Na ostrov, který leží ve Středozemním moři mezi Itálií a Afrikou, přiletělo zhruba šedesát příznivců Baníku. Mezi nimi i ženy a děti. 

Tipsport Malta Cup 2020, semifinále, Zbrojovka Brno - Baník Ostrava
Baník zase prohrál, nepomohla ani trefa dvougólového Jánoše z půlky

Hrstka nejvěrnějších dokonce se šálami vítala fotbalisty na letišti pokřikem „Všude jsme doma.“ Během úvodního zápasu Tipsport Malta Cupu byli baníkovci na jinak skoro prázdném národním stadionu hodně slyšet. Hrstka místních fotbalistů (kteří ze zvědavosti přišli na tribunu) se ocitla v jiném světě. Takovou atmosféru na Maltě nezažili – chorály, povzbuzování i plno vypitých kelímků. K větším excesům naštěstí nedošlo. 

„Zdejší bezpečnostní složky dostaly od české policie echo, že dorazí i tvrdé jádro fanoušků Baníku,“ přiblížil Václav Sochor, mluvčí společnosti Tipsport, která zimní turnaj organizuje.

Za tohle se neděkuje, zavelel kotelník Baníku

Jediný problém vznikl kvůli výsledku. Ostrava totiž s Brnem prohrála 2:3, což většina z přítomných fanoušků nesla značně nelibě. Děkovačka? Zapomeňte. Přitom mezi diváky byli i tací, kteří by hráčům zatleskali. Nemohli. Hádku ukončil kotelník slovy: Za tohle se neděkuje. Konec diskuse.

„Chtěli jsme poděkovat, ale nešlo to. Byli na nás sprostí,“ zakroutil hlavou fanoušek Ivan. Na Maltu přijel se synem Vojtou a dalšími kamarády. „Často jsme uvažovali, že se pojedeme kouknout někam na Baník. Rozhodli jsme se pro tuhle přípravu a dopadlo to takhle… Snažili jsme se být bokem, ale ultras vždy dělají problémy.“

Argument s přípravou nezabral. „Nevím, co chtějí. Tady přece nejde o vítězství. Navíc každý asi tuší, že na jaře nemůžeme čekat zázraky. Trenér bude hledat sestavu, sázet na mladé hráče,“ zmínil. 

Trhy, co se hledají, 25. ledna 2020 v Ostravě.
OBRAZEM: V Ostravě se hledají trhy. A našly se!

Čtyřdenní výlet však neskončil úplně smutně – syn ulovil tolik fotek s fotbalisty jako nikdy předtím. „Je to tady krásné. Zpáteční letenka nás vyšla na 800 korun a našli jsme pěkný apartmán,“ dodal fanoušek Baníku. 

Z utkání 1. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - FC Slovan Liberec, 13. července 2019 v Ostravě. Na snímku (zleva) Roman Potočný, Patrizio Stronati.
Baník dál posiluje, přichází Potočný z Liberce. "Chci pomoct," řekl
Trenér František Výborný.
Legendární kouč Výborný se vrací na střídačku. Povede prvoligovou Porubu