Domovský stánek fotbalového Baníku Ostrava změnil vlastníka. Majitel slezského klubu Tomáš Petera věří, že na Bazalech v budoucnu vyroste stadion, který bude vyhovovat projektům Českého fotbalového svazu.

Za hlavní důvod prodeje označil nejen svízelnou ekonomickou situaci klubu, ale i to, že Bazaly v létě přestanou vyhovovat svazovým kritériím a první liga se na nich nebude moci hrát.

„Vybírali jsme ze tří nabídek a možností, v minulých dnech jsme se dostali do závěrečné fáze a smlouvy už jsou podepsány. Novým majitelem Bazalů se stal místní podnikatelský subjekt, za kterým jsou konkrétní lidé žijící a podnikající v tomto regionu,“ říká k prodeji Tomáš Petera.

Přečtěte si také:Vyběhne Baník na vítkovický trávník? Kolik to bude stát?

Na to, co s Bazaly bude dál, už podle jeho slov Baník nemá žádný vliv. Věří však, že nový majitel byl vybrán dobře. „Chci dodat, že jsme Bazaly prodali s těžkým srdcem, ale podle mého názoru jsme nemohli dělat nic jiného. V létě roku 2012 by se definitivně staly nevyhovujícími a do Vítkovic bychom se museli stěhovat tak jako tak,“ pokračuje majitel Baníku.

Cena, kterou Baník inkasoval, zveřejněna nebyla. „Jde o obchodní tajemství, které musím vzhledem k přání partnera akceptovat. Obecně mohu říct, že cena kopíruje ekonomickou situaci v Evropě,“ přibližuje Petera.

Novým majitelem se stala společnost SMK Reality Invest, za kterou stojí ostravský podnikatel Libor Adámek. Jeho firmy mají velké zkušenosti v oblastech výstavby, inženýringu a projekce finančně náročných staveb a areálů.

„Věřím, že nám tyto zkušenosti pomohou najít takové řešení, které umožní zachránit Baníku jeho historický domov. Pokud by se nám to nepodařilo, budeme se muset zamyslet nad tím, co s Bazaly dále,“ míní Adámek

POHLED NOVÉHO VLASTNÍKA

Pro nového majitele Libora Adámka je prioritou fotbalový stadion

Tahle zpráva může fotbalové fanoušky ostravského Baníku přinejmenším potěšit a zahřát u srdce. Nový majitel pozemků Libor Adámek totiž v rozhovoru pro Deník jasně uvedl, že se minimálně pokusí na Bazalech fotbal zachovat. „Společnosti, které vedu, mají velké zkušenosti v oblasti výstavby, inženýringu a projekce finančně náročných staveb a areálů. Věřím, že nám tyto zkušenosti pomohou najít takové řešení, které umožní zachránit Baníku jeho historický domov. Pokud by se nám to nepodařilo, budeme se muset zamyslet nad tím, co s Bazaly dále,“ uvedl Adámek.

Potvrdil, že o koupi pozemků na Bazalech jednal delší dobu. „Byl jsem osloven panem Peterou, zda bych se zamyslel nad tím, co by na Bazalech mohlo a mělo stát. Po počátečních konzultacích se naše jednání posunula jiným směrem a začali jsme jednat o koupi areálu na Bazalech a v minulých dnech jsme transakci uzavřeli,“ uvedl ostravský podnikatel Libor Adámek, který má ke sportu hodně blízko.

Právě on totiž stojí za vzestupem ženské házené ve městě, kdy je manažerem interligového celku DHC Sokol Poruba. „Jsem ostravský občan a patriot. Proto je pro mě priorita na Bazalech postavit fotbalový stadion. Je tam několik ‚ale‘. Stadiony a podobné stavby jsou u nás i v celé Evropě výhradně záležitostmi měst, případně státu. Soukromý investor to bez jejich pomoci nemá šanci zvládnout. A to platilo i před ekonomickou krizí, kdy nebylo tak těžké získat z banky za rozumných podmínek prostředky,“ řekl Adámek.

V příštích týdnech ho čeká nejen jednání s městem, ale i s dalšími potenciálními partnery. „Chceme transparentním způsobem nabídnout pozemky městu, chceme taky což chci, aby zaznělo jasně zkoumat další možnosti využití areálu. Ekonomická situace města není vzhledem k výběru daní a podobně růžová, což každý ví. Ke každému jednání ale budeme otevření a budeme se snažit najít konstruktivní řešení,“ zdůraznil Adámek.

Zopakoval, že varianta stadionu na Bazalech se mu líbí nejvíce. „Podle mého profesionálního názoru jsou Bazaly vhodným místem pro stadion, ale musím se ještě trochu hlouběji seznámit s určitými problémy z geologického hlediska. Něco jsem si o tom už samozřejmě zjišťoval, podle mého není důvod, proč by na Bazalech nemohlo stát sportoviště jako je fotbalový stadion,“ zakončil Adámek.

POHLED MAJITELE BANÍKU

"Stěhování do Vítkovic neberu jako definitivní, upřednostnil bych, kdybychom hráli na novém stadionu nebo na opravených Bazalech," řekl pro Deník majitel klubuTomáš Petera

Půl roku před ohlášeným stěhováním na městský stadion do Vítkovic fotbalový klub Baníku Ostrava prodal Bazaly. Ty v létě přestanou vyhovovat projektu Stadiony 2012 a první liga se na nich nebude moct hrát. Informaci o prodeji Deníku potvrdil majitel ostravského klubu Tomáš Petera.

Byl prodej Bazalů pro klub nevyhnutelný?

Baník se v posledních měsících dostal do ekonomických problémů. Došlo k tomu z několika důvodů. Kromě třicetimilionového dluhu ze strany rumunského Temešváru za přestup Magery jsme udělali několik z dnešního pohledu nešťastných manažerských rozhodnutí v nákupu hráčů. K tomu se přidala ekonomická krize, která také snížila objem prostředků od reklamních partnerů a sponzorů, které do sportu tekly. Situace se stávala složitou, protože dluhy narůstaly. To je hlavní důvod, proč jsme začali hledat zájemce o koupi Bazalů.

Jak složité bylo najít kupce?

Naše podmínka byla jasná kromě serióznosti jsme chtěli, ať se nový majitel alespoň pokusí o to, aby se v budoucnu mohl na Bazalech hrát fotbal. Území považujeme z historického hlediska za domov našeho klubu, ale není v našich možnostech a ani v možnostech žádného soukromého subjektu v ostravském regionu , abychom z vlastních zdrojů stadion zrekonstruovali tak, že bude vyhovoval parametrům projektu Stadiony 2012.

Fanoušky Baníku jistě zajímá průběh prodeje..

Jednání o prodeji jsme vedli skoro půl roku a vybírali jsme ze tří možností. V minulých dnech jsme se dostali do závěrečné fáze a smlouvy jsou podepsány. Nový majitel je společnost SMK Reality Invest, kterou reprezentuje Libor Adámek. Jde o místní podnikatelský subjekt, za kterým jsou konkrétní lidé žijící a podnikající v tomto regionu. Na to, co s Bazaly bude, už Baník nemá žádný vliv, já ale věřím, že jsme nového majitele vybrali dobře. Chci dodat, že jsme Bazaly prodali s těžkým srdcem, ale podle mého názoru jsme nemohli dělat nic jiného. V létě roku 2012 by se definitivně staly nevyhovujícími a do Vítkovic bychom se museli stěhovat tak jako tak.

Dá se očekávat, že fanoušci budou pochybovat o tom, že jste kupce vybrali správně…

Podnikám ve sportu, ne v realitách, neumím zpracovávat projekty tohoto druhu. Na stavbu stadionu ani ničeho jiného. Takže jsme se rozhodli pozemek a stavby na něm prodat někomu, kdo se tím dlouhodobě profesionálně zabývá. Se společností pana Adámka jsme se dohodli také proto, že s námi jednal korektně, rychle a velice profesionálně. V tuto chvíli vypořádáváme většinu dluhů, které klub má.

Kolik Baník za Bazaly dostal?

Konkrétní částku podle smlouvy nemohu sdělit, jde o obchodní tajemství, které musím vzhledem k přání partnera akceptovat. Obecně mohu říct, že cena kopíruje ekonomickou situaci v Evropě, kde jsou ceny realit na nejnižší úrovni za poslední dekádu. Před osmi deseti lety měl pozemek na Bazalech podle realitních odborníků cenu dokonce 200 milionů korun, dnes je podobné číslo naprosto nereálné. Nemohli jsme ale čekat, až se realitní trh vzpamatuje, potřebovali jsme situaci řešit teď v horizontu měsíců.

Přes to všechno nedalo se to přece jenom vyřešit jinak?

Nenapadá mě, co jsme měli dělat. Ve sportu se netočí takové peníze, abych odněkud vytáhl několik set milionů a zrekonstruoval Bazaly. Bez takové investice se na Bazalech od léta hrát nedá. To jsou fakta, se kterými nic neuděláme. Kdyby se jednou nějakým způsobem podařilo novému majiteli, třeba ve spolupráci s městem nebo jiným způsobem, vrátit na Bazaly vyhovující sportovní stánek, budu první, kdo tam s Baníkem zase přejde.

Kdy se bude Baník do Vítkovic stěhovat?

Platí stále totéž: od léta 2012 nejsou Bazaly vyhovující, nemůžeme na nich hrát ligové zápasy. Odcházíme do Vítkovic, kde město chystá velmi solidní podmínky pro fotbal, i když nepůjde, jak víme, o čistě fotbalový stadion. Už jsem naznačoval, že domov Baníku je pro mě na Bazalech. Umím si představit, že jednou buď stát, město nebo nějaký silný partner, postaví na Bazalech komplex s obchody a taky se stadionem. A Baník se tam vrátí. Kdy to bude, neumím říct, závisí na mnoha faktorech. A není to ani v mé moci.

Fanoušci Baníku ale do Vítkovic nechtějí. Stěhuje se Baník do Vítkovic navždy?

Ostrava před několika lety deklarovala, že by chtěla mít stadion výhradně pro fotbal. Ostravská veřejnost jistě zaregistrovala projekt stadionu ve Svinově. Ekonomická situace tomu ale neodpovídá, takže se na tomto plánu asi nějak usilovně nepracuje. Nový ryze fotbalový stadion, který by ještě k tomu stál na území Slezska, kam Baník historicky patří, by byl ideální a šlo by asi o vyvrcholení snu několika generací fanoušků. Začínám tak zeširoka, abych se dostal k jádru otázky. Stěhování do Vítkovic neberu jako definitivní situaci, upřednostnil bych, kdyby Baník hrál na novém stadionu nebo na opravených Bazalech.

Věříte tomu?

Uskutečnění obou těchto projektů nemá Baník ve své moci. Jdeme proto do Vítkovic do městského zařízení a jsme rádi, že taková možnost je. Pokud by ve Vítkovicích stadion nebyl, Baník by neměl kde hrát.

BAZALY

Stadion byl otevřen na jaře roku 1959. V současnosti má kapacitu 17 372 míst, všechna jsou k sezení. Ovšem na přelomu nesmírně úspěšných sedmdesátých a osmdesátých let nebyly na Bazalech výjimkou třicetitisícové návštěvy. Bohužel současné dispozice samotného stadionu ani jeho okolí neumožňují rekonstrukci tak, aby splňoval přísná nařízení FIFA a UEFA, proto se v Ostravě už nemohou konat žádné mezistátní zápasy. V létě navíc přestanou Bazaly vyhovovat také projektu ČMFS Stadiony 2012 a první liga se na nich hrát nebude moci.

Premiéra na Bazalech se uskutečnila 19. dubna 1959, kdy Baník hostil Ústí na Labem a se zachraňujícím se soupeřem prohrál 2:3. Bazaly poté procházely částečnými rekonstrukcemi. I díky nim se ještě 16. srpna 2000 mohlo na Bazalech odehrát přípravné utkání české reprezentace se Slovinskem (0:1), ale to byla také poslední možnost, kdy se stařičký stadion dočkal šance hostit mezistátní zápas na reprezentační úrovni. V posledních letech hostily i koncerty, kdy si na Bazalech zahrály třeba skupiny Iron Maiden, Kabát nebo Scorpions.