Po čtyřech letech vážných existenčních starostí se nad ostravskými Bazaly zase vyjasnilo. Fotbalový Baník má po deseti odehraných kolech na kontě sedmnáct bodů, což se mu stalo naposledy před čtyřmi lety. Poté přišly vážné ekonomické i sportovní problémy, změna majitele a hektické boje o záchranu.

Vzestup

Sportovní vzestup nastal až na konci minulého ročníku, kdy ostravský celek z posledních šesti zápasů získal šestnáct bodů a obsadil nakonec desátou příčku. „Konec minulého ročníku našemu mladému týmu pomohl psychicky a důležité určitě bylo, že v létě kádr zůstal pohromadě," říká útočník Václav Svěrkoš, který byl před srpnovým zraněním největší hvězdou mladého ostravského celku.

Ten dokázal vyhrát na Spartě nebo zdolat v domácím prostředí Brno, Boleslav a Bohemians. Vždy přitom stačil na zisk tří bodů jeden vstřelený gól! „Hodně se o tom mluví, že Baník dal jen osm branek, ale já bych chtěl spíše vyzdvihnout hru obrany. Dá se na to dívat i tak, že tým má skvělou obranu, když mu stačí na zisk tří bodů jen jeden vstřelený gól," uvedl další bývalý skvělý útočník reprezentace Milan Baroš, který se do mateřského klubu vrátil před dvěma týdny.

Jak to vidí Baroš?

Baník až na debakl v Liberci (0:6) hraje v defenzivě doopravdy výborně.

„Kádr je zdravý a kluci chtějí běhat, hrát fotbal. Je to úplně jiné mužstvo, než měl Baník před dvěma lety. To už není fotbal na náhodu. U Baníku vidím obrovskou perspektivu. Kluci vyhrávají, mají body a sebevědomí," všiml si Baroš, který by mohl poprvé nastoupit v dresu Baníku už v dnešním utkání s Jihlavou.

„Určitě začnu jako náhradník. Uvidíme, třeba bych to ale v závěru mohl na pár minut zkusit," naznačil Baroš, jehož příchod mladému ostravskému týmu určitě neuškodí. „Je důležité, aby se tým neuspokojil a byl pořád tak hladový po úspěchu. Do konce podzimu zbývá šest zápasů, ze kterých se musíme pokusit získat jedenáct bodů. To znamená, že by jich měl Baník během zimy na kontě osmadvacet," vyhlásil Baroš. I jemu ale musí být jasné, že jeho tým čeká hodně složitý úkol.

Z podceňovaného nebezpečný protivník

Z podceňovaného Baníku se totiž na podzim stal pro soupeře nebezpečný protivník. „Jsme si vědomi toho, že v nadcházejících čtyřech kolech budeme hrát s týmy, které jsou v tabulce momentálně pod námi. Bude to pro nás něco nového, vstupovat do utkání v pozici papírového favorita. To se nám v posledních letech mockrát nestalo," přiznává jeden z trenérů Tomáš Bernady. Ostravský celek na Bazalech vyzve Jihlavu a Hradec Králové a čekají ho souboje v Příbrami a Hradci Králové. „Pro náš mladý celek to bude v každém případě obrovská výzva se v horní polovině tabulky do konce podzimu udržet," dodal Bernady.

Baník tak v této sezoně trápí jediná věc, kterou jsou po zavedení adresného ticketingu, resp. fanouškovské karty, nižší návštěvy (průměr 4052 diváků) na Bazalech. Jedná se přitom i o poslední sezonu na fanoušky tolik oblíbeném stadionu před stěhováním do Vítkovic. „Rád bych si na vyprodaných Bazalech ligu zahrál. Je to jedna z hlavních věcí, proč jsem se po operaci kolena k fotbalu vracel," připustil Milan Baroš. Dočká se splnění svého snu?

Pokud bude Baník v horních patrech tabulky i na jaře, tak určitě. Na Bazaly totiž přijede hned v prvním jarním domácím utkání Sparta a o čtyři kola později i Plzeň. A to jsou zápasy, které si žádný natěšený fanoušek slezského klubu nenechá ujít.