I když se původně myslelo, že stadion bude stát už v roce 2012, mírné zpoždění podle Kajnara neznamená, že by město od myšlenky ustoupilo.

„Politická grémia souhlasí s výstavbou fotbalového stadionu, takže to není předmětem nějakých pochyb. Politická vůle postavit stadion je jednoznačná,“ řekl Kajnar. „Za těch sedm let, co jsem na radnici, se při podobných velkých projektech takřka pokaždé stalo, že došlo k malému zpoždění. My si jako město nemůžeme a nesmíme dovolit jakoukoliv možnost pochybení,“ podotkl Kajnar.

Hlavní příčinou je spíše obezřetnost a jasná snaha dodržet všechna kritéria daná zákonem i připomínky všech zainteresovaných. „Musíme na chviličku celý chod a proces pozastavit. Žijeme v demokratické zemi a ještě jednou chceme provést analýzu, kde bude výstavba ekonomicky nejvíce přijatelná. Přece jen jsme proti roku 2008 museli zkrátit městský rozpočet o dvě miliardy a musíme dobře dvakrát zvážit každou úsporu i podobné rozhodnutí. Do měsíce až měsíce a půl bude jasno, kde fotbalový stadion vyroste,“ přiblížil nejbližší krok Kajnar.

Potřeba stadionu je logická


Potvrdil, že nejreálněji se stále jeví lokalita ve Svinově. „Ano, je největší favorit, a to nejen proto, že se jedná o městský pozemek. Svinov vyšel nejlépe při posouzení z mnoha různých kritérií,“ řekl Kajnar.

Fotbal a sport obecně je podle něj ve městě i celé společnosti fenoménem, proto se mu zdá i výstavba stadionu logická a potřebná. „Město Ostrava vždycky sport podporovalo a velký kus práce v této věci učinili i mí předchůdci. Třeba primátor Aleš Zedník nastavil fungující systém podpory sportovních klubů,“ řekl Kajnar. „Nebo si vezměte, že do hokeje bylo za posledních deset let investováno přes miliardu a půl. Zastřešil se zimní stadion v Porubě, rekonstruovala se ČEZ Aréna, byla vybudována multifunkční Aréna. Pokud to není více než půldruhé miliardy, tak o moc méně taky ne,“ uvedl Kajnar s tím, že vidí i to, že fotbalu podobné zázemí schází.

Forma financování je zatím ve hře


„Fotbal v Ostravě žil na historickém stadionu Bazaly, který zcela jistě už nevyhovuje parametrům svazu i době. A my jsme se před posledními volbami v ČSSD zavázali, že opravíme stadion ve Vítkovicích pro potřeby fotbalového Baníku. Ten projekt se nám ale zdál hodně drahý, proto jsme se rozhodli pro variantu stavby fotbalového stadionu ve Svinově,“ vysvětlil Kajnar.

Náklady na stavbu stadionu se odhadují na 1,25 miliardy korun. Podle posledních studií se radní přiklánějí k financování formou design build, což je realizace vývoje pro klienta na klíč. „Tato metoda byla navržena, ale zadána není. Před dvěma roky proběhla jednání, kdy se nám hlásili investoři, že by stadion postavili a následně ho i provozovali. Nyní je to ale samozřejmě jiné,“ řekl Kajnar. „V úvahu přichází celá řada metod. Včetně těch, že to postaví Ostrava ze svých investičních prostředků, až po to, že to postaví a půjčí si na to, nebo že vypíše koncesi na stavbu a provozování stadionu. Ve hře je řada možností,“ dodal Kajnar.

Věříte slibům primátora moravskoslezské metropole Petra Kajnara, že fotbalový stánekv Ostravě-Svinově vyroste do roku 2013? HLASUJTE ZDE!
Harmonogram stavby stadionu

* Zvolení lokality výstavby (do března 2010)

* Veřejná zakázka na výběr zhotovitele (od února do července 2010)

* Kompletní projektová a inženýrská příprava (od července 2010 do července 2011)

* Realizace výstavby nového stadionu (od srpna 2011 do ledna 2013)
Všechny články k výstavbě stadionu ve Svinově ČTĚTE ZDE!