Vyhlídky ale svěřenci nového trenéra Karola Marka nemají moc příznivé, protože v Brně se týmu z Bazalů vůbec nedaří. Vždyť naposledy se Baník v Brně radoval před sedmnácti lety, když o výhře 1:0 rozhodl Martin Čížek. Od té chvíle jen porážky a remízy…

A s bodem by byli v Ostravě asi všichni spokojeni i nyní. „Musíme se soustředit na náš výkon. Víme, co Brno předvádí, je třeba eliminovat jeho přednosti. Měli bychom se prezentovat takovým stylem, na jaký mužstvo má, a bodovat,“ zdůraznil Marko. Z nepříznivé historické bilance si hlavu vůbec neláme. „Opravdu věřím na Murphyho zákony. To jsem opakoval, když jsem odcházel z Banské Bystrice. Tam jsme zase nebyli schopni vyhrát na hřišti soupeře a jakmile jsem odešel, tak hned Bystrica v následujícím kole opravdu venku zvítězila. Zvyšuje se pravděpodobnost, že se nám v Brně povede vyhrát,“ řekl Marko.

Ostravský celek nemůže počítat se službami dvou stabilních hráčů Tomáše Marka a Adama Varadiho, kteří si odpykají trest za čtyři žluté karty. „Každý musí být nahraditelný. Šanci dostanou jiní hráči.. Z velké části už mám jasno o sestavě, která v pondělí vyběhne na trávník,“ dodal Karol Marko.

Brňané se v případě vítězství mohou dostat z předposlední příčky, kam by naopak před zimou mohl spadnout právě Baník nebo Slavia. Trenér Karel Večeřa však důležitost nadcházejícího souboje nepřeceňuje. „Takových zápasů už jsme v této sezoně odehráli hodně. Ale pochopitelně nyní víme, co je všechno v sázce. Pokud vyhrajeme, dostaneme se ze sestupových pozic. Prohra by ale byla propadákem,“ dodal brněnský kouč,

Ligový podzim zakončí pak souboj Teplic s Jabloncem, který má výkop o hodinu později, tedy v 18 hodin.

Pondělí, 17 hodin

Utkání bude řídit Pavel Franěk, asistenty jsou Patrik Filípek a Luděk Lhoták.

Poslední vzájemný duel

FC Baník Ostrava – FC Zbrojovka Brno 3:0 (1:0), hráno 1. srpna 2010 na Bazalech. Branky: 40. Šmejkal, 67. Varadi, 72. Neves z pen. Rozhodčí: Paták, ŽK: Frejlach – Čoupek, 5980 diváků.

Odehrané zápasy

Brno: Jablonec – Brno 1:0, Brno – Ústí nad Labem 1:3, Baník – Brno 3:0, Brno – Slavia 2:3, Brno – Ml. Boleslav 3:1, Olomouc – Brno 3:0, Brno – Sparta 0:5, Teplice – Brno 1:2, Brno – Bohemians 1905 1:0, Liberec – Brno 3:1, Brno – Hr. Králové 1:2, Plzeň – Brno 4:1, Brno – Slovácko 7:0, Č. Budějovice – Brno 1:0, Brno – Příbram 0:1, Ústí nad Labem – Brno 2:3.

Baník: Příbram – Baník 0:0, Baník – Slavia 1:1, Baník – Brno 3:0, Sparta – Baník 4:0, Baník – Olomouc 1:2, Ml. Boleslav – Baník 1:0, Baník – Teplice 0:1, Liberec – Baník 4:1, Baník – Hr. Králové 1:0, Bohemians 1905 – Baník 1:1, Baník – Slovácko 2:1, Č. Budějovice – Baník 2:1, Baník – Jablonec 1:3, Ústí nad Labem – Baník 0:4, Baník – Plzeň 0:2, Slavia – Baník 1:1.

Nejlepší střelci

Brno: Michálek 4, Dostálek, Kalabiška a Střeštík po 3, Polách, Rýdel a T. Došek po 2, Simerský, Hodek a Šamánek po 1.

Baník: Frejlach 4, Neves, Varadi, Šmejkal a Koukal po 2, Šenkeřík, Řezník, Zeher a Hušbauer po 1.

Absence

Brno: Dvorník, Kovačevič, Došek, Dřížďal, Šural (všichni zranění)

Baník: Varadi, Marek (oba 4 ŽK), Frejlach, Šmejkal (oba zranění).

Pravděpodobné sestavy

Brno: Bureš – Michálek, Simerský, Trousil, Hamouz – Přerovský, Polách, Rýdel, Husár – Hodek, Kalabiška.

Baník: Daněk – Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves – Hušbauer, Greguš – Koukal, Lukeš, Fantiš – Šenkeřík.

Historická bilance

Baník se radoval z vítězství nad Brnem jen v devíti případech z pětatřiceti. Čtrnáctkrát utkání skončilo nerozhodně a dvanáctkrát se radovali Jihomoravané. Celkové skóre hovoří pro baníkovce mírně negativně – 42:44. Jihomoravská metropole je pro Baník nedobytnou tvrzí. Naposled se tam baníkovci radovali ze tří bodů v sezoně 1993/1994, což už je neuvěřitelných 17 let. Od té doby přibylo jen šest remíz a jedenáct porážek. To vše při skóre 25:11 z pohledu Brna.