I když na Bazalech nikdo po mizerném podzimu jásat nebude, celý klub i jeho fanoušci si pořádně oddechli, že jeden z nejhorších podzimů v novodobé historii dopadl alespoň takhle.

Po odvolání kouče Miroslava Koubka uhrál tým ze čtyř zápasů sedm bodů (Ústí 4:0, Plzeň 0:2, Slavia 1:1, Brno 2:0) a posunul se v tabulce na 10. místo. „Myslím, že klub jako Baník by měl být výše. Tohle postavení stále není důstojné Baníku. Jsem ale spokojený, že jsme v Brně vyhráli,“ komentoval skok v tabulce nový kouč Karol Marko.

Jeho svěřenciv pondělíBrno jasně přehráli. V líbivém utkání šli od úvodního hvizdu tvrdě a po dlouhých měsících i sebevědomě za svým cílem. V prvním poločase byli v hlavní roli ale oba gólmani. Ostravský Daněk musel zneškodnit vyložené šance Polácha a Hodka, Bureš se pořádně zapotil při dvou střelách Zehera a šancích Lukeše a hlavičce Nevese. „Bylo jasně vidět, jak kluci touží v Brně bodovat. V prvním poločase nám ale ještě chyběl větší důraz ve vápně. I Brno mělo šance, ale my jsme je ustáli,“ všiml si Marko, který duel odkoučoval s baníkovskou šálou na krku.

Po pauze se ostravský celek právě v této činnosti zlepšil a během necelých dvaceti minut zcela rozložil brněnskou obranu. Hodně vidět byl hlavně útočník Robert Zeher, který odehrál možná vůbec nejlepší zápas v dresu Baníku. „Chyběl tomu z mé strany jen gól, ale to nevadí. Hlavně, že jsme vyhráli,“ usmál se Zeher, kterého tři stovky fanoušků Baníku vyprovodilo při střídání ze hřiště bouřlivým potleskem.

Všichni viděli, že to byl právě on, kdo zápas rozhodl. Nejprve ho v pokutovém území fauloval Rýdel a z nařízeného pokutového kopu Neves otevřel skóre. „Vedoucí branka zápas rozhodla,“ podotkl záložník Baníku Martin Lukeš.

Druhá padla po drzém průniku slovenského forvarda u postranní čáry, kdy jesličkami zesměšnil Michálka, a po následné střele Lukeše vyražený míč hlavou do prázdné branky usměrnil Šenkeřík. „O přestávce jsme se s kluky v kabině shodli, že se v Brně dá bodovat. Zvýšili jsme tlak ve vápně. Nebáli jsme se hrát jeden na jednoho, což bylo strašně důležité. Tahle výhra je pro nás samozřejmě cenná, protože nám to umožní přes zimu v relativním klidu pracovat,“ uvedl Marko.

Tým sice koučoval ve dvou posledních zápasech, ale ve spojení s generálním manažerem Vernerem Ličkou byl prakticky bezprostředně po odvolání trenéra Koubka, tedy při zápasech v Ústí i doma s Plzní. „Já se mohu vyjádřit pouze k posledním dvěma zápasům, k ničemu jinému,“ bránil se Marko, kterému se v každém případě podařilo tým v závěru podzimu výrazně probudit. „Musíme ale pracovat dále, abychom se v tabulce posunuli ještě výše. I tento poslední zápas ukázal, že není třeba dělat v týmu zásadní změny a zásahy. Tito hráči jsou mladí a talentovaní, mužstvo má velký potenciál, o tom jsem přesvědčený. O posilách se teď nemá cenu bavit. Navíc si myslím, že by měli dostat šanci mladí hráči z klubu. Tak to chodí v Evropě a Baník by neměl být výjimkou,“ zakončil Marko, který se po zápase zúčastnil i děrovačky s fanoušky.

Brno po šesté domácí porážce přezimuje na sestupové pozici. „Utkání jsme nezvládli. Bohužel po naší první velké šanci v úvodu utkání, jsme si přestali věřit. Baník jsme nechali hrát a kombinovat. V úvodu druhého poločasu jsme po nepochopitelných chybách, která nás pronásledují celý podzim, inkasovali a už nenašli sílu na zvrat,“ dodal trenér Brna Karel Večeřa.