Ve středu 5. prosince budou totiž zastupitelé rozhodovat o možném vstupu do akciové společnosti Bazaly, která vlastní pozemky i stadion fotbalového Baníku. Zastupitelé přitom minulý měsíc návrh stáhli a vrátili ho fotbalovému klubu k přepracování.

„My jsme vyhověli všem požadavkům města, které byly zapracovány do návrhu nové smlouvy. Ta byla projednána na úterním zasedání rady města. Ostravští radní materiál odsouhlasili. To je pro mě signál, abych byl optimista, že 5. prosince projde tento návrh zastupitelstvem," poznamenal Šafarčík. V žádném případě nechce rozhodnutí nijak předjímat. „Možnosti jsou tři. Tou první je, že město návrhu nevyhoví. Druhá je vstup do struktur společnosti Bazaly, a. s., formou navýšení kapitálu, třetí pak odkup celého areálu Bazalů," uvedl Šafarčík.

„Pokud dojde k sepsání memoranda, město má dva měsíce na to, aby nejprve provedlo ve společnosti Bazaly, a. s., audit a následně další dva měsíce pro vybrání možnosti, kterou variantu zvolí," přiblížil další možný vývoj Šafarčík.

Baník přitom ustoupil od vybudování nového stadionu na Bazalech. „Připravili jsme druhou, podstatně skromnější variantu rekonstrukce Bazalů, která je proti té první z února tohoto roku levnější. Neměla by přesáhnout částku 390 milionů korun," zdůraznil Šafarčík. „Vycházeli jsme v ní hlavně ze současných finančních možností města. Během tří let by tak mělo dojít nejen k rekonstrukci hlavní i protější tribuny, která by měla být zčásti zastřešená, ale také celého areálu Bazalů. Už nyní se nám podařilo zatravnit hřiště, číslo tři a právě tam bychom chtěli vybudovat další zázemí pro mladé hráče a navíc uvést opět do provozu nafukovací halu. Právě nedostatek tréninkových ploch pro naše mladé hráče považujeme nyní za zcela zásadní. Z Bazalů by se tak poté mohl opět stát fotbalový areál hodný jména Baníku," zdůraznil Šafarčík.

Změny proti únorovému modelu, který noví majitelé představili bezprostředně po svém nástupu do klubu, jsou převratné

„V prvé řadě se počítá s tím, že nedojde ke zbourání hlavní kryté tribuny, kde by došlo jen k rekonstrukci zázemí, vybudování šaten v suterénu a podobně. Zásadní změnou je ale pohled na rekonstrukci nekrytých ochozů," prozradil Šafarčík.

Majitelé Baníku se snažili hledat inspiraci také z Dolní oblasti Vítkovic a svého spojence v osobě Jana Světlíka. „Oslovili jsme architekta Josefa Pleskota, který dokázal v Dolní oblasti za relativně přijatelné peníze vybudovat z plynojemu nádhernou koncertní síň. A jeho poznatek a názor po zhlédnutí ochozů na Bazalech byl rozhodující. Hned při prvním kontaktu se nás ptal, proč nechceme zachovat původní tvář stadionu. Tato myšlenka nás už v souvislosti se zlevněním celé rekonstrukce zcela pohltila a šli jsme tímto směrem," řekl Šafarčík.

Nová kapacita Bazalů po rekonstrukci by tak měla klesnout zhruba na 12 500 diváků. „Pro nás je kapacita dostačující a souhlasné stanovisko máme i od lpředstavitelů z vedení svazu. I jim by se samozřejmě líbila možnost mít v Ostravě fotbalový stadion pro dvacet tisíc fanoušků, ale chápou současné možnosti města."