V kádru frýdecko-místeckého klubu je spousta hráčů, kteří v minulosti prošli ostravským Baníkem. Ať už to jsou brankář Prepsl či hráči jako Švrček, Literák, Byrtus nebo Šichor. Kromě asistenta trenéra Svatopluka Schäfera bude mít ale sobotní souboj s Baníkem velice pikantní náboj také pro maséra Valcířů Ladislava Krabce. Ten totiž v Ostravě působil skoro čtyřicet let.

Když se před uznávaným masérem Ladislavem Krabcem, který před nedávnem oslavil své sedmdesáté narozeniny, zmíníte o ostravském Baníku či reprezentaci, nezůstane chladný. Stále má totiž v paměti ty neuvěřitelné vzpomínky, při kterých mu ještě dnes běhá mráz po zádech. Během rozhovoru dokonce ukápla i ta slzička, přece jen za tu dobu je opravdu nač vzpomínat. „Jedním slovem bych to shrnul jako fantazie," pokyvuje uznale hlavou Krabec.

Ladislav Krabec.Zdroj: DeníkDnešní mládež vás zná už pouze jako maséra. Zkuste v kostce popsat vaše fotbalové začátky. Než jste se totiž stal uznávaným masérem, sám jste hrával aktivně fotbal.

S fotbalem jsem začal a vlastně i skončil ve frýdecko-místeckém Slezanu. V roce 1975 jsem si ale utrhl achillovku, a jelikož jsem měl z operace strach, s aktivním fotbalem jsem tím pádem skončil.

Jak dlouho se tedy masérství už věnujete?

Bylo to prakticky hned po skončení mé aktivní kariéry. Udělal jsem kurz sportovního maséra, následně pak ještě kurz saunářství a vodního zachranáře. To vše se tehdy dalo zdarma udělat při ČSTV. Zpočátku jsem největší školu dostal od doktora Pahuta a ten mě následně seznámil s rehabilitační sestrou Aničkou Duničkovou, která pracovala u fotbalistů na Bazalech. Základy jsem tak dostal od špičkových kolegů. Když to tak tedy vezmu, jsem u této práce něco málo kolem čtyřiceti let.

Ladislav Krabec.Zdroj: DeníkCo vám na této práci nejvíce imponuje?

Jednak mi imponovalo to, že jste neustále mezi mladými kluky. Za tu dobu už nějaké ty zkušenosti máte, no a teď je můžete během masírování klukům předávat. Ideální je, když vás ti kluci berou.

Maséři a kustodi jsou vesměs v týmech ti, kteří se starají o dobrou náladu. Platí to i u vás?

Tak je to pravda, ale jde spíš o to, že někdy musíte dobrou náladu navodit a někdy, když jsou hráči až moc veselí, tak je musíte umět také i umravnit. Pro mě je velkou výhodou i to, že mám trenérskou licenci, takže já se na vše dívám nejen z pohledu toho maséra, ale i trenéra. S hráči se pak snažím komunikovat, někdy i mezi čtyřma očima poradit.

Ladislav Krabec.Zdroj: DeníkVy jste větší část své masérské kariéry strávil v ostravském Baníku a také i u národního týmu. Jak na ta léta vůbec vzpomínáte?

Tak na to se mě ani neptejte, prostě fantazie. K „repre" jsem přišel za Máčaly, který si mě tam z Baníku vyžádal. A za vše můžu být vděčný i Jardovi Gürtlerovi, který mě tam uvolnil. Kdyby tehdy řekl „ne", nebyl bych tam. A nároďák? To bylo prostě něco úžasného (v té chvíli i na tak pevného chlapíka dolehly vzpomínky). Já se ale omlouvám, teď asi ze sebe nic nedostanu.

Po příchodu do Frýdku-Místku jste se s Baníkem střetli v několika přípravných zápasech, teď vás ale naopak čeká ostrý souboj o mistrovské body. V čem bude tohle utkání jiné?

K Baníku sice stále něco cítím, ale teď jsem ve Frýdku. Pokud bychom tam udělali výsledek, což bude nesmírně těžké, tak klidně klukům něco dám do kabiny.

Jak vy sám se díváte na fakt, že se Baník po dlouhých letech musel s nejvyšší soutěží rozloučit?

Je to obrovská smůla, ale na druhé straně ti lidé, kteří Baník vedli, neměli ke klubu žádný vztah. Víte, mi ani nepřísluší tohle komentovat a bavit se. Každopádně je smutné, že takový klub a značka musela ligu opustit.

Legendární masér Baníku Ladislav Krabec.Zdroj: DeníkDuel 4. kola se odehraje ve Vítkovicích. S Baníkem je ale nadobro spjat stadion na Bazalech. Jak na vás působil tento stadion nebo vůbec atmosféra?

Bazaly jsou fenomén a k Baníku neodmyslitelně patří. Tomu, že lidé nechtěli chodit na fotbal do Vítkovic, se ani nedivím. Mezi oběma kluby vždy panovala obrovská rivalita. Já ale věřím, že se časem peníze seženou, a že se Baník na Bazaly znovu vrátí.

Znáte ještě někoho z ostravského kádru?

Samozřejmě znám, asi nejvíce brankáře Vaška. Já spíš ale znám tu starou gardu a hráče jako Baroš, Jankulovski neboSvěrkoš. V Ostravě ale nepůsobím už čtvrtým rokem a za tu dobu se jejich kádr výrazně obměnil.

Když se řekne Baník, co se vám jako první vůbec vybaví?

Určitě se mi vybaví spousta vynikajících kluků, ale třeba i vynikajících funkcionářů, jako byli nebožtíci Pavliska s Dziadkem. Vybaví se mi i všichni trenéři, co tam byli. Já můžu být životu vděčný, že jsem se do takového klubu tehdy vůbec dostal. Když si na to zavzpomínám, oči mi suché nikdy nezůstanou. To je a byla zkrátka fantazie.

LADISLAV KRABEC

Narozen: 24. čerevnce 1946
Hráčská kariéra: TJ Slezan Frýdek-Místek
Masérem: V Baníku v letech 1978 až 2014, ve Frýdku od 2014.