Dvanáct inkasovaných branek v posledních třech ligových střetnutích! Takový ranec už byl pro trenéra ostravského Baníku Martina Svědíka moc, a proto se rozhodl proti duelu v Příbrami do sestavy řádně zasáhnout. A změny se dotkly také zadních řad, konkrétně pak středové dvojice.

Už v pohárovém utkání v Kroměříži se vedle stabilního Michala Frydrycha postavil mladík Jan Baránek. Pouze na lavičce náhradníků pak zůstal zkušený Benjamin Vomáčka.

Pohárová zkouška dopadla úspěšně a neméně dobře se stoperům vedlo také v důležitém ligovém duelu s brněnskou Zbrojovkou.

V něm domácí defenziva podala obstojný výkon, a tak si mohl právě Michal Frydrych hru celého týmu před vlastní brankou pochvalovat. „V obraně jsme konečně byli důslední, dostupovali soupeře včas a nenechávali mu možnost se otočit s míčem. Neměl moc času ani prostoru s ním operovat a něco vymyslet," řekl Michal Frydrych, který si rychle zvykl na nového parťáka v obraně. „V Kroměříži to nebylo bez chyb, ale to jsme si na sebe zvykali a sehrávali se. Proti Brnu jsme to už zvládli bez problémů. Soupeř si až na závěr utkání ani nevypracoval moc vyložených šancí," okomentoval Frydrych svou spolupráci s Janem Baránkem.

Nešlo hrát podobně už v předešlých utkáních s Plzní, Jabloncem či Příbramí?

Samozřejmě že šlo, ale bohužel pokaždé se vám zápas prostě nepovede podle představ. Trenér Svědík se rozhodl udělat změny a my vyhráli. Jsme za zisk tří bodů doopravdy hodně moc šťastní.

V čem byl výkon týmu jiný?

V prvním poločase jsme dobře bránili, Brno do ničeho nepouštěli a navíc se nám podařilo vstřelit šťastný gól, což nás trochu uklidnilo. O přestávce jsme si v kabině něco řekli. Byli jsme především připraveni na vysoké útočníky Brna, kteří tam ve druhé půli přišli a dělali nám trochu problémy. Nakonec jsme to ale zvládli, vyhráli 2:1 a získali tři body. Znovu říkám, to je pro nás nejdůležitější.

V závěru jste se museli ještě strachovat o vítězství.

To je pravda. Je škoda, že jsme deset minut před koncem inkasovali. Zvlášť tím způsobem, kdy nám tam prošel po zemi míč ze strany přes šestnáctku, což by se stávat nemělo. Určitě to byla komplikace, ke které vůbec nemuselo dojít. Vést 2:0, tak jsme to mohli dohrát ve větším klidu.

Zachránilo vás také břevno po přímém kopu Pavla Zavadila.

Ten se kopal po zbytečné chybě ve středu hřiště, kdy jsme ztratili míč a muselo se to přerušit faulem. Naštěstí to ale výsledek zápasu a naše vítězství nepoznamenalo. Zase se potvrdilo, že tyto zápasy jsou o chybách a jejich potrestání. My jsme dvě nabídnuté šance soupeře proměnili, Brno jen jednu.

Proběhla po zápase v Příbrami nějaká debata v týmu, aby se něco podobného neopakovalo, nebo jste na toto utkání zapomněli?

Po tom zápase jsme se za ním už příliš neohlíželi a připravovali se už jen na utkání s Brnem. Řekli jsme si jen, že co bylo, bylo. To už je za námi. Něco jsme si z toho vzali, poučili se, ale jinak jsme se v tom už nepitvali. Věděli jsme, co jsme dělali špatně, a bylo nám jasné, že Brno musíme nutně porazit.

Duel s Brnem jste tedy brali jako zápas o všechno.

Šli jsme do něj s jasným cílem vyhrát. Podřídili jsme tomu vše, i předzápasovou přípravu.

Její součástí byla i návštěva uznávaného sportovního psychologa Mariána Jelínka, který týmu opět pomohl. Můžete prozradit, na čem byla jeho motivační přednáška založená?

Trenér to řekl správně, tohle jsou věci, které by měly zůstat v kabině. A já nemám důvod na tom cokoliv měnit.

Tlak byl ale na vás určitě vyvíjen. Prohrát počtvrté v řadě by bylo hodně nepříjemné?

Tlak k fotbalu patří a my jsme na něj za ty poslední roky už zvyklí. Proto jsme také výsledku podřídili vše. Hlavně proto to také nebyl zápas, který by diváky nadchl svou krásou. Bylo to hlavně o bojovnosti, vyhraných soubojích, nasazení a chuti se porvat o úspěšný výsledek. Udělat pro něj něco navíc. V tom jsme byli lepší než Brno. V tabulce máme sedm bodů a dýchá se nám o něco lépe.

Už v sobotu hrajete na půdě velkého rivala z Letné. To bude zase trochu jiné utkání.

Určitě tam nepojedeme jen na výlet s předem poraženeckou náladou. Bude to těžké, ale pokusíme se tam obstát. Jedeme tam s respektem, ale ne se strachem. Těšíme se na skvělou kulisu, kterou nám tam naši fanoušci určitě zase vytvoří. Pro ně to je výjezd roku, tak se budeme snažit, abychom je nezklamali.