Fotbalový tým Baníku Ostrava si po čtrnáctidenní přestávce chce už v zítřejším předposledním kole definitivně pojistit záchranu v nejvyšší soutěži. Pokud se Ostravští nechtějí ohlížet na výsledky ostatních celků, musejí získat z posledních dvou zápasů dva body.

Při pohledu na tabulku je pravděpodobné, že dva sestupující vzejdou z trojice Znojmo (27 bodů), Bohemians (26 bodů), Sigma Olomouc (25 bodů). „Pokud by nakonec sestoupil někdo jiný, považoval bych to za velkou senzaci," shodli se fotbaloví odborníci Deníku (Radek Látal, René Wagner) po minulém kole.

Nejdůležitější zápas se odehraje na Hané, kde domácí Sigma musí zabrat proti Znojmu. Olomouc ale v posledních pěti utkáních uhrála jediný bod a minule utrpěla na Letné se Spartou debakl 0:5. Prohraje-li Sigma také se znojemským nováčkem, bude mít už před závěrečným utkáním sezony jistý sestup do druhé ligy. „Hráči byli po několika neúspěšných zápasech v nějakém stavu a cítili jsme, že potřebujeme zvolnit ten ligový cyklus a dát tomu víc odpočinku. Cítím, že to hráčům pomohlo," řekl olomoucký trenér a sportovní ředitel Ladislav Minář.

Hosté na Andrově stadionu chtějí zvítězit, ale očekávají velkou bitvu. „Nyní se všechno maže, bude záležet na psychické odolnosti našich hráčů," uvedl kouč Znojma Leoš Kalvoda. Pikantní na zápase je i to, že právě kouč Leoš Kalvoda by měl od příští sezony vést olomoucký celek.

Další nováček Bohemians 1905 má před sebou těžký úkol. Venku se mu v této sezoně nedaří, devětkrát za sebou mimo Ďolíček nezvítězil. „My se soustředíme sami na sebe. To utkání je klíčové, už zbývají pouze dva zápasy a v tuhle chvíli je jedno, jestli stojí na druhé straně Jablonec nebo někdo jiný," upozornil trenér Bohemians Luděk Klusáček. Jeho tým po 29. kole sestoupí, pokud prohraje v Jablonci a Znojmo zároveň zvítězí v Olomouci. Remíza udrží Klokany ve hře.

Baník se zachrání nejen v případě, že bude v závěru sezony bodovat. K oslavě záchrany mu stačí třeba i to, pokud Bohemians v Jablonci nevyhrají.

Právě tento zápas je pro Baník v neděli asi nejvíce klíčový. Pokud totiž Klokani získají tři body, tak se může situace ještě nečekaně zdramatizovat. „Záchranu jistou ještě nemáme. Ale abych byl upřímný, tak jsem ty možnosti ani moc nestudoval. Do závěru sezony jdeme naplno, chceme si to uhrát sami na hřišti," uvedl kapitán Baníku Václav Svěrkoš. Jeho slova potvrzuje i situace ze včerejšího tréninku, který odnesli zraněním právě Svěrkoš a gólman Pavlenka. „Šlo o tvrdý souboj ve vápně. Snad nemám zlomený nos a taky Jirka Pavlenka bude v pořádku," dodal Svěrkoš.


Pro zvětšení obrázku na něj klikněte.