Trenér týmu Milan Chalupa potvrdil, že tým složený z fotbalistů Baníku Ostrava se pokusí navázat na čtyři roky starý zisk bronzových medailí.

„Kromě sportovní části přípravy ale v těchto dnech pracujeme hlavně na shánění financí. Účast v Brazílii není levná záležitost, ale společně s ředitelem školy Františkem Repkou věříme, že peníze dáme dohromady,“ poznamenal Milan Chalupa, který je druhým koučem v týmu Baníku U21.

Máte už přesný harmonogram odletu do Brazílie?

Ano letenky už máme objednané dlouho. Do Brazílie letíme 7. dubna, tedy tři dny před začátkem turnaje. Chceme být v dějišti mistrovství alespoň den předem, aby se kluci vyspali a aklimatizovali. Menší problémy jsme měli při zpáteční cestě, kdy byla řada letenek vyprodána. Nakonec nejlevněji vyšla cesta přes Lisabon, kde se ale musíme den zdržet. Alespoň kluci poznají i portugalskou metropoli.

Účast v Brazílii jste si vybojovali začátkem listopadu, kdy jste v domácím prostředí vyhráli republikové finále.

Ostravské finále bylo vyvrcholením celého ročníku, které začínalo u městských, krajských kvalifikačních turnajů.

Kolik středních škol se do tohoto projektu zapojilo?

Je jich asi tisíc. My jsme ve finále bojovali o prvenství se Střední školou polytechnickou z Brna. To byl náš asi největší soupeř. Náš celek jinak tvořili hráči dvou klubů – dva byli z FC Vítkovice, zbylá patnáctka z FC Baník Ostrava. Kluci, co si postup vybojovali, poletí i do Brazílie. Budou tam asi jen dvě změny, které jsou způsobeny současnou špatnou finanční situací ve Vítkovicích. Jeden z hráčů přestoupil do Olomouce, ten druhý má taky namířeno do klubu mimo Ostravu. Proto s námi asi ani jeden z nich letět nemůže.

Sám jste už zmiňoval, že momentálně největším problémem shánění financí.

K dnešnímu dni máme rozpočet pokrytý z 60 procent, kdy jsme se už dohodli na spolupráci s firmou Kajot, grant jsme dostali od Moravskoslezského kraje, příspěvek od městského obvodu Slezská Ostrava. Žádost o dotaci máme podanou i na městě Ostrava. Není to jednoduché na takovou akci na Ostravsku peníze sehnat, ale věříme, že se nám nakonec rozpočet podaří pokrýt. V posledních dnech intenzívně jednáme i s Alešem Buksou. Věříme, že právě on a jeho společnost LR Cosmetic by se mohla stát generálním partnerem našeho týmu. Pokud se dohodneme, a my v to pevně věříme, tak naší cestě do Brazílie už nic nebrání.

Moc sportovních fanoušků vůbec netuší, o jak významnou sportovní ,ale i společenskou akci ve světě jde.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem na světě a tomu taky odpovídá úroveň MS středních škol. Myslím si, že kdyby lidé věděli, jak prestižní to je akce nejen ze sportovního, ale i ze společenského hlediska, určitě by se na případnou finanční podporu dívali jinak.

Jak bude probíhat příprava?

Kluci se na turnaj připravují ve svých klubech, budeme mít jen dva společné tréninky v Brazílii. Vzhledem k tomu, že tým je tvořen hráči z Baníku, kteří se znají, nevidím v tom žádný problém. Jediné, co musíme společně připravit, je kulturní vystoupení, kterým budeme představovat naše město, náš kraj v rámci společenského večera.

Jak se na to mladí fotbalisté tváří?

S tím máme zajímavou zkušenost, když jsme se na tato vystoupení chystali v dřívějších letech, byli kluci hrozně nervózní a někteří se i pochopitelně styděli. Ale když pak viděli spontánnost jiných kluků z ostatních zemí, ostych z nich opadl a strávili myslím příjemné chvíle, na které budou vzpomínat. Hodně oblíbený je další společenský večer, který pořadatelé nazvali burza národů. Při ní probíhá klasická Miss a jsou představeny významné firmy z daného regionu jednotlivých zemí.

Co vlastně mladí fotbalisté na Střední škole v Ostravě-Kunčicích studují?

Navštěvují různé obory od tříletých zámečníků až po maturitní obory strojního, elektro nebo ekonomického zaměření. My jsme v loňském školním roce otevřeli nový obor Management obchodních firem a sportovních klubů, který by měl nabídnout mladým sportovcům nebo studentům se zájmem o sport možnost zajímavého studia. Vedle sportovního gymnázia v Ostravě-Zábřehu je právě naše škola další volbou. Vždyť i my připravujeme sportovce pro případné další studium na Vysoké škole. Myslím si, že takový obor na Ostravsku chyběl, což prokazuje zájem o něj. Studentům samozřejmě škola nedělá problémy s uvolňováním na tréninky, musí si však plnit své studijní povinnosti a řádně se tak připravit na absolvování maturitní zkoušky. Na tento obor však nechodí jen vrcholoví sportovci, máme tam i studenty, kteří dokonce aktivně nesportují ale mají ke sportu kladný vztah a chtěli by se v něm v budoucnu v nějaké pozici realizovat.

Na MS nebude Střední škola z Ostravy-Kunčic startovat poprvé.

To je pravda. Světového šampionátu jsme se zúčastnili už v roce 2005, kdy jsme v dánském Skaerbaku obsadili 22. místo. O dva roky později jsme v chilském Santiagu získali bronzové medaile, což je stále největší úspěch české střední školy v historii! Tam jsme se přesvědčili, že se dá hrát doopravdy s každým. Já ani všichni kluci, kteří tam hráli, asi nikdy nezapomenou na zápas o konečné třetí místo s Brazílií.

Vy jste je porazili vcelku přesvědčivě 3:0.

To ano, ale měli jsme i obrovský kus štěstí. Brazilci hráli fantasticky a chvilkami jsme byli jak na kolotoči. My ale šance i tlak ustáli a po standardkách skórovali. Byl to výsledek týmového výkonu, uspěli jsme díky dobré organizaci hry a kondici. Zajímavé byly i ohlas brazilského trenéra, který obdivoval náš týmový výkon, já mu zase vysekl obrovskou poklonu za individuální dovednosti brazilských fotbalistů.

Úroveň se dá očekávat i letos hodně vysoká?

Turnaje se zúčastní řada skvělých fotbalistů, kteří za pár let budou působit ve špičkových západoevropských týmech. Tenhle turnaj je brán v zemích, kde je zažitý systém fotbalových akademií spojený se studiem, brán velice prestižně. Třeba vyspělé evropské fotbalové státy tam přiletí klidně i měsíc předem a turnaj berou jako vrchol určitého cyklu. Tomu odpovídá i početný doprovod a fanoušci, kteří jsou součástí výprav zemí jako je Španělsko, Německo, Anglie a podobně.

Už znáte i soupeře pro boje v základní skupině, co na ně říkáte?

Jsme z losu trošku rozpačití, na jedné straně máme hrozně těžkou skupinu, která je ale atraktivní. A to hlavně proto, že se střetneme s domácí Brazílií, což bude už kvůli očekávané atmosféře skvělý zážitek. Kromě toho si zahrajeme ve skupině i proti JAR, která hraje úžasný fotbal a je spolufavoritem MS. Dále se utkáme ve skupině ještě se Slovinci, Belgií a Švýcary. Dále postupují první čtyři týmy, které pak postoupí do klasického pavouka. Naším cílem je postoupit ze skupiny, potom už může turnaj dopadnout jakkoliv.