O velké překvapení, možná jedno z největších v probíhajícím ročníku, se postarali fotbalisté Baníku Ostrava na začátku sezony, když na Bazalech po skvělém výkonu porazili favorizovanou Mladou Boleslav. Podaří se jim podobný kousek také na půdě pohárového aspiranta v předehrávaném jarním kole?

Odpověď zni: Mohlo by. Svěřenci Ladislava Mináře neprožívají zrovna povedené období. Z předchozích šesti utkání dokázali vyhrát pouze jednou, přičemž padli například i v brněnském azylu Znojma nebo remizovali v Ďolíčku s Bohemians. Nevydařila se ani zprvu nadějně se vyvíjející střetnutí proti Plzni (1:2) a na Spartě (1:4).

„Posledními dvaceti minutami hráči znehodnotili, co do té doby dobrého odvedli. Po dobrém vstupu jsme se dostali se do vedení. Krizový moment pro nás byl, že jsme nedohráli poločas s vedením. Máme dostatečně zkušené mužstvo, aby v takové situaci neinkasovalo a udrželo jej. Ve druhé půli byl zlomový třetí gól v naší síti," zhodnotil kouč Mladé Boleslavi.

„Byl jsem zklamaný, že starší a zkušenější hráči začali zmatkovat. Posledních dvacet minut z naší strany nesneslo ligové měřítko," dodal Minář po vysoké porážce 1:4 na Letné.

Proti Baníku si však věří. „Tři ligové duely jsme nevyhráli a je tedy nejvyšší čas to napravit. Ostravě máme co odvádět za prohru z července a před domácím publikem se chceme rozloučit vítězstvím. To jsou všechno důvody, které nás musí motivovat k výhře," uvedl Ladislav Minář.

Ani Ostravané se však s ligovým podzimem nechtějí loučit porážkou, zvlášť když už šestkrát po sobě nevyhráli. Hlavním důvodem je bídná produktivita, což potvrdil po pondělním duelu s Teplicemi (0:0) i trenér Martin Svědík, který si je vědom, kdo se proti jeho týmu v neděli postaví.

„Boleslav si od třetího kola drží poměrně stabilní výkonnost. Před týdnem sice vysoko prohrála na Spartě, ale zápas jsem viděl a nezahrála tam špatně. Mají velkou kvalitu ve středu, jedná se o soupeře s údernou ofenzivou. Já ale věřím, že v obranné fázi navážeme na poslední zápasy, které jsme vzadu dokázali zvládnout bez velkých chyb," vyjádřil se ostravský lodivod, který se právě na kvalitní defenzivu může v poslední době spolehnout.

V jejím čele stojí brankář Jiří Pavlenka. Ten už dvakrát po sobě neinkasoval. „Rozhodně do Boleslavi nejedeme na výlet. Potřebujeme body, takže si nějaké chceme odvézt a rádi bychom s domácími sehráli vyrovnanou partii. Myslím si, že hrát dokážeme s každým, tudíž pokud bychom tam vyhráli, bylo by to perfektní," zakončil strážce ostravské svatyně.

FK Mladá Boleslav – FC Baník Ostrava

Výkop: Neděle od 15 hodin.Rozhodčí: Marek – Urban, Blažej.
Bilance: 19 10 – 4 – 5 33:23.
Poslední zápas: 1:2.

Předpokládané sestavyMladá Boleslav: Miller – Kysela, Johana, Smejkal, Bořil – Ščuk, Štohanzl – Zahustel, Štajner, Chramosta – Nešpor.
Baník Ostrava: Pavlenka – Zawada, Frydrych, Baránek, Vengřinek – Hable, Droppa – Engelmann, Kukec, Holzer – Fantiš.

Absence: Fabián (zranění), Rosa, Magera, Janíček, Dosoudil, Hulka (všichni rekonvalescence), Kúdela, Jarolím (oba 4 ŽK) – Sukup, Svěrkoš, Petrus (všichni rekonvalescence).
Disciplinární ohrožení: Bořil, Nešpor, Ščuk, Štohanzl (všichni 3 ŽK) – Frydrych, Zawada (oba 3 ŽK).
Nejlepší střelci: Nešpor, Ščuk (oba 6) – Engelmann (4).

Zajímavosti*Baník v lize naposledy vyhrál 22. září doma proti Liberci (3:0). Od té doby vypadl z poháru a v lize uhrál v šesti zápasech pět bodů.
*Boleslav z posledních šesti utkání uhrála rovněž pouze šest bodů za jedno vítězství a dvě remízy.
*Baník má (spolu se Slavií) po Jihlavě a Olomouci třetí nejhorší defenzivu (27 branek). Boleslav se naopak může pyšnit (s Jabloncem) čtvrtým nejproduktivnějším útokem (28 branek)
*Druhým nejlepším střelce Baníku ve vzájemných zápasech je Lukáš Magera (3 branky), který však nyní hájí barvy právě Mladé Boleslavi. Proti svému bývalému klubu se trefil v jarním zápase.
*Doma Mladá Boleslav s Baníkem prohrála naposledy před více než pěti lety. V dalších čtyřech utkáních vždy zvítězila.