Fotbalový tým Baníku Ostrava slaví první ligovou výhru v sezoně, kterou v pondělí tým trenéra Radka Látala vybojoval na jihu Čech. A to doslova. Baník vedl po brankách Macha a Kukece už 2:0, ale v samotném závěru se po snížení Otepky z pokutového kopu ještě o zisk tří bodů strachoval. „Tři body jsou pro nás zlaté a moc si jich vážíme," oddechl si po závěrečném hvizdu kouč Látal, který poslal na hřiště prakticky stejnou sestavu jako v prvním kole v Jablonci.

A taky výkon byl opět hodně podobný, založený na bojovnosti a presinku. Na jihu Čech ale dokázal ostravský celek skórovat, což utkání rozhodlo.

V 15. minutě se po rohovém kopu Greguše trefil Mach a zúročil tak převahu svého celku z úvodu utkání. Budějovice pak opticky vyrovnaly hru, ale do šancí se dostával jen Klesa, jehož pokusy ale Buček kryl. V závěru poločasu mohlo být ještě veseleji, ale Greguš po rychle zahrané standardní situací z hranice velkého vápna jen těsně minul branku. „My jsme v prvním poločase hráli vcelku dobře, líbilo se mi napadání naší trojice hráčů v útoku. Strašně důležitý byl první gól, kdy jsme si pomohli standardní situaci. Ty jsme celý týden poctivě nacvičovali," poznamenal Látal.

Po přestávce Budějovice ještě více přidaly a ostravská obrana několikrát hasila stav nebezpečí. Kromě Bučka kraloval v obraně i Mach, který zblokoval asi největší šanci domácímu Novákovi. „Dynamo nasadilo do hry Řezníčka a bylo daleko nebezpečnější," uznal Látal, jehož tým pak využil obrovskou minelu stopera Tomáše Řepky. Toho za půlicí čárou obral o míč Davor Kukec a své solo chladnokrevně zakončil. „Ten druhý gól zápas prakticky rozhodl," podotkl trenér domácích František Cipro, jehož týmu se v závěru podařilo zápas zdramatizovat. Po faulu Frydrycha na Markoviče totiž Otepka snížil a zavelel k velkému náporu Dynama, který už ale Baník ustál. „Kluky jsem o poločase v kabině upozorňoval na to, ať si na koncovku dají pozor. Měli jsme tam i štěstí, ale jsme rádi, že se nám podařilo zvládnout a dotáhnout do vítězného konce. Proti Jablonci i Slávii jsme s koncovkou spokojení být nemohli," zopakoval Látal.

Domácí trenér František Cipro vzpomenul ještě předešlý duel v Boleslavi, kde jeho tým vedl v poločase 2:0, ale nakonec prohrál 2:3. „Pán Bůh nás za ten zápas ještě trestá. I dneska jsme si dali vlastně dva vlastní góly. Baník si jinak šance nevytvořil. Škoda toho závěru, kdy jsme měli tlak. Bod jsme si myslím zasloužili," dodal Cipro.

Mach zápisné za první ligový gól neřešil, byl rád za tři body

České Budějovice – Fantastický výkon podal na jihu Čech levý obránce Baníku Petr Mach, který na utkání do smrti nezapomene. V sedmadvaceti letech vstřelil v něm totiž svůj první ligový gól, na který čekal pětačtyřicet ligových zápasů. „Hlavní ale je, že vezeme domů tři body. Kolik se za branku platí do klubové kasy nevím, ale vůbec to neřeším. Máme z výsledku všichni velkou radost," smál se Mach, který přišel do Ostravy v létě z Mladé Boleslavi.

Celý rozhovor s Petrem Machem najdete v úterním Moravskoslezském deníku!

#flash|https://g.denik.cz/73/83/denik_tisk.swf|500|115|denik_tisk#