Ten totiž podepsal profesionální smlouvu ve slovenské Žilině. A to i přesto, že má platný kontrakt (do 30. června 2017) ve svém mateřském klubu. Právě ten zástupci slovenského klubu podle všeho rozporují a tvrdí, že je neplatný. „Pro nás je důležité, že jsme dostali podpůrné stanovisko Fotbalové asociace České republiky, jejíž legislativní oddělení klubu po prošetření administrativy písemně potvrdilo, že Filip Kaša smluvně až do 30. června 2017 patří Baníku," uvedl včera Dušan Vrťo s tím, že klub považuje přestup za neplatný a věc postoupí vyšším fotbalovým instancím.

Vrťa šokovalo jednání Žiliny. „Během léta jsme s Žilinou o možném transferu jednali, stejně tak s hráčem o prodloužení smlouvy u nás. Ale k dohodě ani v jednom případě nedošlo. O to víc jsme zaskočeni, že hráč měl v Žilině bez našeho vědomí a svolení podepsat kontrakt, byť smluvně je ještě na rok vázaný u nás," podotkl Vrťo.

Naznačil i další průběh sporu. „Nejprve se to zřejmě bude řešit na úrovni majitelů klubu. Uvidíme, jak jednání dopadne," řekl Vrto, který nechtěl výsledek schůzky předjímat. „Pokud se nedohodneme, tak vše budou řešit právníci. Rozhodně to tak nenecháme a budeme se všemi dostupnými prostředky bránit," pokračoval Vrťo.

Potvrdil, že klub před novou sezonou stále hledá posily. „Nyní už musíme jít doopravdy po kvalitě. Fotbalistů máme dost, ale chybí nám rozdíloví hráči. Potřebujeme stopera, středního záložníka a útočníka," podotkl Vrťo. „Chceme mít tým, který bude běhavý, ale taky cítíme, že v něm potřebujeme zkušenější hráče, kteří by ty mladší usměrnili. Nechceme mít tým postavený na osmi hráčích přes třicet let, ale pár jich mít musíme," nastínil své plány.

I on vidí problém 
v tom, že Baník bude mít v nové sezoně úplně novou obranu, kdy v týmu skončili prakticky všichni beci (Vraštil, Dostál, Lučič, Kaša, Vengřinek, Sukup atd). Aby změn nebylo málo, je zraněný levý obránce Denis Granečný. „Pozitivem přípravy jsou určitě výkony stoperů Mešaninova i Pokorného. Oba jsou mladí a mají obrovský potenciál. Je ale samozřejmě jasné, že bychom k nim chtěli získat někoho zkušenějšího, který by je nejen 
v tréninku, ale také v zápasech dokázal usměrnit. Z toho důvodu nás pořád mrzí, že skončil Dobrotka, protože tuhle úlohu ideálně splňoval," pokračoval Vrťo.

Vnímá názor odborné veřejnosti a skalních fanoušků, kteří mají vážné obavy, že stávající kádr nemá kvalitu na to, aby ve druhé lize bojoval o postup. „Všichni říkají, že soutěž je nesmírně náročná, co se týká bojovnosti. Někteří to přirovnávají skoro k ragby. Já jsem druhou ligu v posledních letech sledoval, hrají tam výborní fotbalisté a soutěž je kvalitní i technická. Není to jen boj," mínil Vrťo a jedním dechem dodal: „Na to, že bychom v ní ale uspěli, musíme posílit. Toto ještě není tým, se kterým půjdeme do druhé ligy."

Sám ale taky připustil, že jednání s hráči je složité. „Nejde úplně o peníze. My jsme ochotni, jako v případě transferu stopera Pokorného ze Znojma, za hráče zaplatit. Nešetříme! Ale na druhé straně nebudeme přeplácet průměrné hráče. V této chvíli musíme taky čekat na to, až ligové kluby uzavřou své kádry. Neděláme si ale velké iluze, protože podobně uvažují i některé ligové celky. Proto se rozhlížíme i v zahraničí. Doopravdy věřím, že se nám podaří tým ještě posílit," dodal Vrťo.