VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový majitel stadionu chce zachránit Baníku domov

Ostrava-Stadion Bazaly už Baníku nepatří. Novým vlastníkem fotbalového stadionu ve Slezské Ostravě se stala ostravská společnost SMK Reality Invest. Její šéf Libor Adámek říká, že se pokusí na tomto tradičním místě fotbal zachovat.

7.12.2011 33
SDÍLEJ:

Libor Adámek chce pozemky transparentně nabídnout městu a zkoumat další možnosti využití areálu. Podle jeho názoru jsou Bazaly vhodným místem pro stadion.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Domovský stánek fotbalového Baníku Ostrava změnil vlastníka. Majitel slezského klubu Tomáš Petera věří, že na Bazalech v budoucnu vyroste stadion, který bude vyhovovat projektům Českého fotbalového svazu.

Za hlavní důvod prodeje označil nejen svízelnou ekonomickou situaci klubu, ale i to, že Bazaly v létě přestanou vyhovovat svazovým kritériím a první liga se na nich nebude moci hrát.

„Vybírali jsme ze tří nabídek a možností, v minulých dnech jsme se dostali do závěrečné fáze a smlouvy už jsou podepsány. Novým majitelem Bazalů se stal místní podnikatelský subjekt, za kterým jsou konkrétní lidé žijící a podnikající v tomto regionu,“ říká k prodeji Tomáš Petera.

Přečtěte si také:Vyběhne Baník na vítkovický trávník? Kolik to bude stát?

Na to, co s Bazaly bude dál, už podle jeho slov Baník nemá žádný vliv. Věří však, že nový majitel byl vybrán dobře. „Chci dodat, že jsme Bazaly prodali s těžkým srdcem, ale podle mého názoru jsme nemohli dělat nic jiného. V létě roku 2012 by se definitivně staly nevyhovujícími a do Vítkovic bychom se museli stěhovat tak jako tak,“ pokračuje majitel Baníku.

Cena, kterou Baník inkasoval, zveřejněna nebyla. „Jde o obchodní tajemství, které musím vzhledem k přání partnera akceptovat. Obecně mohu říct, že cena kopíruje ekonomickou situaci v Evropě,“ přibližuje Petera.

Novým majitelem se stala společnost SMK Reality Invest, za kterou stojí ostravský podnikatel Libor Adámek. Jeho firmy mají velké zkušenosti v oblastech výstavby, inženýringu a projekce finančně náročných staveb a areálů.

„Věřím, že nám tyto zkušenosti pomohou najít takové řešení, které umožní zachránit Baníku jeho historický domov. Pokud by se nám to nepodařilo, budeme se muset zamyslet nad tím, co s Bazaly dále,“ míní Adámek

POHLED NOVÉHO VLASTNÍKA

Pro nového majitele Libora Adámka je prioritou fotbalový stadion

Tahle zpráva může fotbalové fanoušky ostravského Baníku přinejmenším potěšit a zahřát u srdce. Nový majitel pozemků Libor Adámek totiž v rozhovoru pro Deník jasně uvedl, že se minimálně pokusí na Bazalech fotbal zachovat. „Společnosti, které vedu, mají velké zkušenosti v oblasti výstavby, inženýringu a projekce finančně náročných staveb a areálů. Věřím, že nám tyto zkušenosti pomohou najít takové řešení, které umožní zachránit Baníku jeho historický domov. Pokud by se nám to nepodařilo, budeme se muset zamyslet nad tím, co s Bazaly dále,“ uvedl Adámek.

Potvrdil, že o koupi pozemků na Bazalech jednal delší dobu. „Byl jsem osloven panem Peterou, zda bych se zamyslel nad tím, co by na Bazalech mohlo a mělo stát. Po počátečních konzultacích se naše jednání posunula jiným směrem a začali jsme jednat o koupi areálu na Bazalech a v minulých dnech jsme transakci uzavřeli,“ uvedl ostravský podnikatel Libor Adámek, který má ke sportu hodně blízko.

Právě on totiž stojí za vzestupem ženské házené ve městě, kdy je manažerem interligového celku DHC Sokol Poruba. „Jsem ostravský občan a patriot. Proto je pro mě priorita na Bazalech postavit fotbalový stadion. Je tam několik ‚ale‘. Stadiony a podobné stavby jsou u nás i v celé Evropě výhradně záležitostmi měst, případně státu. Soukromý investor to bez jejich pomoci nemá šanci zvládnout. A to platilo i před ekonomickou krizí, kdy nebylo tak těžké získat z banky za rozumných podmínek prostředky,“ řekl Adámek.

V příštích týdnech ho čeká nejen jednání s městem, ale i s dalšími potenciálními partnery. „Chceme transparentním způsobem nabídnout pozemky městu, chceme taky což chci, aby zaznělo jasně zkoumat další možnosti využití areálu. Ekonomická situace města není vzhledem k výběru daní a podobně růžová, což každý ví. Ke každému jednání ale budeme otevření a budeme se snažit najít konstruktivní řešení,“ zdůraznil Adámek.

Zopakoval, že varianta stadionu na Bazalech se mu líbí nejvíce. „Podle mého profesionálního názoru jsou Bazaly vhodným místem pro stadion, ale musím se ještě trochu hlouběji seznámit s určitými problémy z geologického hlediska. Něco jsem si o tom už samozřejmě zjišťoval, podle mého není důvod, proč by na Bazalech nemohlo stát sportoviště jako je fotbalový stadion,“ zakončil Adámek.

POHLED MAJITELE BANÍKU

"Stěhování do Vítkovic neberu jako definitivní, upřednostnil bych, kdybychom hráli na novém stadionu nebo na opravených Bazalech," řekl pro Deník majitel klubuTomáš Petera

Půl roku před ohlášeným stěhováním na městský stadion do Vítkovic fotbalový klub Baníku Ostrava prodal Bazaly. Ty v létě přestanou vyhovovat projektu Stadiony 2012 a první liga se na nich nebude moct hrát. Informaci o prodeji Deníku potvrdil majitel ostravského klubu Tomáš Petera.

Byl prodej Bazalů pro klub nevyhnutelný?

Baník se v posledních měsících dostal do ekonomických problémů. Došlo k tomu z několika důvodů. Kromě třicetimilionového dluhu ze strany rumunského Temešváru za přestup Magery jsme udělali několik z dnešního pohledu nešťastných manažerských rozhodnutí v nákupu hráčů. K tomu se přidala ekonomická krize, která také snížila objem prostředků od reklamních partnerů a sponzorů, které do sportu tekly. Situace se stávala složitou, protože dluhy narůstaly. To je hlavní důvod, proč jsme začali hledat zájemce o koupi Bazalů.

Jak složité bylo najít kupce?

Naše podmínka byla jasná kromě serióznosti jsme chtěli, ať se nový majitel alespoň pokusí o to, aby se v budoucnu mohl na Bazalech hrát fotbal. Území považujeme z historického hlediska za domov našeho klubu, ale není v našich možnostech a ani v možnostech žádného soukromého subjektu v ostravském regionu , abychom z vlastních zdrojů stadion zrekonstruovali tak, že bude vyhovoval parametrům projektu Stadiony 2012.

Fanoušky Baníku jistě zajímá průběh prodeje..

Jednání o prodeji jsme vedli skoro půl roku a vybírali jsme ze tří možností. V minulých dnech jsme se dostali do závěrečné fáze a smlouvy jsou podepsány. Nový majitel je společnost SMK Reality Invest, kterou reprezentuje Libor Adámek. Jde o místní podnikatelský subjekt, za kterým jsou konkrétní lidé žijící a podnikající v tomto regionu. Na to, co s Bazaly bude, už Baník nemá žádný vliv, já ale věřím, že jsme nového majitele vybrali dobře. Chci dodat, že jsme Bazaly prodali s těžkým srdcem, ale podle mého názoru jsme nemohli dělat nic jiného. V létě roku 2012 by se definitivně staly nevyhovujícími a do Vítkovic bychom se museli stěhovat tak jako tak.

Dá se očekávat, že fanoušci budou pochybovat o tom, že jste kupce vybrali správně…

Podnikám ve sportu, ne v realitách, neumím zpracovávat projekty tohoto druhu. Na stavbu stadionu ani ničeho jiného. Takže jsme se rozhodli pozemek a stavby na něm prodat někomu, kdo se tím dlouhodobě profesionálně zabývá. Se společností pana Adámka jsme se dohodli také proto, že s námi jednal korektně, rychle a velice profesionálně. V tuto chvíli vypořádáváme většinu dluhů, které klub má.

Kolik Baník za Bazaly dostal?

Konkrétní částku podle smlouvy nemohu sdělit, jde o obchodní tajemství, které musím vzhledem k přání partnera akceptovat. Obecně mohu říct, že cena kopíruje ekonomickou situaci v Evropě, kde jsou ceny realit na nejnižší úrovni za poslední dekádu. Před osmi deseti lety měl pozemek na Bazalech podle realitních odborníků cenu dokonce 200 milionů korun, dnes je podobné číslo naprosto nereálné. Nemohli jsme ale čekat, až se realitní trh vzpamatuje, potřebovali jsme situaci řešit teď v horizontu měsíců.

Přes to všechno nedalo se to přece jenom vyřešit jinak?

Nenapadá mě, co jsme měli dělat. Ve sportu se netočí takové peníze, abych odněkud vytáhl několik set milionů a zrekonstruoval Bazaly. Bez takové investice se na Bazalech od léta hrát nedá. To jsou fakta, se kterými nic neuděláme. Kdyby se jednou nějakým způsobem podařilo novému majiteli, třeba ve spolupráci s městem nebo jiným způsobem, vrátit na Bazaly vyhovující sportovní stánek, budu první, kdo tam s Baníkem zase přejde.

Kdy se bude Baník do Vítkovic stěhovat?

Platí stále totéž: od léta 2012 nejsou Bazaly vyhovující, nemůžeme na nich hrát ligové zápasy. Odcházíme do Vítkovic, kde město chystá velmi solidní podmínky pro fotbal, i když nepůjde, jak víme, o čistě fotbalový stadion. Už jsem naznačoval, že domov Baníku je pro mě na Bazalech. Umím si představit, že jednou buď stát, město nebo nějaký silný partner, postaví na Bazalech komplex s obchody a taky se stadionem. A Baník se tam vrátí. Kdy to bude, neumím říct, závisí na mnoha faktorech. A není to ani v mé moci.

Fanoušci Baníku ale do Vítkovic nechtějí. Stěhuje se Baník do Vítkovic navždy?

Ostrava před několika lety deklarovala, že by chtěla mít stadion výhradně pro fotbal. Ostravská veřejnost jistě zaregistrovala projekt stadionu ve Svinově. Ekonomická situace tomu ale neodpovídá, takže se na tomto plánu asi nějak usilovně nepracuje. Nový ryze fotbalový stadion, který by ještě k tomu stál na území Slezska, kam Baník historicky patří, by byl ideální a šlo by asi o vyvrcholení snu několika generací fanoušků. Začínám tak zeširoka, abych se dostal k jádru otázky. Stěhování do Vítkovic neberu jako definitivní situaci, upřednostnil bych, kdyby Baník hrál na novém stadionu nebo na opravených Bazalech.

Věříte tomu?

Uskutečnění obou těchto projektů nemá Baník ve své moci. Jdeme proto do Vítkovic do městského zařízení a jsme rádi, že taková možnost je. Pokud by ve Vítkovicích stadion nebyl, Baník by neměl kde hrát.

BAZALY

Stadion byl otevřen na jaře roku 1959. V současnosti má kapacitu 17 372 míst, všechna jsou k sezení. Ovšem na přelomu nesmírně úspěšných sedmdesátých a osmdesátých let nebyly na Bazalech výjimkou třicetitisícové návštěvy. Bohužel současné dispozice samotného stadionu ani jeho okolí neumožňují rekonstrukci tak, aby splňoval přísná nařízení FIFA a UEFA, proto se v Ostravě už nemohou konat žádné mezistátní zápasy. V létě navíc přestanou Bazaly vyhovovat také projektu ČMFS Stadiony 2012 a první liga se na nich hrát nebude moci.

Premiéra na Bazalech se uskutečnila 19. dubna 1959, kdy Baník hostil Ústí na Labem a se zachraňujícím se soupeřem prohrál 2:3. Bazaly poté procházely částečnými rekonstrukcemi. I díky nim se ještě 16. srpna 2000 mohlo na Bazalech odehrát přípravné utkání české reprezentace se Slovinskem (0:1), ale to byla také poslední možnost, kdy se stařičký stadion dočkal šance hostit mezistátní zápas na reprezentační úrovni. V posledních letech hostily i koncerty, kdy si na Bazalech zahrály třeba skupiny Iron Maiden, Kabát nebo Scorpions.

Autor: Aleš Uher

7.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební inženýr 20 000 Kč

Inženýři projektanti budov Projektant/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Tyršova 1823/12, Kontakt: emailem zašlete životopis a motivační dopis, , Projekční společnost hledá vhodného kandidáta na pozici projektanta/tky se zaměřením na pasivní RD., , Popis pracovní pozice:, - práce v programu AutoCad (Archicad), - práce v programu Kros plus, - komunikace s veřejnou správou, - autorský dozor, - vhodné i pro absolventy VŠ. Pracoviště: Wobau pasivní stavby s.r.o., Cihelní, č.p. 3386, 702 00 Ostrava 2. Informace: Weiss, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka dodávky - EVROPA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - Francie, Španělsko, Itálie , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici - řidiče dodávky do 3,5T pro pravidelné přepravy. , , Nabízíme: , , - při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - praxi v mezinárodní dopravě , - zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách , - bezúhonnost , - spolehlivost , - flexibilitu , - vysoké nasazení , - ochota se podřídit požadavkům firmy , - doložitelnost referencí , , Místo výkonu práce: , , - CZ, ŠP, FR, IT, PT, SK , , Nástup ihned. Profesní zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách jsou podmínkou. Žádáme pouze zájemce z okolí cca 50 km od Ostravy. Zašlete prosím svůj životopis a Vaše reference na kontaktní email: ridic@dp-express.com. Pracoviště: Ing. jan mikeska, Veleslavínova, č.p. 1950, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jan Mikeska, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 20 000 Kč

Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Skladník/ce expedient/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Nákladní 2089/2, Ostrava, 702 00, Kontakt: e-mailem: personální@emas.cz, do předmětu prosím uveďte. Expedienti Ostrava, , Co od Tebe požadujeme?, - Hledáme ideálně středoškoláka s praxí na obdobné pozici. Pokud jsi vyučen v oboru a jsi šikovný, tak máš úplně stejnou šanci, - Potřebná je pro nás Tvá zkušenost s prací ve skladě, výhodou Tvá znalost elektroinstalačního materiálu, - Víš, o čem mluvíme, když se zeptáme na Word, Excel, Outlook, případně SAP, - Vzhledem k charakteru práce se těšíme na někoho spolehlivého a zodpovědného s fyzickou zdatností, - Oceníme Tvou chuť se něco naučit a také učit nás, - Tvou výhodou bude, pokud umíš, nebo se chceš naučit jezdit s VZV, , Co budeš dělat?, - Hlavní náplní Tvé práce bude pracovat v centrálním skladě s elektroinstalačním materiálem a svítidly, - Budeš jezdit s vysokozdvižným vozíkem a pracovat se čtečkou, - Na denním pořádku budeš nakládat a vykládat auta, , Za Tvou práci Tě u nás čeká:, - na začátku spolupráce Ti vše potřebné vysvětlí a ukáží zkušení kolegové,, - smlouva na HPP při nástupu,, - práci v perspektivní a stabilní společnosti s působnosti po celé ČR,, - čím šikovnější budeš, tím vyšší budou Tvé prémie,, - čekají Tě kolegové se smyslem pro humor a chutí do práce,, - pravidelně Tě budeme školit,, - a v neposlední řadě Tě čekají teambuildingové akce, jelikož si uvědomujeme důležitost správně fungujícího kolektivu.. Pracoviště: Janča & emas group s.r.o., ostrava, Nákladní, č.p. 2089, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lukáš Molínek, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Prodejce mobilních telefonů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní třída 1016/63, Ostrava-Poruba, Kontakt: pí Jana Trávníčková, životopisy zasílat na E-mail: inzeratgsmmarket2017@gmail.com, Osobně- GSM-Market, Hlavní třída 1019/63, Ostrava-Poruba, 708 00, předání životopisu na prodejně, , Požadavky: , -Komunikativní dovednost, , -příjemné vystupování,, -slušné jednání se zákazníky,, - trpělivost, , -bezúhonnost, , -spolehlivost, práce s pc a programy, , -emailing, , Zaměstanecké výhody: , -růst mzdy, , -vánoční odměna. Pracoviště: Jr mobile trade czech s.r.o.1, Hlavní třída, č.p. 1016, 708 00 Ostrava 8. Informace: Jana Trávníčková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaké bude panovat letos na Prosperita Open počasí?

Chorvatský přemožitel Rosola postoupil v Ostravě do čtvrtfinále

Tenista Adam Pavlásek

Na tenisové Prosperitě skončili první dva nasazení i Rosol, dál jde Pavlásek

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
včera 14:28

To je celý Kohák. Sebral pohár a označil se za atomovou bombu

Chrlil ze sebe vtípky na adresu ostatních, ale i na sebe – tohle prostě bavič Jakub Kohák umí. Také proto si ho vedení Středočeského krajského fotbalového svazu hýčká a zve ho na každou větší akci. Naposledy ve čtvrtek, s úsměvnou nabubřelostí, převzal Kohák pohár pro vítěze krajského přeboru – FK Posázavan Poříčí nad Sázavou.

19.7.2018

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
dnes 20:44

Šéf boleslavského klubu Josef Dufek: Musíme hrát naplno se srdcem

/ROZHOVOR/ V roce 2001 vstoupil Josef Dufek do fotbalového dění v FK Mladá Boleslav. Z tehdy skomírajícího klubu vykřesal, spolu se svými společníky a spolupracovníky, špičkový český klub bojující v evropských pohárech. Od té doby šéfuje klubu z pozice prezidenta.

dnes 18:19

Gólman Baníku Laštůvka: Už bychom neměli hrát jen o záchranu

/ROZHOVOR/ V uplynulé ligové sezoně sbíral jednu nulu za druhou a na jaře měl po návratu do fotbalového Baníku Ostrava lví podíl na tom, že se nakonec slezský klub v posledním kole zachránil. Šestatřicetiletý gólman Jan Laštůvka už nechce podobné nervy zažít.

Richard Krajčo sháněl páteční přílohu Deníku o milovaném Baníku

Velký ohlas vyvolala nejen mezi fotbalovými fanoušky páteční mimořádná příloha Deníku o Baníku Ostrava.

Baník míří výš, už se nechce nervovat v sestupových vodách

Už nechtějí opakovat loňský mizerný podzim a jarní nervy drásající boj o záchranu. Ve fotbalovém Baníku Ostrava myslí na vyšší příčky. „Cílem je umístění do desátého místa,“ řekl výkonný ředitel slezského klubu Michal Bělák na páteční tiskové konferenci.

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Jak se dařilo vašemu oblíbenému týmu v nejvyšší fotbalové lize? Kolik dal gólů, kolikrát zvítězil, jak se umístil na konci sezony? Přinášíme data od roku 1912 až do letoška.

Blíží se start divizních soutěží. Diváky tradičně potěší i dopolední zápasy

Po českých pažitech se v nejbližší době nezačnou prohánět pouze hráči první nebo druhé ligy. Zkraje srpna totiž startují i divizní fotbalové soutěže – je jich klasicky pět, představí se v nich celkem osmdesát mužstev a hrát se bude o pět vstupenek do České, respektive Moravskoslezské fotbalové ligy. První kola fanoušky přilákají už 4., respektive 11. srpna dopoledne.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
2. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
3. FC Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
4. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
5. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
6. FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
7. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
8. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
10. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
11. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT