Nadcházející ročník Poháru ČMFS se totiž bude hrát ve čtvrtfinále a semifinále na dva zápasy. Na ligovém shromáždění se na tom domluvili zástupci první a druhé ligy.

Kluby už delší čas upozorňovaly, že spoléhat pouze na los v pohárové soutěži je zastaralé. „Funkcionáři nechtěli, aby klíčová utkání rozhodovalo domácí prostředí. Takto dostanou oba soupeři stejnou možnost,“ vysvětlil šéf profesionálních soutěží Ivo Lubas se ale zároveň upozornil, že může v závěru soutěže dojít k termínové kolizi s ligou.

Další novinkou bude, že šéf komise rozhodčích Luděk Macela nemusí do budoucna sudí na zápasy nasazovat výhradně na základě losu. „Kluby daly důvěru panu Macelovi, že rozhodčí může nasazovat zcela sám. Má jejich důvěru,“ řekl Lubas. Kluby mohou Macelovi dávat doporučení. „V Německu to funguje podobně: los rozhodne a předseda komise případně udělá změny,“ řekl novinářům šéf rozhodčích. I nadále bude naopak platit praxe, že jména bude tajit až do utkání a i hodnotící známky se budou nadále zveřejňovat, přestože UEFA tlačí na to, aby hodnocení rozhodčích bylo neveřejné.

Zamítnuta byla i žádost mosteckého šéfa Petr Kabíčka, aby se zvedla hranice zahraničních hráčů mimo EU ze tří na pět. Jeho zájem je jasný: Severočeši začali výrazně sázet na cizince ze vzdálených zemí, nyní jich je v jejich kádru včetně Slováků téměř třicet. „Kluby to ale důrazně odmítly,“ uvedl svazový funkcionář.

Do budoucna by naopak mohlo dojít k úpravě soutěžních řádů v nižších a posléze případně i vyšších soutěžích. Na základě letošních zkušeností by jako pomocné kritérium při stejném bodovém zisku už nerozhodovalo celkové skóre. „Vzájemné zápasy by rozhodovaly, ovšem skóre by už nemuselo hrát roli,“ uvedl Lubas.