Fotbalisté Baníku mají po nevydařené sezoně dovolenou. Až po ní by mělo být definitivně jasné, s jakým kádrem půjde ostravský celek do nového ligového ročníku. Jisté je, že v týmu dojde k řadě změn.

V této chvíli je potvrzeno, že v týmu skončili gólman Michal Daněk (návrat do Plzně) a obránce Fernando Neves (usilují o něj Mladá Boleslav a Slavia).
Jasno o své budoucnosti nemá zkušený stoper René Bolf, kterému vypršela smlouva a na nové se zatím s vedením klubu nedohodl. „Zatím jsem na mrtvém bodě,“ nechal se o víkendu slyšet René Bolf.

Hodně pravděpodobné je to, že z týmu odejdou i další fotbalisté, kteří mají platné kontrakty. Zdeněk Šenkeřík, Róbert Zeher a překvapivě také další brankář Antonín Buček dostali od vedení klubu svolení hledat si nové angažmá.

Jedinou potvrzenou posilou Baníku je slovenský bek Jozef Adámik z Banské Bystrice. O další hráče vedení klubu už asi usilovat nebude. „Pro příští dvě sezony výrazně snížíme rozpočet klubu. Bude se to týkat hlavně ligového celku, kdy chceme ušetřit zhruba patnáct milionů korun,“ uvedl v rozhovoru pro Deník majitel klubu Tomáš Petera.

Rozpočet ligového celku by tak neměl přesáhnout 40 milionů korun. Od toho se odvíjí i to, že fanoušci by neměli počítat s posilami. „Toto rozhodnutí nebudeme měnit. Výjimku připouštíme pouze v případě, že by se rozhodli vrátit na Bazaly Marek Jankulovski nebo Václav Svěrkoš,“ poznamenal Petera.
Právě návrat Marka Jankulovského by mohl v létě pořádně zvednout náladu fanouškům Baníku, kteří v posledním roce moc důvodů k radosti neměli. „Byli bychom rádi, kdyby tady Marek ještě hrál, určitě by byl pro mužstvo přínosem,“ řekl Petera.

Jankulovski se bude ještě měsíc rehabilitovat po operaci kolene v Itálii. „Až se doléčí a vrátí do Česka, tak si spolu sedneme a uvidíme, co a jak. Všechno závisí na tom, jak se Marek bude cítit a jestli bude mít chuť a motivaci pokračovat v kariéře,“ uvedl Petera.

Do Ostravy se z hostování vracejí i mladíci Jan Zawada, Petr Zapalač (oba Žižkov) a Radek Coufal (Znojmo). Letní příprava na Bazalech začíná 20. června. Čtrnáctý tým uplynulého ročníku fotbalové ligy bude v přípravě postupovat podle obvyklého modelu. Přípravu v domácích podmínkách hráčům zatraktivní herní soustředění v Rakousku, kde by měl Baník nastoupit ke třem až čtyřem utkáním proti soupeřům z ciziny.

Potvrzeny jsou duely s bundesligovým Hannoverem a ruskou Machačkalou, předběžně je přislíben i duel s reprezentací Íránu.