VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Lukeš je vůdce Baníku i bez kapitánské pásky

Tbilisi/ROZHOVOR/ - Jestliže má někdo ze současných hráčů na to, aby ostravský tým dovedl k úspěšné sezoně, pak je to Martin Lukeš. Displinární komise mu za incident v posledním ligovém utkání v Příbrami na celý rok zakázala vykonávat funkci kapitána, ale jeho pozice v kabině Baníku tím rozhodně neoslabila. Spíše naopak.

14.7.2010
SDÍLEJ:

Martin LukešFoto: Aleš Krecl

Lídr ostravského týmu na prahu nové sezony potvrdil, že tým je dobře připravený a jediné, co ho mrzí, že bude v úvodních dvou ligových zápasech stát. „Určitě bych na začátku ligy raději hrál, ale ten volný čas určitě vyplním tréninkem. Vím, jak náročný podzim Baník čeká,“ říká jednatřicetiletý záložník, bez kterého si trenér Koubek dokáže sestavu jen těžko představit. Svědčí o to m i skutečnost, že v minulé sezoně chyběl pouze v jednom utkání, a to kvůli disciplinárnímu trestu za čtyři žluté karty.

Jak moc litujete toho incidentu s příbramským Kleslou, za který jste byl po konci minulého ročníku potrestán?

Mrzí mě to hlavně proto, že jsem za něj dostal vlastně tři tresty, což se mi zdá dost. Ale co se dá dělat…

Jaké to vůbec je přijít o kapitánskou pásku?

Zvláštní pocit to určitě pro mě je, ale musím se s tím vyrovnat, nedá se s tím nic dělat. Nemůžu říct, že rozhodnutí Disciplinární komise respektuji, spíše to beru jako věc, se kterou nemůžu nic dělat. Nosit kapitánskou pásku v takovém klubu jako je Baník je obrovská pocta. Zvláště pro mě, který na Bazalech vyrostl a vlastně i skoro celou kariéru za klub hraji.

Proběhla nová volba kapitána?

Trenér neuznal za vhodné volit nového kapitána. Akorát do skupiny zástupců přidal Aleše Neuwirtha.

Jako kapitán jste chodil na hřiště vždycky jako první. Jak to bude v Tbilisi při prvním mistrovském utkání?

Budu chodit poslední, vlastně se všechno otočí (usmívá se).

Co říkáte výroku Tomáše Marka, který na tiskové konferenci řekl, že on nosí pásku pouze na hřišti, že v kabině jste kapitánem zůstal.

Tak určitě to člověka potěší, zahřeje u srdce… Zase bych z to ale nedělal žádnou velkou vědu. Přeci není rozhodující, kdo má během utkání pásku na rukávu. Ono se v hierarchii týmu fakt nic nemění, protože s vedením klubu budu za celý tým zase jednat já.

Pojďme k Baníku, který prožil hodně hektické léto. Co mu osobně říkáte?

Něco podobného jsem nezažil, změn bylo na Baník fakt hodně. Ale nerad bych se k tomu více vyjadřoval. Myslím, že mi to ani nepřísluší komentovat přestupovou politiku vedení klubu. Nejsem k tomu ani kompetentní.

Váš názor je pro fanoušky ale zajímavý.

(odmlčí se a přemýšlí) Já můžu k tomu říct jediné: doufám, že všichni kluci co přišli, budou pro Baník platní. Přeji jim i hodně štěstí a můžu jim i slíbit, že my ostatní jim budeme chtít určitě pomoci.

Osm nových tváří ale všechny odborníky doslova šokovalo.

Pokud jsem dobře informovaný tak vedení klubu splnilo přání trenéra Koubka, který chtěl rozšířit a zkvalitnit hráčský kádr. Čeká nás v úvodu sezony hodně náročný program, takže se dá tento krok i pochopit.

Je ale jasné, že Baník bude potřebovat i čas na sehrání.

Může to chvilku trvat. Bylo by asi hodně odvážné si myslet, že budeme hned hrát atraktivní fotbal a všechno bude fungovat na jedničku. Těch změn bylo hodně. My to ale musíme zvládnout na takové úrovni, aby nám nic neuteklo. Začátek tady v Gruzii je pro nás strašně důležitý, abychom se chytili a hlavně postoupili. Je taky jasné, že musíme jít zápas od zápasu. Nemá vůbec cenu se dívat někam dopředu, to je absolutně zbytečné. Ono se to fakt všechno uvidí. Kdo ví, třeba nás jedna výhra v úvodu nastartuje, a bude to hned dobrý.

Loni jste ale měli začátek hodně kostrbatý a řadu zápasů jste doslova vydřeli.

Snad si to pamatují i naši fanoušci (usmívá se). Ale vážně, my jdeme do sezony zase s pokorou a budeme chtít zase dobře bránit, hrát s maximálním nasazením. V minulém roce jsme s tím slavili úspěch, tak na tom nebudeme nic měnit. Když dáme do hry srdce a budeme běhat a bojovat, tak to bude dobrý. Všichni tomu věříme.

Původní zpravodajství redaktora Aleše Uhra čtěte ve čtvrtečním tištěném Deníku!

Máte za sebou i angažmá ve Slavii, kde je podobný průvan v kabině častější. Špičkové kluby se s tím asi musejí umět vyrovnat.

S tím souhlasím, je to fotbal. A k němu přestupy prostě patří. Nejsem fakt odborník na to, abych mohl komentovat, zda tento přestup je pro Baník dobrý nebo špatný. Nebo že osm hráčů je hodně, a tři zase málo. Je třeba si taky uvědomit, že nám odešly Lička, Mičola, Vydra. A někdo je musí nahradit.

Kdo z nich bude nejvíce scházet?

To je taky hodně těžké komentovat. Když to vezmu podle věku, tak Mario Lička dal osm gólů. Odešel nám nejlépe střílející záložník ligy, což je samo o sobě velká ztráta. Maria všichni znáte, on je dobrý fotbalista a potvrdil to v mistrovské i loňské sezoně. Tomáš Mičola toho zase strašně moc odběhal, takových dříčů v lize moc neběhá. U nás má tento teďka na tento způsob hry fyzické předpoklady snad jen Adam Varadi. Matěj Vydra, který byl u nás jen půl roku, ale taky ukázal, že je dobrý fotbalista a týmu pomohl. Kdo bude nejvíce chybět, si netroufnu říct. Já hlavně věřím, že je dokážeme nahradit. To je svým způsobem i výzva pro nové posily.

Jak se ale v kabině vypořádáte se zvýšenou konkurenci v týmu. Když Baník v posledních letech uspěl v lize, tak se vždycky trenér spoléhal na třináct, čtrnáct fotbalistů. Nyní se může stát, že někteří hráči se na hřiště vůbec nedostanou.

Konkurenční prostředí je ale dneska ve fotbale běžné a prospěšné. Máme náročný program, který by byl v jedenácti lidech nezvládnutelný. Baník v posledních letech nikdy nezačínal tak brzy a také poháry hrál vždycky až se silnějšími kluby. Nyní nás čeká v případě úspěšného startu v Evropské lize, ve který všichni věříme, pořádná fuška. A ke dvěma zápasům v týdnu je třeba připočíst i cestování. Zátěž se musí rozložit na více kluků.

Pro fanoušky je osoba trenéra Miroslava Koubka zárukou toho, že by měl tým zase klapat. Jeho spravedlivý přístup, kdy se na hřišti objevují vždy jen ti nejlepší, se osvědčil. Co vůbec říkáte jeho metodám, které v Ostravě slaví pro mnohé i nečekaný úspěch?

U trenéra neměl ani nyní nemá nikdo nic jisté. Ten kdo na hřišti, v tréninku nesplňuje to, co má, tak prostě má smůlu a nehraje. V tomhle trenér v loňské sezoně ukázal, že to tak je a bude. A není důvod o něm vůbec pochybovat (důrazně). Vždyť on nás vytáhl z absolutního dna. Určitě ví, co dělá a na sezonu jsme dobře připraveni.

Vybaví se vám ještě moment, kdy před rokem poprvé přišel do kabiny?

Já jsem trenéra vůbec neznal a stejně na tom podle mě byla celá řada dalších spoluhráčů a vlastně i většina fanoušků. Hned po několika dnech jsme ale poznali, že se jedná o inteligentního člověka a obrovským přehledem. Rychle nás přesvědčil, že fotbalu rozumí. Ze všech hráčů dokázal dostat maximum a výsledkem bylo třetí místo.

Jaké se díváte na ambice Baníku v nadcházející sezoně, kdy vedení klubu jasně deklarovalo, že by chtělo hlavně navázat na loňské výsledky?

Tak určitě je lepší jít do sezony s pokorou. A pohárové ambice bude mít Baník vždycky. Nemá cenu vykřikovat do světa, že chceme titul a podobně. Baník bude chtít být zase, co nejvýše a určitě se porvat o účast v pohárech. Pro mě je jediné měřítko, které uznávám, přízeň fanoušků. Pokud budou lidi na Bazaly chodit, bude to znamenat, že hrajeme dobrý fotbal a v tabulce jsme nahoře. A já bych byl rád, aby bylo víckrát plno, než tomu bylo loni.

Jste si vědomi i toho, že to budete mít po třetím místě mnohem těžší. S Baníkem se zase počítá v boji o nejvyšší příčky.

Loni nám ta pozice doopravdy vyhovovala, ale nemyslím si, že by nás někdo tipoval na titul. Ono je vždycky pro Baník lepší, když se mluví a píše v novinách o Spartě a Slavii. Stejně se vždycky rozhodne na hřišti. Nám ta pozice v závětří za těmito pražskými kluby sedí.

Vraťme se ještě k Vydrovi, který byl po Barošovi, Svěrkošovi dalším útočníkem, kterého jste, jak se říká, na hřišti dělal a pomohl mu tak k vysněnému přestupu do zahraničí. Poznal jste třeba po dvou trénincích, že to je tak výjimečný fotbalista?

(okamžitě se rozesměje) Tak po třech trénincích určitě ne, protože po nich s námi týden Matěj netrénoval. Až jsme se divili, co s ním je. Měl nějaké špatně jaterní testy. On se totiž, myslím, s takovou tréninkovou zátěží asi nikdy předtím nesetkal. Potom, kdy se srovnal s tréninky a rozkoukal se, bylo vidět, že má obrovský talent, skvělé zrychlení. Když pak dal pár gólů v lize a my hráli o titul, tak jsem mu sám říkal, že v létě přestoupí. Všichni jsme mu to přáli, je to i vizitka všech jeho spoluhráčů, že šel za takový ranec do Itálie.

Za pár hodin vás čeká klíčový start do nové sezony. Jaké máte pocity?

Já už proti Gruzíncům hrál. Bylo to se Slavii proti Dinamu Tbilisi. Byl to možná i můj poslední zápas v sešívaném dresu. Moc si to ale nepamatuji, ale vím, že je to šest let a Slavia s Dinamem vypadly.

Co očekáváte od utkání s WIT Georgia?

Viděli jsme video a všichni víme, že to bude strašně nepříjemný soupeř. To tak možná vypadá, že to je klub, který nikdo nezná. Budou rychlí, běhaví. Někde jsem četl, že jsme favorité, já bych s tím byl fakt opatrnější. Jasně, my chceme za každou cenu postoupit, s tím do toho jdeme, ale myslet si, že hrajeme s nějakými nazdárkami je blbost. Letní příprava byla náročná, ale nyní můžeme tu dřinu zúročit.

Na sezonu se tedy těšíte?

Moc, já se moc těšil až to všechno začne. Navíc jsem prožil super dovolenou. Byl jsem s dcerou Viktorii v Paříži v Disneylandu a pak ještě v Egyptu. Pro malou byl zážitek hlavně ten zájezd do Disneylandu, který mi zakoupil majitel klubu Tomáš Petera. Byla to cena za nejlepšího hráče minulého roku, tak mi fakt udělala radost. Když zase na plese nějaký zájezd pro malou dostanu, budu šťastný. Bude to znamenat, že jsme podzim zvládli, a to si moc přeji.

Autor: Aleš Uher

Místo události:
14.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - relokační konzultant/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Hrušovská 2654/16, Moravská Ostrava , Kontakt nejprve telefonicky na č. 732 782 396., , Požadujeme samostatnost, pečlivost, příjemné vystupování., Zkušenosti v oblasti zaměstnávání výhodou, nikoli podmínkou., , Náplň práce: komunikace s uchazeči, zajištění vízové agendy, komunikace s úřady., Pracovní doba: Po-Pá ranní směny.. Pracoviště: Irs jobs s.r.o., moravská ostrava, Hrušovská, č.p. 2654, 702 00 Ostrava 2. Informace: Tereza Černochová, +420 732 782 396. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: ZZ, Telef. Po a St 9-11h, osobně: Nádražní 601/509 OV-Přívoz PO a St. 9-11h, Práce v e výškách, SC v rámci ČR, Dobrý zdravotní stav a pracovní morálka., Možnost sepsání PS na dobu neurčitou pro občany EU.. Pracoviště: Hamor-stav s.r.o., Nádražní, č.p. 601, 702 00 Ostrava 2. Informace: Vasyl Hamor, +420 608 728 856. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 25 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby inženýrských děl Svářeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ostrava + celá ČR dle zakázek, Kontakt: předem volat a domluvit si schůzku na č. 608 812 266., , Požadujeme zkoušky svaru 141 a 111 černý materiál a nerez, svary RTG certifikát i se státnicemi a praxe v oboru (možnost obnovy svářečského průkazu).. Pracoviště: Svoboda export s.r.o., Bedřicha Václavka, č.p. 980, 700 30 Ostrava 30. Informace: Oleg Pavljuk, +420 608 812 266. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Výškovická 122, Ostrava - Zábřeh, Kontakt emailem: radova@hoteldmh.cz, telefonicky 10-14 hod. na č. 596 796 111., , Požadujeme:, Příjemné vystupování při poskytování informacích o ubytování a ostatních službách zákazníkům včetně informacích o cenách poskytovaných služeb. Obsluha běžné kancelářské techniky (tiskárna, kopírka atd..). Dobrou znalost PC (MS Word i Excel). Cizí jazyk výhodou, ne však podmínkou. , , Nepřetržitý provoz, mzda až 105,-Kč/hod.. Pracoviště: Real & hotel dmh s.r.o.;, Výškovická, č.p. 2498, 700 30 Ostrava 30. Informace: Alena Radová, +420 596 796 111.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michal Sáček ze Sparty.
50

Sparťan Sáček po výhře nad Baníkem: Zápas hodně bolel, byla to velká bitva

Baník Ostrava - Sparta Praha
5 50

Baník přišel ve šlágru se Spartou o domácí neporazitelnost, rozhodl Tetteh

Sparťané na Baníku skončili za ostnatými dráty

Fotbalové zápasy mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha jsou označovány za nejrizikovější v rámci celé ligy. Doprovázejí je mimořádná bezpečnostní opatření.  

Majitel Baníku Brabec: "Jsem velmi impulzivní fanoušek, rozčiluju se"

Sestup z první ligy, návrat mezi elitu a následný infarktový boj o záchranu do posledního kola. Do toho řešení řady milionových kauz, složité narovnávání vztahů a hledání schopných lidí. Majitel fotbalového Baníku Ostrava Václav Brabec toho po svém příchodu do klubu v lednu 2016 musel zvládnout opravdu hodně.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 8 7 0 1 21:4 21
2. FC Viktoria Plzeň 8 7 0 1 14:6 21
3. AC Sparta Praha 8 6 2 0 15:4 20
4. FC Fastav Zlín 8 6 1 1 15:5 19
5. FC Baník Ostrava 8 5 1 2 12:4 16
6. 1. FK Příbram 8 3 2 3 13:14 11
7. Bohemians Praha 1905 8 3 2 3 10:11 11
8. FK Jablonec 8 3 1 4 11:10 10
9. FC Slovan Liberec 8 2 4 2 8:8 10
10. FK Mladá Boleslav 8 3 1 4 17:19 10
11. FK Teplice 8 2 3 3 11:15 9
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT