Mezi fotbalovými kluby Baníku Ostrava a MFK Karviná panují už dva roky nadstandardní vztahy. Od příchodu nového majitele Václava Brabce jsou oba kluby významnými spojenci a fungují v nadsázce jako jedna rodina.

Kluby jsou propojeny po sportovní, ale hlavně personální stránce, která nemá momentálně na české sportovní scéně obdoby. Mezi fanoušky se žertuje, že hraje áčko proti béčku. Akorát není jasné, kdo je to áčko a kdo rezerva.

Kdo vyhraje fotbalové derby Baník versus Karviná? Hlasujte v anketě pod článkem.

Předsedou představenstva Baníku a zároveň předsedou dozorčí rady MFK Karviná je ekonom Jan Wolf. Jeho blízký spolupracovník Petr Hort je zase v Ostravě sekretářem a v Karviné členem představenstva… Bizarní situace bude mít v sobotu velké vyvrcholení, protože oba celky si to rozdají v důležitém ligovém utkání o tři body.

Fotbaloví fanoušci v regionu se v každém případě dobře baví a v nadsázce tipují, komu budou dotyční „bafuňáři“ zítra fandit.

Jasno o tom, jakou šálu si ze šuplíku v sobotu vytáhne, má Petr Hort, který se po nedělní výhře nad Jabloncem radoval s karvinskými hráči v kabině (video z šatny je dostupné na facebookových stránkách klubu), a oslavil tak vlastně i pád Baníku na dno ligové tabulky.

  Zdroj: Deník

*Pro zvětšení obrázku na něj klikněte.

O střetu zájmu fotbalových funkcionářů pracujících ve strukturách Baníku Ostrava a MFK Karviná ví ve fotbalovém prostředí nejen v regionu snad každý. Bez důkazů nelze nikoho podezřívat, že střet zájmů zneužívá, ale situace je to prostě divná. Zjistit názory funkcionářů nebo nezávislých fotbalových osobností byl takřka nadlidský úkol.

I proto Deník oslovil uznávaného sportovního novináře Luďka Mádla, který sleduje a glosuje už řadu let nejkontroverznější kauzy na české fotbalové scéně. „Ta situace je velmi nestandardní a dokonce bych si dovolil i odhadovat, že je za hranou platných regulí. Proto si myslím, že by situaci měla prošetřit disciplinární komise LFA (Ligová fotbalová asociace), zda nedošlo k narušení regulérnosti soutěže,“ poznamenal šéf reportér Seznamu Zprávy.

Sám potvrdil, že se jedná o výjimečný případ. „Pamatuji si jen případ Miroslava Pelty, který dostal na přelomu tisíciletí od disciplinární komise pokutu za to, že působil v managementu Sparty a zároveň tajně pracoval v Jablonci. Tehdy šlo u něj doopravdy o veřejné tajemství,“ uvedl Mádl a jedním dechem dodal: „Tady je to veřejně známé, což mi přijde na úrovni první a druhé ligy skandální.“

Milan Baroš prožívá podle svých slov nejhroší sezonu v kariéře.
ANALÝZA DENÍKU: Kdo může za současnou mizérii Baníku?

I jeho samotného situace překvapuje. „Vybavuji si, že když Baník koupil nový majitel Václav Brabec, tak prohlásil, že se jedná o provizorní a dočasné řešení. To jsem i vcelku chápal, protože Baník a Karviná hrály odlišné soutěže a nikomu to extra nevadilo. I proto mi přijde skoro skandální, že to nikdo neřeší, když jsou oba kluby v nejvyšší soutěži,“ dodal Mádl.

Baník Ostrava se k situaci nechtěl včera vůbec vyjadřovat. Tiskový mluvčí klubu Marek Lorenc jen tlumočil názor majitele Václava Brabce: „Bez komentáře.“

V Karviné byli o něco sdílnější. Jan Wolf, náměstek primátora Karviné, který společně s Petrem Hortem a Petrem Mašlejem zachránili před lety karvinský fotbal a nakonec jej přivedli do první ligy, sdělil, že nebude při vzájemném utkání fandit nikomu. „Řeknu vám to úplně jednoduše: Ať si to kluci rozdají na trávníku a ať vyhraje ten lepší,“ řekl Wolf, kterému se splní dávný sen vidět někdy prvoligové derby mezi Karvinou a ostravským klubem.

Po historickém postupu MFK Karviná do první ligy (Baník v ten samý okamžik z nejvyšší soutěže sestoupil) se totiž vyjádřil, že by bylo pěkné dočkat se vzájemného souboje v nejvyšší soutěži. „Ano, to si pamatuji. Samozřejmě jsem si představoval, že to bude za poněkud jiných okolností a že oba kluby budou mít v tabulce daleko lepší postavení. Co se dá ale dělat. Body potřebují oba, takže ať vyhraje lepší,“ dodal Jan Wolf.

Nedostavěná část prodloužené Rudné ulice.
Chystá se blokáda dopravy, první protest kvůli prodloužené Rudné!
Ilustrační fotografie.
Policie zadržela střelce z Proskovic