Baník získal někdejší velký talent českého fotbalu v lednu 2009 z italské Fiorentiny, která za tehdy sedmnáctiletého rodáka z Hradce Králové neváhala vyplatit 800 tisíc eur. Hable se však do prvního týmu Fiorentiny nikdy neprobojoval a po necelých dvou letech zvolil návrat domů.

Ani v Baníku se ale do sestavy neprosadil a v nabitém kádru dostal příležitost jen v devíti ligových utkáních. Baník ho tehdy kupoval jako náhradu za Tomáše Galáska, což samotnému záložníkovi pozici moc neusnadnilo.

Po roce se s Ostravou rozloučil a přes druholigové italské Ascoli doputoval až na Korfu, kde odehrál poslední dva a půl roku. „U nás je zatím na testech, uvidíme za pár dnů," řekl manažer prvoligového týmu Baníku Tomáš Bernady.

Hable by měl dnes nastoupit za Baník v přípravném utkání proti Vlašimi. 

Foltýn: Zimní příprava mi nevadí

Nejtěžší tři týdny zimní přípravy mají fotbalisté Baníku zdárně za sebou. Kromě zápasu zimní Tipsport ligy dostali hráči slezského klubu pořádně do těla.

Devatenáctiletý odchovanec klubu Martin Foltýn přiznal, že má k zimní přípravě, která mezi fotbalisty obecně nebývá příliš oblíbená, kladný vztah a ani tvrdý dril pod vedením Martina Pulpita mu nevadí.

„Myslím, že zimní příprava je velice důležité. Když teď dostaneme pořádně do těla, tak potom v mistrovských zápasech budeme mít sílu. Už nyní jsme na tom fyzicky lépe než na začátku ledna," tvrdí Foltýn, který má za sebou i první ligovou zkušenost.

V pátek 21. září minulého roku totiž dostal důvěru bývalého trenéra Baníku Radka Látala a na ligový trávník vyběhl rovnou na půdě úřadujícího mistra Slovanu Liberec.

„Na ten zápas nikdy nezapomenu. Měl jsem tehdy velkou trému, ale po pár minutách to ze mě spadlo. Fotbal je v lize daleko rychlejší, takže to byla výborná zkušenost," říká fotbalista, který jinak většinu zápasů odehrál v nově vzniklé juniorské soutěži. „Je to sledovaná liga, kterou přenáší televize. Hráči tak mají možnost se ukázat a následně se dostat výše," chválí nový projekt Foltýn.

„Myslím, že to českému fotbalu pomůže, protože pokud mladí nadějní hráči nemají prostor v prvním nebo rezervním týmu, tak tady ho dostanou," dodává mladík, který má zkušenosti také z mládežnické reprezentace.

I proto je nejen pro něj zajímavou událostí ME „jedenadvacítek", které bude už za dva roky hostit Česká republika. „Samozřejmě, že mě možnost startovat na této akci láká. Takových je nás ale víc," je si vědoma jedna z nadějí nejen ostravského fotbalu. 

DAVID HEKELE