Hosté si pojistili titul prvoligového půlmistra. Výhrou navíc pokořili hranici 40 bodů, čímž vytvořili podzimní rekord samostatné české soutěže.

Duel musel být v prvním poločase na 20 minut přerušen, když fotbalisty zasáhl slzný plyn, který policie použila proti ostravským chuligánům mimo stadion.

Baník tak ve druhém utkání pod vedením provizorního trenérského trojlístku (Lička, Páník, Malura) neuspěl. „Velký rozdíl mezi námi a Plzní je v sebevědomí a herní pohodě. Inkasované góly byly příliš levné. Navíc měly velký vliv na naší psychiku," řekl Verner Lička, který po utkání předal funkci Karolu Markovi. Ten bude oficiálně představen na pondělní tiksové konferenci.

Výkon Baníku snesl přísnější měřítko jen do přerušení utkání. „Kdybychom hráli tak kvalitně v útočné fázi jako prvních šest osm minut, mohlo to být jiné. Udrželi jsme míč při zemi, měli jsme spoustu získaných míčů, ale ani jednu akci jsme nedotáhli," litoval Lička.

Hostům zase pauza pomohla. „Využili jsme ji k tomu, abychom si vysvětlili určité věci, co se týká organizace hry. Pak jsme dobře bránili a zahušťovali prostor. Pomohlo nám pochopitelně to, že jsme dali rychle gól. To bylo rozhodující," řekl Vrba, který byl spokojený hlavně s výkonem defenzívy. „Baník jsme nepustili do jediné gólové šance. Obranu musím pochválit. Ale kombinovali jsme také velice slušně a čekali na brejkové situace," zdůraznil Vrba.

Plzeň má momentálně dvanáctibodový náskok před druhou Spartou. A jistotu, že před zimní přestávkou už ji nikdo nemůže sesadit z první pozice. „Kdyby nám někdo před sezonou řekl, že uhrajeme za patnáct kol čtyřicet bodů, mysleli bychom si, že to je blázen. Ale snažíme se celý podzim hrát aktivně a to je odměna," dodal Pavel Vrba.

15. kolo první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava – FC Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky:
18. Rajtoral, 79. Kolář. Rozhodčí: Možíš – Kordula, Marek. ŽK: Marek, Bolf. Diváci: 4780.

Baník Ostrava: Daněk 3 – Řezník 3, Neuwirth 4, Bolf 4, Neves 4 – Lukeš 4, Marek 4 (81. Frydrych) – Varadi 4, Frejlach 4, Koukal 4 (57. Šenkeřík) – Zeher 3 (90. Fantiš). Trenér: Lička.

Plzeň: Krbeček 2 – Rajtoral 2, Navrátil 1, Bystroň 1, Limberský 3 – Horváth 2, Rada 3 – Rezek 2 (89. Brezinský), Kolář 2, Ďuriš 2 (71. Jiráček 3) – Bakoš 3 (80. Střihavka 2). Trenér: Vrba.

S využitím ČTK