Fotbalový klub Baníku Ostrava balancuje nad sestupem do druhé ligy, který ho naposledy potkal v sezoně 1965/1966.

Pokud se nestane sportovní zázrak a slezský klub se na jaře výsledkově nezvedne, bude Baník hrát druhou ligu přesně v roce svých devadesátých narozenin.

Baník prožívá nejhorší rok ve své novodobé historii.

Výmluvný je hlavně pohled do statistik, kdy má tým v kalendářním roce 2011 bilanci čtyř výher, sedmi remíz a šestnácti porážek. V podzimní části ligy získal ze 14 zápasů pouze osm bodů.

Špatně hraje hlavně na Bazalech, kde z osmi zápasů vyhrál jeden a sedmkrát prohrál.

VĚŘÍTE, ŽE SE BANÍK ZACHRÁNÍ V PRVNÍ LIZE? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE.

Ze současného mizerného stavu nevybočují ani fanoušci Baníku, kteří sice drží průměr domácí návštěvnosti na slušném čísle (4457 diváků), ale soupeři se často cítí spíše jako v kostele než na obávaných Bazalech.

SPORTOVNÍ INFOGRAFIKA ÚTERNÍHO TIŠTĚNÉHO VYDÁNÍ DENÍKU:

Infografika


GLOSA ŠÉFREDAKTORA DENÍKU TOMÁŠE ŠIŘINY

Konec legrace. Nad naším hněvem slunce nezapadá!

Vy všichni, kdo jste podepsáni pod letošními výsledky Baníku, vy všichni, kdo svými činy ohrožujete jeho existenci mezi nejlepšími českými kluby, uvědomte si, co se stane, když okamžitě nezačnete něco dělat.

Od majitele klubu přes topmanažery, sportovní manažery, trenéry po klíčové hráče, vy všichni se budete smažit v pekle.

A stane se vám to přesně takto: z hlubin ostravské Etny, haldy Ema, se vyvalí horda zběsilých čertů, pochytají vás, ať budete kdekoliv, protože před nimi se nikam neschováte, a zavlečou vás na místo, kde budete zahubeni nejstrašnější smrtí.

Po cestě vás budou vláčet ostravskými ulicemi a budete kamenováni lidmi, kteří nejslavnějšímu klubu celého kraje věří a pro které bude nejhorší potupou, že milovaný tým nebude hrát mezi nejlepšími.

Party skončila, pánové.

Všichni, kdo považují Baník za symbol našeho kraje, za sebevědomou ikonu, která se v minulosti beze strachu postavila bohatým z Prahy i odjinud, vás budou proklínat.

Je čas zanechat keců a výmluv, kdo za co může, kdo koho kdy špatně koupil, postavil a kdo měl kdy co udělat jinak.

Žádní rytíři a už vůbec ne žádní žoldáci za vás situaci nevyřeší. Je taky čas začít padat hubami do bláta nejen v zápasech o body, ale i na tréninku, je čas se porvat se soupeři i všemi dalšími okolnostmi.

Slezský klub nespadl do nižší soutěže pětačtyřicet let. Baníkovský národ vám nikdy neodpustí hrozící ostudu. Nad jeho hněvem slunce nezapadá…