdobné to je ale ostatně ve všech českých klubech.“

Předseda představenstva Baníku Tomáš Trucha na tiskové konferenci k zahájení zimní přípravy pak zopakoval, že klub s oslabením kádru nepočítá. „Situace není jednoduchá, bude to boj, ale rozpočet do konce sezony máme pokrytý. Už nyní navíc jednáme se sponzory o další sezoně,“ podotkl k ekonomické situaci v klubu Trucha.

Soustředění bude velmi důležité


Před rokem měl ostravský celek rovněž slibně rozehranou sezonu, ale po odchodu Svěrkoše a Galáska ve druhé polovině sezony totálně vyhořel. „Věřím, že loňské jaro se nebude opakovat.“ Vzhledem k tomu, jaký má Baník na jaře los, pak si vedení klubu dalo ještě jeden cíl. „Hrajeme doma s Mladou Boleslaví, Spartou i Slavií. Proto bychom byli rádi, kdybychom alespoň dvakrát během jara měli úplně plné Bazaly. Věříme, že se to může podařit,“ dodal Tomáš Trucha.

V týmu na konci minulého roku skončili Jan Hable a František Metelka. „Kádr jsme doplnili o nadějného stopera Radka Coufala, navíc útočník Patrik Boháč podepsal nový kontrakt do roku 2013,“ dodal Lička.

Při pondělním srazu byla v kabině v permanenci i váha, ale fotbalisté na ni vcházeli vcelku klidně. S nadváhou si přijít nikdo nedovolil. „Teď nás čeká ještě nějaké testování, v pátek modelovaný zápas s U21 a v neděli vyrazíme na soustředění, kde zvládneme velký kus práce. Ve Velkých Karlovicích dojde i na závody na běžkách. Po fyzické stránce to bude jeden z nejpodstatnějších dílů přípravy. V mém podání je příprava objemná, zaměřená na vytrvalostní složku i sílu, ale fotbal nejde vniveč. Budeme jak v hale, tak si hráči vyzkoušejí i spinning nebo step aerobik,“ nastínil Miroslav Koubek, jehož tým čeká i tradiční herní soustředění v turecké Antalyi.

Neves se týmu vyplatil


Ipřes stabilitu týmu by mohl mít Baník v jarní části ligy hned tři nové tváře. V průběhu tohoto týdne dorazí do Ostravy na zkoušky devatenáctiletý makedonský levý obránce Kire Ristevski i o sedm let starší útočník Jerry Adriano, který je původem z Kapverd. „Udělali jsme dobrou zkušenost s Fernandem Nevesem, tak jsme sáhli po dalším hráči z Kapverd. Oba to jsou fotbalisté, bude ale důležité, aby přijeli připraveni, kopírovali naši mentalitu a přijali i chuť a vůli týmu po úspěchu,“ uvedl generální manažer Verner Lička s tím, že hlavní slovo v případě angažování bude mít kouč Miroslav Koubek.

Vedení Baníku ale má v hledáčku i posilu z českých trávníků. „Je to univerzální hráč do defenzivy. Je důležité mít v kádru typy, jako je Tomáš Marek,“ poznamenal Lička. Kouč Miroslav Koubek s jeho slovy jenom souhlasil. „Z týmu odešli Hable a Metelka, což představuje oslabení obranné činnosti,“ řekl Koubek. Jméno hráče vedení Baníku tají. Podle informací Deníku se jedná o oporu Slezského FC Opava Radka Mezlíka, který byl v hledáčku ostravského klubu už v létě. Sedmadvacetiletému Mezlíkovi končí v Opavě v létě smlouva a kromě Baníku se o jeho služby zajímá i Žilina.

Významná data přípravy

8. ledna: Baník – Baník U 21 (10.30 – Frýdek-Místek)

10. ledna: odjezd na soustředění do Velkých Karlovic

16. ledna: návrat z kondičního soustředění

20. ledna: Baník – MFK Havířov (14.30)

23. ledna: Baník – 1. HFK Olomouc (9.00)

27. ledna: Baník – FC Vítkovice (12.00)

2. února: odlet na soustředění do Antalye

3.-11. února: čtyři přípravné zápasy v Turecku

12. února: návrat ze soustředění z Antalye

17. února: Baník – VOKD Poruba (14.30)

20. února: Baník – Fotbal Třinec (14.30)

ALEŠ UHER, ROMAN BRHEL