Tak špatně na tom fotbalový Baník Ostrava už hodně dlouho nebyl. Tradiční slezský klub je po třech odehraných kolech poslední a čeká ho hodně složitý boj o záchranu. Pomocnou ruku mu v kritické chvíli podává odchovanec Václav Svěrkoš, který je dohodnutý s majitelem klubu Tomášem Peterou na pětileté smlouvě.

Oficiálně by měl sedmadvacetiletý útočník podepsat kontrakt dnes nebo zítra dopoledne. Samotný Svěrkoš, který se v pátek vyvázal z kontraktu ve francouzském Sochaux, je momentálně volný hráč a může kamkoliv přestoupit zadarmo.

Tím se stal pro české i zahraniční kluby žádaným zbožím. „Rozhodoval jsem se spíše srdcem než hlavou. Cítím, že Baník potřebuje nyní pomoci jako nikdy předtím. Nesmíme nechat Baník padnout,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro Deník Svěrkoš.

Svěrkoš slevil ze svých finančních požadavků

Osobně sledoval na Bazalech sobotní duel s Boleslaví, který mu ale moc optimismu do žil vlít nemohl. Baník prohrál 1:4 a utkání sledovalo sotva tři tisíce nejvěrnějších fanoušků. „Zabolelo mě to u srdce, ale na mé rozhodnutí to vliv nemělo,“ uvedl Svěrkoš.

Do klubu tak nakonec přichází i přesto, že se majitel Tomáš Petera stále nedohodl na vstupu strategického partnera, který by se mohl na jeho angažování finančně podílet. „Vždycky jsem tvrdil, že hráči typu Svěrkoš nebo Jankulovski se nedají odmítnout. V těchto případech nemůžeme čekat, zda do Baníku vstoupí strategický partner, nebo ne. A musím využít možnosti je angažovat,“ řekl Petera.

Připustil, že samotný Svěrkoš, vědom si finančních možností klubu, slevil ze svých požadavků. „Je velmi vstřícný a respektuje současnou finanční situaci klubu,“ poznamenal Petera.

Podmínkou dlouhodobý kontrakt

Jedinou jeho podmínkou bylo, že se musí jednat o dlouhodobý kontrakt. „Jsme dohodnuti na pětileté smlouvě. Pevně věřím, že i díky příchodu této baníkovské ikony se zvýší návštěvnost na Bazalech a snad se nám podaří sehnat i nového sponzora,“ dodal Petera.

Velkou radost z návratu má také trenér Pavel Malura, který Svěrkoše pro velký fotbal vychoval. „Který trenér v lize by nechtěl mít Vencu Svěrkoše v týmu? Samozřejmě to je pro nás velká posila,“ řekl trenér Baníku Pavel Malura .

Václav Svěrkoš má na kontě 11 startů za národní tým a tři vstřelené branky. V české lize odehrál za Baník 87 zápasů a zaznamenal 36 branek. V roce 2008 byl nejlepším střelcem ligy. Obnovenou premiéru si Svěrkoš odbude v pátek v Jablonci.

Svěrkoš: Po utkání Baníku sem nemohl usnout

Slavní odchovanci ostravského Baníku bijí na poplach a pokusí se pozvednout tradiční slezský klub. A to přímo na hřišti!

Jako první přichází posílit poslední celek ligové tabulky Václav Svěrkoš. „Jsem rozhodnutý, že se do Baníku vrátím,“ řekl útočník, který se na Bazaly vrací po dvouapůl letech.

V kuloárech se začíná spekulovat o tom, že také příchod Marka Jankulovského, který se stále zotavuje z operace kolene, vypadá nadějně!

Váš návrat řadě fanoušků vyrazil dech. Můžete prozradit, zda jste se rozhodoval spíše hlavou nebo srdcem?
(pokrčí rameny) Asi spíše srdcem. Viděl jsem všechny tři ligové zápasy… Neříkám, že z toho mám přímo obavu, ale je jasné, že mě ani celý tým nečeká nic lehkého. Je nesmysl si myslet, že nastoupí Svěrkoš a Baník vyhraje pět zápasů v řadě. Jsem si vědom toho, že to bude i pro mě hodně těžké. Budu rád, když mužstvu pomohu.

Baník je v tabulce poslední, navíc se už delší čas hovoří o finančních problémech. To není zrovna ideální čas na návrat…
Myslím si, že ta situace se musí řešit. A cítím, že Baník právě nyní potřebuje pomoci, jako nikdy předtím. Já vím, že to jsou jenom řeči, ale v Baníku jsem vyrostl a nechtěl bych se přidávat k těm, kteří se nyní od něj odvracejí. Teď jsem tu nehrál, ale prostě to tak cítím. Nejjednodušší je nyní říct, že Baník je v krizi, nemá peníze a já tam hrát nejdu.

Co říká na návrat vaše okolí? Řada lidí to považuje skoro za profesionální sebevraždu?
Samozřejmě vím, že to budu mít složité. Když jsem se vracel poprvé, tak jsem od hodně lidí slyšel, že mi to v další kariéře nepomůže. Nyní je to ještě horší. Ale má rodina a dobří známí vědí, že když se pro něco rozhodnu, tak už se mnou nikdo nepohne. A nemá cenu mě přesvědčovat o něčem jiném. Prostě cítím, že jednám správně. Ať to dopadne jakkoliv, v Baníku jsem doma a vždycky jsem se tady cítil dobře. To je pro mě důležité.

Prakticky jedinou vaší podmínkou byl dlouhodobý pětiletý kontrakt.
Nechtěl jsem se dostat do situace, že bych každý půlrok přemýšlel o tom, zda nemám odejít do zahraničí. Jdu do toho s tím, že se už nemusím dostat nikdy ven. Sedm let jsem venku hrál, zkusil německou, rakouskou, francouzskou i řeckou nejvyšší soutěž. Neříkám, že jsem se nemohl prosadit více, ale prostě jsem to zkusil a bojoval o šanci. Ničeho nelituji, ani tohoto návratu. Ty zkušenosti, ať už pozitivní nebo negativní, mi nikdo nevezme. Je jasné, že ve fotbale jsou vždy rozhodující peníze, a pokud by klub dostal nějakou nabídku se zahraničí, musí ji zvážit. Já jsem ale připraveny smlouvu v Baníku dodržet.

Baník na tom není moc dobře ekonomicky, mluvilo se o tom, že váš návrat je spojený s příchodem strategického partnera. Ten nepřišel, ale vy byste mohl už v pátek v Jablonci hrát.
Tohle je věc, která šla zcela mimo mě. Já bych byl samozřejmě rád, kdyby nový sponzor do klubu přišel. Všichni víme, jak na tom Baník je. Kdyby šlo o jen peníze, šel bych jinam. Měl jsem lukrativnější nabídky se zahraničí, ale mě to už táhlo i kvůli současné situaci domů. Kdybych třeba teď vyčkával a vrátil se za rok, je otázka, zda bych se měl kam vracet…

Můžete prozradit, kdo o vaše služby stál?
To je teď už přece jedno…

V sobotu na Bazalech byla jedna z nejmenších návštěv za poslední dobu. Ani to vás neodradilo nebo nenalomilo?
Abych byl upřímný, moc jsem toho v noci na neděli nenaspal. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem měl za sebou dlouhou cestu autem z Francie, nebo byl příčinou celkový zážitek z Bazalů. To byl trošku šok, protože když jsem odcházel naposledy, tak na Baník chodilo mnohem více lidí. Ten pohled nebyl pěkný, zabolelo mě to u srdce, ale na mé rozhodnutí to nemělo vliv. Já opravdu věřím, že se ta situace, ve které jsme, změní, všichni se semknou a budeme zase Baník. Tady už jde doopravdy do tuhého, v tabulce jsme poslední a musíme si i připustit, že budeme hrát jen o záchranu. Nesmíme nechat Baník padnout!

Nemáte z toho obavy? Přece jen jste v Baníku naposledy bojoval na opačném pólu tabulky?
Znovu říkám, že to bude hodně těžké, a to i proto, že každý soupeř si právě ve chvílích, kdy jsme dole, na nás bude věřit. Porazit Baník je prostě vždycky událost. Ale já věřím, že můj příchod není poslední… A třeba ještě jedna velká baníkovská ikona naše řady rozšíří.

Máte na mysli Marka Jankulovského?
To se musíte zeptat jeho, nemůžu za něj mluvit. Ale jednou jsme si řekli, že si spolu ještě za Baník zahrajeme. Tak doufám, že to vyjde (úsměv). Marek je nejlepší fotbalista novodobé historie Baníku a hovoří za něj spousta úspěchů v reprezentaci i s AC Milán, se kterým vyhrál Ligu Mistrů. A je tedy bez debat, jak moc by jeho příchod klubu pomohl.

Co říkáte současnému týmu?
Není tak špatný, jak ukazují výsledky v úvodních třech kolech. Má svou kvalitu, i když jinou, než na jakou byli fanoušci v posledních letech zvyklí. Přesto věřím, že brzy začneme dělat body, a to se projeví nejen na návštěvách, ale i v celkovém pohledu na Baník..