Momentálně druhým nejvýše postaveným celkem v Ostravě je Odra Petřkovice, po podzimu devátý tým moravskoslezského krajského přeboru. Ale nad posunem v neoficiálním žebříčku vzhůru Petřkovičtí nijak nejásají. „Prožíváme smutný příběh, aby druhý nejlepší tým u nás hrál až v páté lize. Vždyť tady dřív byla hierarchie úplně jiná – o prvenství se přetahovaly Baník s Vítkovicemi, za kterými se ve stínu pohybovala Poruba či NH Ostrava,“ kroutí hlavou trenér Odry Václav Štverka. „Asi je to vizitka současného stavu fotbalu na Ostravsku, i když možná nastala doba na jeho vyčištění,“ dodává.

V podobném duchu se však vyjadřují i další trenéři momentálně o hodně výše postavených týmů. „Ta současná situace je pro fotbal v regionu doslova tristní. Aby po Porubě skončil dospělý fotbal i ve Vítkovicích, to není dobrá vizitka pro Ostravu, která si říká město sportu,“ podotýká polanecký trenér Lubomír Adler s tím, že on sám ani nezná cestu, která by vedla k pomyslnému světlu na konci tunelu.

A situace ve Vítkovicích se dotkla i stále ještě hrajícího trenéra Krásného Pole Martina Janíka. Čtyřicetiletý kouč momentálně sedmého nejlepšího mužstva v I.A třídě (vyšší krajská soutěž – pozn. red.) totiž s „velkým“ fotbalem začínal právě na městském stadionu. „Mrzí mě to opravdu hodně. Vždyť je to klub mého dětství a dospívání. Snad se jim tam aspoň podaří zachránit mládež. Ale i pro současné dorostence to není moc příjemné, když nevědí, kde třeba za dva tři roky budou hrát. V tom je asi ten největší kámen úrazu. Jestli bude delší čas scházet seniorské mužstvo na nějaké solidní úrovni – třeba v divizi nebo krajském přeboru –, tak logicky upadne i zájem rodičů dávat kluky právě do Vítkovic,“ podotýká Janík.

V současné chvíli je nejhorší, že nemusí jít o poslední případ. Deník už informoval o problémech, které mají ve Staré Bělé či Svinově. Přichází definitivní soumrak nad nejpopulárnějším sportem v Ostravě, nebo jde jen o momentální krizi?

>> Aktuální pořadí ostravských klubů

1. FC Baník Ostrava (I. liga; 10. místo)

2. FC Odra Petřkovice (krajský přebor; 9. místo)

3. SK Šenov (I.A třída, skupina B; 1. místo)

4. FK SK Polanka (I.A třída, skupina A; 2. místo)

5. TJ Sokol Krásné Pole (I.A třída, skupina A; 7. místo)

6. TJ Heřmanice (I.A třída, skupina B; 7. místo)

7. TJ Sokol Stará Bělá (I.A třída, skupina B; 9. místo)

8. TJ Klimkovice (I.B třída, skupina B; 5. místo)

9. TJ Sokol Dolní Lhota (I.B třída, skupina B; 8. místo)

10. FC Ostrava-Jih (I.B třída, skupina B; 11. místo)

11. TJ Vítkovice-Svinov (I.B třída, skupina B; 12. místo)

12. TJ Sokol Hrabová (I.B třída, skupina B; 13. místo)

Další deset A-týmů svých klubů hraje městský přebor a pět jich je zařazeno do nejnižší ligy – městské soutěže.

Poznámka: Baník U21 hrající divizi není v tabulce uveden.