Jihočeši na Bazalech dvakrát vedli, ale domácí v závěru po gólech Krauta s Varadim utkání otočili ve svůj prospěch. Baník se dočkal teprve druhé jarní výhry a udělal důležitý krok k záchraně. Výborný výkon podal především útočník Dominik Kraut, který měl prsty ve všech třech brankách svého týmu. První padl po jeho rohu, druhý vstřelil sám a třetí pro své spoluhráče připravil. „Pokud bude nadále pracovat v tréninku a podávat takové výkony, tak má místo jisté,“ poznamenal kouč Baníku Karol Marko.

První problém potkal Baník ještě pár minut před utkáním: na rozcvičce se zranil gólman Daněk a jeho náhradník Pietrzkiewicz ve svém ligovém debutu lovil už po devíti minutách míč ze sítě. „David je normální člen kádru a já neměl strach, že by to nezvládl. Všichni naši gólmani pod vedením trenéra Srnička výkonnostně rostou a David to potvrdil,“ řekl Marko.

Hosté udeřili hned z první rány na bránu. Po Hudsonově průniku míč našel uvnitř vápna Stráského, který se trefil ke vzdálenější tyči.

Ostrava hrála v úvodní dvacetiminutovce znovu slabě a koledovala si o další gól. Hudson však v 11. minutě po taktické chybě Hušbauera šikovným obstřelem na Pietrzkiewicze nevyzrál. Polský gólman se vzápětí po jednom souboji zranil a chvíli to vypadalo, že bude muset střídat, ale po ošetření zůstal.

Až po akci Čirkina, jehož střela těsně minula tyč, se domácí sebrali. Kolmá přihrávka do vápna vybídla v 21. minutě k vyrovnání Varadiho, ten však zbytečně kličkoval a nakonec jeho střelu brankář Kučera srazil do tyče.

Baník však začal přebírat iniciativu. Zásluhou invence Lukeše s Krautem měly tentokrát jeho útočné výpady i oči a po půlhodině se Slezané dočkali vyrovnání. Krautův roh napálil na bližší tyči hlavou Bolf a míči do sítě dost možná pomohl ještě Otepka, který hlídal brankovou čáru.

Ostrava skórovala po 282 minutách a gól ji dal křídla. Baník v závěru půle vydatně tlačil, po kolmici Krauta šel na Kučeru sám Lukeš, ale gólman jeho křížnou střelu vyrazil a dorážka do odkryté branky nevyšla Šmejkalovi. Poté musel Kučera ještě vyškrábnout dalekonosnou bombu Hušbauera.

Kolmice středem českobudějovické obrany na hosty platily. Hned v úvodu druhé půle se po takové situaci řítil na branku Varadi, ale Kučeru nepřekonal. Ani Ostrava však neoplývala jistotou v defenzívě a v 58. minutě ji zmrazil Ondrášek, který po Laštovkově centru hlavou vrátil Dynamu vedení.

Domácí však zareagovali střelhbitě: Lukeš postrčil na malém vápně míč Krautovi, který už po dvou minutách vyrovnal. Nápor Baníku přinesl šanci střídajícího Zehera, ale jeho hlavičku Kučera vytlačil.

Obrat se však Ostravě nakonec zdařil. Vítěznou akci založil v 70. minutě pasem do otevřené obrany opět výborně hrající Kraut a Šmejkalův centr z levé strany dopravil ve skluzu do sítě Varadi. Českobudějovičtí fotbalisté tak venku poosmé v řadě nebodovali.

Trenér Českých Budějovic Jaroslav Šilhavý byl i přes porážku s výkonem svého celku spokojený. „Viděli jsme zajímavý zápas, kdy padlo pět gólů. Fanoušci si přišli na své. Dali jsme první gól, pak jsme se ale nepochopitelně stáhli a Baník měl převahu i šance. Hodně jsme faulovali a domácí tak měli tlak i díky velkému množství standardek. V úvodu druhého poločasu jsme hráli dobře a dali jsme i druhý gól. Škoda, že jsme hned vzápětí inkasovali. To asi zápas rozhodlo, protože Baník hned přidal třetí branku. My ale měli i za stavu 2:3 šance, které jsme ale neproměnili,“ řekl Šilhavý.

Karol Marko ocenil to, že jeho tým dokázal zápas otočit, i když prohrával 0:1 a 1:2. „Budějovice dokázaly, že mají kvalitu. První inkasovaný gól nás rozhodil, chvíli jsme s tím bojovali. Pak jsme ale měli velkou vůli zápas zvrátit. Mužstvo ukázalo morálku a soudržnost. Byl to pro kluky složitý zápas a mě těší, že jsme ho zvládli,“ zakončil Karol Marko

(čtk, au)

FC Baník Ostrava – SK Dynamo České Budějovice 3:2 (1:1)

Branky: 33. Bolf, 60. Kraut, 70. Varadi – 9. Stráský, 58. Ondrášek. Rozhodčí: Královec – Lhoták, Koval. ŽK: Pietrzkiewicz (Baník). Diváci: 2518.

Baník Ostrava: Pietrzkiewicz – Řezník, Bolf (69. Greguš), Neves, Šmejkal – Marek, Hušbauer – Varadi, Lukeš, Fantiš (62. Zeher) – Kraut (78. Šenkeřík). Trenér: Marko.

České Budějovice: Kučera – Laštovka (87. Pecka), Horejš, Simič, Vulin – Hudson (78. Timm), Stráský, Čirkin, Otepka, Nitrianský (68. Mezlík) – Ondrášek. Trenér: Šilhavý.