Mladý gólman ostravského Baníku Jiří Pavlenka na tom byl podobně. „Vůbec jsem s něčím podobným nepočítal. Přijel jsem na sraz jedenadvacítky a trenéři mi oznámili, že se mám hlásit na jiném hotelu u trenéra Pavla Vrby. Byl jsem šťastný, na druhé straně i trošku nervózní. Před pár lety jsem se díval, jak kluci hráli na Euru, a teď jsem najednou byl mezi nimi. Byla to pocta a obrovská zkušenost," vyznal se dvaadvacetiletý rodák z Hlučína.

Gólman Jiří PavlenkaI když se do národního týmu dostal jen kvůli zranění Davida Bičíka a na post třetího brankáře, náladu mu to ani zkazit nemohlo. „Už jen samotné tréninky s Petrem Čechem pro mě byly obrovskou školou. Má ohromné zkušenosti, čte hru. Sledoval jsem, jak se rozcvičuje před tréninky a zápasy, co a jak dělá. Ale to jsem se snažil odkoukat také od Tomáše Vaclíka. Člověk pak začne přemýšlet, zda nemá vyzkoušet podobné věci," připustil Pavlenka.

Zápasy v Turecku i Kazachstánu si užil. „Je to něco úplně jiného, než když jsem zápasy sledoval jako divák u televize. Přece jen jsem byl součástí toho kolektivu. Byl to ohromný zážitek," rozplýval se. Domů si přivezl vzácné suvenýry. „Nafasoval jsem čtyři dresy, o které je mezi rodinou a kamarády velký zájem," přiznal se smíchem Pavlenka.

Své si vyslechl po návratu do Ostravy i od spoluhráčů, kteří po jeho příchodu do šatny tleskali. „Získali jsme šest bodů… Sranda musí být, to je správné a k fotbalu to patří." Se stejným nadhledem se dívá i na to, že ho nominace do národního celku bude stát příspěvek do klubové kasy. „Už mi kluci hlásili, že tam je stanovená suma. Ale tyhle věci k tomu samozřejmě patří," uvedl Pavlenka, který se již ale soustředil na další ligové zápasy.

Hodně důležitý bude už ten páteční proti Jihlavě. „Zase musíme hrát aktivně a hlavně odpovědně v obraně," zdůraznil Pavlenka, který této sezoně vychytal už pět nul. „Podíl na tom číslu má ale celý tým. Třeba naposledy doma proti Bohemians na mě nešla žádná střela. Kluci hrají v defenzivě výborně. Když nebudu brát výpadek v Liberci, ke kterému se nemá cenu vracet, tak nám to vzadu fakt klape."