Fotbalisté ostravského Baníku počtvrté v sezoně inkasovali čtyři góly, když v sobotu prohráli na pražské Letné 1:4. Hosté sice vedli po vlastní brance Costy, ale jasně lepší Sparta pak zápas zaslouženě otočila.

I když výsledek není pro slezský tým tristní, hlavně sedm stovek fanoušků, kteří na Letnou dorazili, musel mrzet způsob, jak k němu došlo.

Po sobotě je také jasné, že propast mezi oběma odvěkými rivaly se rapidně prohlubuje a Baník má co dělat, aby se z tradičního souboje nestalo jen staré sportovní klišé. Sparta totiž Baník porazila rozdílem třídy a stačil jí k tomu sotva průměrný výkon.

Obránce Sparty Costa Nhamoinesu (vpravo) a útočník Baníku Antonín Fantiš.Nešlo o první prohru, ale…

Ostravští dorazili do Prahy až v den utkání a řada hráčů pojala utkání spíše jako výlet než zápas, na který se těší fanoušci celý rok.

Baník už v minulosti prohrál na Letné i vyšším rozdílem, ale většinou se o výsledek dokázal daleko srdnatěji porvat.

Jen samotní hráči z ostravské kabiny si musí sáhnout do svědomí, jak se na atraktivní souboj nachystali a zda udělali už v přípravě maximum.

Sparta, která poprvé v sezoně vsadila na útok Lafata-Bednář, ukázala kromě očekávané lepší kvality i daleko lepší přístup a nasazení, což pro některé „rádoby bojovníky" v bílých dresech není moc dobrá vizitka.

„Romana Bednáře jsme do sestavy nasadili zejména kvůli jeho produktivitě, ale vnímali jsme i tlak médií a fanoušků. Tento zápas se pro tuto volbu nabízel. Roman se tentokrát neprosadil, ale ukázal, že by tato spolupráce mohla v některých zápasech pokračovat," uvedl kouč Sparty Vítězslav Lavička.

Nevydařené vystoupení na Letné

Domácí byli prakticky celé střetnutí nastěhovaní na polovině soupeře a balon hráčům Baníku půjčili jen výjimečně, což trefně vyjadřuje procentuální poměr držení míče (79:21).

Ostravští přesto dokázali v úvodu přežít šance Sparty, které promarnili Bednář, Lafata a Hušbauer, a pak nečekaně a šťastně udeřili.

Rychlý brejk po rohovém kopu Pražanů totiž skončil gólem ve Vaclíkově síti, když si centr Holzera do vlastní sítě srazil Costa. Sparta na chvílku vypadla z role a po dalším brejku mohl a měl v sobotu mizerně hrající Rolinc příležitost proměnit.

Ve stoprocentní šanci ale po několikáte v sobotním utkání upadl a podtrhl tak své nevydařené vystoupení na Letné. „Do zápasu jsme vstoupili dobře. Podařilo se nám zahustit střed pole a čekali jsme na brejky. Jeden z nich jsme dobře vyřešili a šli do vedení. Z našeho pohledu byla rozhodující následná šance, kterou jsme neproměnili," uvedl Svědík.

Sparta už další komplikace nepřipustila a rychle vyrovnala. Pravý záložník Dočkal si celý zápas u postranní čáry dělal co chtěl a neustále zásoboval své spoluhráče přesnými centry do vápna. Jeden z nich zakončil hlavou nepokrytý Hušbauer 1:1.

Baník pak už jen v desíti lidech bránil a k ohrožení branky Sparty se nedostal. Domácí rozhodli o výhře po hodině hry, kdy se dvakrát prosadili po obdobných standardních situacích a hrubých individuálních Costa a Hušbauer.

U vítězné trefy Costy nepochopitelně zapomněl na osobní bránění Droppa, při střele Hušbauera pak neměl čisté svědomí ani gólman Bárta.

Ten inkasoval v závěru ještě jednou a na tiskové konferenci sklidil vcelku nečekaně ostrou kritiku od kouče Martina Svědíka. „Michal Bárta by měl z branky týmu více pomoci, protože třetí a čtvrtý gól byly laciné. A to nebylo poprvé, něco podobného se stalo v Plzni nebo Příbrami," řekl Svědík a nevyloučil, že by v dalším domácím utkání s Bohemians mohl dostat šanci druhý gólman, Pavlenka. „Může se stát, že sáhneme ke změně," poznamenal Svědík.

Svědík: Na zvrat už jsme neměli

Své by si měli ale určitě vyslechnout oba krajní obránci (Jan Zawada, Nenad Dedič), defenzivní záložník Lukáš Droppa, nebo doslova podprůměrně hrající útočníci Antonín Fantiš a Jakub Rolinc. „Před druhým gólem se jednalo o individuální chybu, kdy měl (Lukáš Droppa, pozn. red.) krýt osobně protihráče při standardce, přesto tam Costa zůstal úplně sám. Pro nás už pak je těžké skóre otáčet. Navíc hned přišel po standardní situaci další gól a my už na zvrat neměli," dodal Svědík.

Trenér Sparty Vítězslav Lavička viděl i po vysoké výhře ve výkonu nedostatky. „Ale nebylo to bez chyb," zdůraznil. Vyzdvihl nejen autora dvou branek Josefa Hušbauera. „Pepík je při současné formě důležitým členem týmu. Nejen pracovitostí, ale i svou efektivitou. Reprezentační dres si plně zasluhuje," řekl Lavička. Ocenil i to, že tým nerozhodila vlastní branka. „Líbilo se mi, že Costa za vlastní gól dostal podporu od spoluhráčů na hřišti i v kabině, a to se projevilo na jeho výkon v druhé půli, kdy rozhodl," dodal spokojeně Lavička.