Sektor pro diváky hostujícího týmu zůstane uzavřen. 

Český fotbal přepisuje dějiny. A tentokrát u toho hrají hlavní roli fanoušci ostravského Baníku. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) totiž rozhodla vůbec poprvé v historii zakázat příznivcům výjezd na soupeřův stadion. V praxi to znamená, že při nedělním duelu v Plzni bude sektor určený pro ostravský klub prázdný. 

1. FC Slovácko - Baník Ostrava
Baníkovce krotili těžkooděnci, v Hradišti zadrželi dvanáct chuligánů

Slezský klub dostal podle vyjádření Disciplinární komise trest za chování svých příznivců po zápase na Slovácku, kde chuligáni a ultras slezského klubu používali pyrotechniku, skandovali nevhodné pokřiky a hlavně poškodili zařízení stadionu. K nejvážnějším excesům přitom došlo až po ukončení zápasů. Baník na Slovácku přijelo podpořit více než tisíc příznivců. „Závažnost chování fanoušků Baníku při utkání se Slováckem vedla disciplinární komisi k uložení trestu, který vešel v platnost od tohoto soutěžního ročníku a měl by být signálem především pro příznivce jednotlivých klubů,“ uvedl místopředseda disciplinárky Josef Teplý s tím, že komise podobné projevy či chování nebude tolerovat. „A to hlavně pokud dojde k poškozování stadionu nebo vhazování pyrotechniky na hrací plochu," zdůraznil Teplý.

K průlomovému rozhodnutí, které je zcela běžné v Polsku, Turecku nebo Řecku, se pro server idnes.cz vyjádřil i předseda komise Richard Baček. „Fanoušci některých klubů se doma chovají slušně, ale jak vyjedou ven, dělají neplechu,“ řekl pro idnes.cz předseda komise Richard Baček novinku.

Zda nakonec bude Baník v Plzni bez podpory svých fanoušků není v této chvíli jisté. Individuálně se teoreticky fanoušci na stadion dostat mohou, pokud klub ze západu Čech nezavede na utkání tzv. adresný ticketing. Naznačil to ostatně i předseda komise Richard Baček. „V řádech je zaneseno, že pořadatel je oprávněn znemožnit vstup hostů i do jiných části hlediště. Chápu, že to může být složité, ale jsou různé možnosti. Nelze to stoprocentně ovlivnit. Ale pak záleží, jak dokáže pořadatelsky reagovat. Jestli bude jen pasivně sledovat, nebo se zapojí aktivně a příjme adekvátní opatření. I tohle budeme posuzovat. Stejně tak budeme přihlížet k tomu, jestli je na hlavní tribunu pustil se šálami, nebo si je vyndali až tam,“ dodal pro idnes.cz Baček.

FC Baník Ostrava v tiskovém prohlášení poukázal na to, že většina fanoušků se na Slovácku chovala slušně. „Disciplinárka se rozhodla jít cestou kolektivní viny, přestože drtivá část z třinácti stovek našich fanoušků na Slovácku fandila slušně a spořádaně. Komise se ovšem rozhodla uplatnit nový institut zákazu výjezdů a slušná většina bude pykat za neukázněné jednotlivce,“ uvedl Baník v tiskové zprávě.

1.FC Slovácko – FC Baník Ostrava 5:2
Slovácko nasázelo Baníku pět branek

Baník pykal za výtržnosti i v minulé sezoně ve druhé lize, kdy dokonce musel odehrát domácí duel s Českými Budějovicemi za zavřenými dveřmi. Tehdy pykal za to, že chuligání vnikli na hrací plochu během derby s Opavou.