Fotbalový tým Baníku Ostrava vybojoval ve fotbalové lize druhý bod.

A to doslova. V Plzni měl ale také pořádný kus štěstí, protože mu hned dvakrát pomohla branková konstrukce. Pro ostravský celek je ale v každém případě remíza na půdě mistra hodně povzbudivá.

Plzeň byla podle očekávání fotbalovější a Baník uzavřela na jeho půlce. Přesto se jí podařilo skórovat až po standardní situaci, kdy se po Horváthově centru hlavou prosadil Jiráček. Ostravský tým inkasovaný gól nabudil a brzy mohlo být srovnáno. Malcharek ve 22. minutě už Čecha překonal, ale gólovou radost mu pokazil ofsajd.

Baník se dočkal ve 36. minutě, kdy se díky důrazu v brankovišti prosadil Svěrkoš. Ostravský celek tak ukončil černou sérii, když skóroval v lize po dlouhých 488 minutách. „První poločas byl z naší strany rozhodně lepší, protože jsme domácí do moc šancí nepouštěli. Hodně nám samozřejmě pomohl i vyrovnávací gól, který nás hodně nakopnul,“ uvedl kouč Baníku Pavel Malura.

Baník se dostal ve druhém poločase pod ještě větší tlak a ostravská obrana v čele s Pietrzkiewiczem byla v jednom kole. V 68. minutě měl Baník i štěstí, protože po Čišovského hlavičce se pomohla ostravskému brankáři tyčka. Další velké šance pak spálili Horváth a Kolář. V 87. minutě mohl rozhodnout Pilař, ale jeho rána z dvaceti metrů skončila na břevně. „Domácí měli doopravdy drtivý tlak a my to ustáli i díky štěstí. Mužstvo ale dobře pracovalo a bylo za to odměněno. Bod z Plzně je pro psychiku mužstva strašně důležitý´,“ poznamenal Malura.

Připustil, že jeho tým v Plzni získal maximum. „Domácí měli deset šancí, my snad tři. Náš tým má ale stále velký potenciál na zlepšení a třeba v příštím vzájemném zápase to bude z naší strany i lepší,“ dodal Malura.

Domácí remizovali podruhé v řadě, když po Budějovicích (0:0) ztratili body i s dalším celkem z chvostu tabulky. „S výsledkem spokojený nejsem. V prvním poločase byl náš přístup po vstřelené brance hodně vlažný. V defenzivě jsme udělali dvě, tři chyby a za to zaplatili. Ve druhém poločase jsme hráli dobře a zápas měli rozhodnout. Ono se ale opakuje, to co bylo v minulých sezonách. Měli jsme velkou převahu, kterou jsme ale brankově nezúročili. V koncovce jsme neměli ani potřebný kus štěstí. Pro nás je to bolestivá ztráta,“ poznamenal trenér Plzně Pavel Vrba, jehož tým ztrácí na vedoucí Spartu už dvanáct bodů. „Já Spartu neřeším, pro nás je důležitá Plzeň. Zápasy s Budějovicemi i Baníkem jsme měli zvládnout,“ dodal Vrba.

Hondě spokojený byl po zápase útočník Václav Svěrkoš, který se trefil poprvé po svém návratu z Francie. „Z gólu mám samozřejmě radost, ale ještě více mě těší, že jsme tady uhráli bod. Nikdo to nečekal. Přesvědčili jsme se, že se dá hrát s každým. Před reprezentační pauzou to je pro nás hodně velká vzpruha,“ uvedl Svěrkoš. Ocenil bojovnost týmu. „Všichni jsme makali nadoraz a to musím vyzdvihnout. Plzeň je v laufu a hraje skvěle, měli převahu, ale my to ustáli,“ dodal Svěrkoš.

Viktoria Plzeň – Baník Ostrava 1:1 (1:1)

Branky: 17. Jiráček – 35. Svěrkoš. Rozhodčí: Franěk – Wilczek, Vysloužil. Žluté karty: Cverna, Pietrzkiewicz, Lukeš. Diváci: 6 085

Plzeň: Čech – Řezník 3 (65. Rajtoral 3), Čišovský 2, Bystroň 2, Limberský 3 – Horváth 3, Jiráček 2 – Petržela 3, Ďuriš 3 (58. Kolář 3), Pilař 3 – Bakoš 3. Trenér: Vrba

Baník Ostrava: Pietrzkiewicz 3 – Zawada 2, Marek 3 (65. Adámik 3), Vomáčka 3, Cverna 4 – Lukeš 3, Greguš 3 – Kraut 4, Poliaček 4 (87. Vaněk), Malcharek 4 – Svěrkoš 3 (77. Šenkeřík 3). Trenér: Malura