Fotbalisté ostravského Baníku zastavili výsledkovou mizérii. Svěřenci trenéra Martina Svědíka v ní utrpěli tři debakly 0:4 a jejich psychika byla hodně narušená. I proto tým, stejně jako v předminulé sezoně, kdy Baník v hektickém závěru zachraňoval ligovou příslušnost, navštívil uznávaný psycholog Marián Jelínek.

A jeho nedělní přednáška týmu v klíčovém utkání s Brnem na první pohled pomohla.

Baník se totiž vrátil ke způsobu hry, který praktikoval v úvodních dvou kolech, kdy získal čtyři body. „Nechci to přes média vůbec ventilovat, tyhle věci mají zůstat v kabině. Bylo to ale hlavně o tom, aby si každý hráč uvědomil, jak se má bojovat za Baník. Kluci dali do hry srdce a to zápas rozhodlo. Zase se ukázalo, že náš problém v minulých duelech byl hlavně v přístupu, nasazení a bojovnosti. Za výhrou jsme šli více než Brno a potvrdili si, že i takovým způsobem se dá dojít v lize k bodům," zdůraznil kouč Martin Svědík.

Hrdinou utkání se stal útočník Baníku Jakub Rolinc, který s velkým přispěním brněnské obrany vstřelil úvodní gól. Ve 22. minutě totiž po průniku Kukece brněnský Buchta nastřelil spoluhráče Traorého, od kterého se míč dostal k zakončujícímu Rolincovi. Jednadvacetiletý útočník ukončil 344 minut trvající čekání Baníku na gól. Pak mohl zvýšit náskok domácích Lukeš, ale z dobré pozice mířil nad branku.

Brno mělo v prvním poločase dvě dobré šance, obě ale Zavadil zakončoval střelami těsně mimo branku. „Hlavně ta první z úvodu zápasu byla hodně slibná. Jednalo se o přečíslení, ze kterého jsme mohli vytěžit více," uvedl trenér Brna Ludevít Grmela.

Baník si přiblížil zisk tří bodů po akci Lukeše, který po dalším špatném odkopu Brna našel v pokutovém území Rolince. Ten se po chytré otočce prosadil střelou do horního růžku.

Zbrojovka pak hru otevřela a vytvořila si několik velmi dobrých možnosti na snížení. Střídající trio Škoda, Kroupa a Frejlach ale naději pro svůj celek nevykřeslali.

Sedm minut před koncem ale Zbrojovka přesto zápas zdramatizovala, když se trefil Buchta. V poslední minutě pak vyrobil obrovskou chybu před velkým vápnem i domácí Fantiš a hostům se naskytla z trestného kopu ideální možnost na vyrovnání. Zavadil ale z trestného kopu trefil jen břevno. „Škoda, že jsme za stavu 2:0 nebo 2:1 nepřidali třetí gól. Posledních patnáct minut jsme přestáli i se štěstím, ale to k fotbalu prostě patří," oddechl si kouč Svědík.

To v kabině Brna bylo hodně rušno. Kapitán Zbrojovky Pavel Zavadil podrobil svůj tým ostré kritice. „Je pravda, že jsme drželi více míč, ale počítá se výsledek, který je pro nás nepříznivý. To, co předvádíme, je prostě neuvěřitelné. Jen si vezměte, jak jsme darovali Baníku první a druhý gól. To nemá cenu ani komentovat," zlobil se po čtvrté porážce Brna Zavadil.

Vadil mu přístup některých spoluhráčů. „Musíme více běhat, bojovat. Bez toho budeme body získávat v lize jen velmi těžko. Tohle si musíme všichni uvědomit. A velmi rychle. Takhle se liga nehraje," řekl Zavadil, který mohl přesto v závěru vyrovnat. „Na jaře jsem dal Baníku z podobného místa gól a my nakonec vyhráli. Nyní to nevyšlo. Náš problém byl ale jinde, měli jsme hrát celých devadesát minut jinak a mnohem lépe," zakončil zdrcený Zavadil.