Právě bývalého skvělého obránce, který má za sebou pět let v bundesligovém Bielefeldu a křeslo šéfa ostravské lavičky převzal po Vlastimilu Petrželovi krátce po návratu do nejvyšší soutěže, pozdravila zhruba šedesátka přítomných fanoušků jako prvního. „Vítaj,“ rozneslo se prostorem, když zrovna Kučera pár minut po sedmé hodině usedal po bok kolegů k připravenému stolu.

Vzápětí začaly padat dotazy. Jsou v plánu ještě posily? Na jaké posty? Proč hostování Tomáše Poznara neobsahuje opci? Jak vypadá situace okolo dosavadního kapitána Tomáše Zápotočného či úspěšného tria reprezentantů (Denis Granečný, Ondřej Šašinka, Ondřej Chvěja) z mistrovství Evropy devatenáctek? Nebo kdo bude kopat standardní situace? Nejen na tyto otázky museli zástupci klubu odpovídat.

„Kdybychom dávali někde hráče, které si chceme udržet, tak bychom opci použili. A kdyby nám tam dali opci padesát milionů, tak nevím, zda bychom to zaplatili. Já věřím, že nám ale Tomáš Poznar pomůže, potřebujeme dobrý rozjezd, abychom se chytili, a i když ho máme na rok, tak uvidíme, co bude v zimě, protože si ho Plzeň může stáhnout,“ osvětlil Dušan Vrťo.

„A pokud jde o posily, tak víme, kde nás tlačí bota. Je to v defenzivě, takže máme tipy – jeden z české ligy a jeden či dva ze zahraničí – které by mohly vyjít. Nechci ale předbíhat, uvidíme, jak se vše vyvine,“ zůstal tajemný Vrťo.

Z PAVLENKY NEBUDE MÍT BANÍK ANI KORUNU

Devadesát tisíc eur. To je podle Václava Brabce částka, kterou by Baník mohl dostat od Werderu Brémy za přestup brankáře Jiřího Pavlenky z pražské Slavie do Německa.

„Zjišťujeme, za kolik se do Brém prodal. Někdo říká tři miliony eur, někdo čtyři. Podle toho se uvidí ta suma, kterou dostaneme,“ prozradil Brabec.

Peníze však v ostravské kase zřejmě dlouho neohřejí. Pravděpodobně poputují okamžitě do Hlučína, jehož je Pavlenka odchovancem, a který si je vybojoval u arbitrážní komise.

„Byla možnost, kdyby se Slavia dostala do Ligy mistrů, tak by Baník dostal milion korun. Ale tím, že Jirka přestoupil, to samozřejmě padlo,“ dodal Brabec.

TRÉNINKOVÉ PLOCHY A BAZALY

„Připravujeme projekt Vista v Ostravě-Jihu. Tam jsou dnes dvě zdevastovaná fotbalová hřiště, ale prostor tam je na tři plus nějaká loučka na rozehrání. Máme to schválené od Jihu i ostravské radnice, chceme to vybudovat letos. Pracujeme i na umělce a nové trávě na Šoupalce,“ prozradil Brabec.

A co bude s Bazaly? „To uvidíme. Patří městu, to by na podzim mělo rozhodnout. V září či říjnu budeme vědět,“ doplnil.

PALČIVÉ TÉMA? CENA VSTUPENEK

Velmi diskutovaným tématem se v posledních dnech stala cena vstupenek. Nejednomu fanouškovi se nelíbí, že vedení Baníku sáhlo k výraznému zdražení, které vede k tomu, že nejen na domácí zápasy se Spartou, Slavií či Plzní, ale také Karvinou, Olomoucí a Brnem bude jeden lístek stát až 350 korun.

„Šílené,“ shodli se fanoušci. „Nevím, co je správná či špatná cena, vše má své pro a proti. Dívali jsme se na vstupné v ostatních klubech ligy a my jsme v průměru. Zároveň jsme se snažili nastavit systém tak, abychom získali co nejvíce permanentkářů,“ opakoval Václav Brabec slova marketingového ředitele Jindřicha Středuly. „Bude to ale asi o tom, zda se bude či nebude vyhrávat,“ dodal s tím, že zatím klub prodal 2300 permanentek a uvažuje i o zavedený Klubové karty s nejrůznějšími výhodami..

Velmi konstruktivní diskuse se však snesla nad dotazem, proč není zavedeno dětské vstupné na celém stadionu, ale pouze v sektoru dětem určeným. „Nemluvě o tom, že máte rozmezí dětí od šesti do dvanácti let. Myslíte, že ve třinácti letech máte na permanentku jako dospělý člověk?“ zeptal se fanoušek.

„Za sebe musím říct, že jsem se tím nezabýval a možná jsem rodinné vstupné přehlížel. Každopádně se zamyslíme, můžeme se o tom spolu pobavit a zkusíme to napravit,“ odpověděl Brabec a navrhnul zavedení dětské permanentky pro všechny sektory.

Majitel Baníku zároveň potvrdil, že město schválilo pro následující sezonu výrazné zmenšení sektoru, do kterého pak klub nemůže prodávat lístky zejména při rizikových zápasech. Tímto byla například kapacita vítkovického stadionu při posledním utkání se Znojmem snížena až o tři a půl tisíce míst. „Teď čekáme na souhlas svazu. Ale myslím, že vše je na dobré cestě a budeme moci část tohoto sektoru využívat,“ potvrdil Brabec.

MOŽNÝ NÁVRAT LEGENDY

Majitel se také rozpovídal o pokutách či nákladech na provoz, které ho Baník v minulém ročníku stál. Fanoušci však svou pozornost upnuli také na bývalého hráče a jednu z největších osobností klubu Martina Lukeše, který v Baníku skončil před třemi lety.

„Pro Baník udělal hodně, nechal v něm srdce a myslím, že šanci by si zasloužil. Buď se osvědčí, nebo ne,“ ozvalo se z publika, načež Václav Brabec možnou spolupráci nevyloučil.

„Už dříve jsem mu dal nabídky. Ať už trenér u mládeže, juniorky nebo v realizačním týmu, ale sešlo z toho. Jestli ale bude mít Martin zájem, já s tím problém nemám. Víte, že já chci jít touto cestou spolupráce s bývalými hráči,“ reagoval Brabec, za což sklidil potlesk.

„Pokud bude majitel souhlasit, Lukiho si pozvu a pobavíme se o možnostech. Samozřejmě ale potřebujeme lidi, kteří budou pro klub pracovat a dýchat. Bude-li to tak, uplatnění u nás najde jako mnoho jiných bývalých hráčů,“ slíbil Dušan Vrťo.

KUČERA: MŮŽU SE STÁT BANÍKOVCEM

Zřejmě největší aplaus na závěr však slyšel trenér Radim Kučera, který ač strávil část kariéry v konkurenční Opavě a Sigmě Olomouc, věří, že si pevný vztah vytvoří také k Ostravě a Baníku.

„Mnoho let jsem strávil v Olomouci, kde se ke starším hráčům určitě nechovají jako tady. Spíš naopak. Jsem z Vigantic, kde se vždy tížilo k Baníku. Že jsem prošel Opavou nebo Sigmou neznamená, že se nemůžu stát baníkovcem. Můžu. A budu rád, když společně uděláme super výsledek,“ prozradil Kučera s tím, že za úspěch by považoval umístění na pohárových příčkách, ale stejně tak i desáté místo.

„Takže když budou poháry, tak půjdete všichni do hola, jo?“ reagoval jeden z fandů na výzvu Václava Brabce, že pozitivnímu výsledku sezony je opět ochotný obětovat své vlasy jako tomu udělal po postupu do ligy.

„Já myslím, že kdybychom skončili do šestého sedmého místa, byla by to byla fantazie. Tak uvidíme. Hlavně choďte na stadion, byť vím, že to nejsou Bazaly,“ zakončil Dušan Vrťo.