Trenér Martin Pulpit včera oznámil, že v utkání s Příbramí nastoupí zkušený kapitán Martin Lukeš v základní sestavě. „Lukeš proti Příbrami stoprocentně nastoupí," uvedl Pulpit.

Ozřejmil i důvody svého rozhodnutí nasadit Martina Lukeše v existenčním střetnutí. „Bude hrát srdcem, což nám v posledních zápasech chybělo. O jeho fotbalových schopnostech víme a zvláště v domácích zápasech je velkým přínosem. Je typem fotbalisty, který umí poslat smysluplnou přihrávku dopředu nejen na Baroše, ale i na ostatní křídelní hráče. Navíc zahrává velmi dobře standardní situace, které nám nyní tolik nejdou," poznamenal Pulpit.

V každém případě je jasné, že v současné situaci musí Baník spoléhat hlavně na zkušenosti a těch má Lukeš na rozdávání. A to nejen ze sezon, kdy hrál slezský tým o účast v evropských pohárech, ale také o záchranu. Pulpit potvrdil, že v Brně nebyl spokojený s přístupem svého týmu. „Hráči si musejí sami sáhnout do svědomí," zopakoval ostravský trenér, který věří, že právě nasazení Martina Lukeše zlepší herní projev týmu.

Ten v posledních zápasech nebyl vůbec dobrý.

„Všichni jste to viděli, že nám to skřípe v záložní řadě, hlavně pak v jejím středu. To bylo důvodem toho, že jsme v Brně nedokázali zápas dovést do vítězného konce. A to i přesto, že jsme ho měli velmi slibně rozehrané," uvedl Martin Pulpit. „Mysleli jsme si, že Jan Hable bude v Brně schopný uhrát první přihrávku soupeře a nepustí do hry Zavadila. Opak byl pravdou, což byl taky jeden z důvodů, proč jsme se dostali ve druhém poločase pod takový tlak. Totéž se nám stalo v Boleslavi, kde jsme nebyli schopni eliminovat Jarolíma," pokračoval Pulpit.

Baník nebude proti Příbrami kompletní.

V posledních dnech definitivně přišel o dva krajní obránce Petra Macha a Jana Zawadu. „Ani s jedním hráčem už v této sezoně počítat nemohu. Petr Macha se znovu podrobil artroskopii v koleně a ani stav Honzy Zawady nevypadá tak, že by v této sezoně ještě mohl v lize nastoupit," uvedl Pulpit s tím, že do tréninku se vrátil Jaroslav Starý. Baník navíc nemůže zítra využít služeb ani Jana Hableho a Michala Frydrycha, kteří nemohou hrát kvůli čtyřem žlutým kartám.

Vedení klubu si po pondělní blamáži v Brně navíc stěžuje na výkon rozhodčího Zbyňka Proskeho. Po zhlédnutí videozáznamu došli zástupci Baníku k názoru, že se Proske dopustil tří závažných chyb. „Neodpískal pokutový kop ve prospěch Baníku ve 27. minutě prvního poločasu a ve 34. minutě druhého poločasu a chybně odpískal faul proti Baníku ve 35. minutě druhého poločasu. Každá z těchto chyb ovlivnila výsledek zápasu," uvedl ostravský klub na svém webu.

Ostrava musí zaplatit Nitře za Greguše
Mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne rozhodla, že fotbalový klub Baník Ostrava musí Nitře zaplatit výchovné za záložníka Jána Greguše. Přesná výše částky nebyla zveřejněna, vyrozuměním se momentálně zabývají právníci slezského klubu. Proti verdiktu CAS není odvolání.

Greguš, který od ledna hostuje z Baníku v anglickém Boltonu, přišel do Ostravy z Nitry v létě roku 2009. Čtyřleté dohadování mezi oběma kluby o nároku na výchovné v první fázi řešila FIFA, která žádost Nitry zamítla, ale její výrok teď zvrátil CAS.

„V minulých dnech jsme obdrželi vyrozumění, které je nyní v rukou našich právníků. Více to v tuto chvíli nebudeme komentovat," řekla mluvčí klubu Eva Šimčíková.

Podle neoficiálních informací by se mělo jednat zhruba o 2,5 milionu korun, které Baník musí Nitře neprodleně uhradit. Pro zadlužený klub je to další komplikace ve snaze o získání profesionální licence na další ročník. CAS má páky na vymáhání pohledávek jak prostřednictvím FIFA, tak národního svazu. (čtk)