Přesto se nejpopulárnější sport planety dočkal. První vlaštovkou je video. A co dál? Na stole leží návrh, o němž se zatím diskutuje. Ve hře je úprava hrací doby zápasů a zavedení čistého času.

Jak na první zvěsti reagují Češi? Jsou opatrní. „Byl by to velký zásah do hry," řekl třeba Jozef Weber, kouč Karviné. „Spíš se přikláním k tomu, aby se fotbal i nadále hrál podle dosavadních pravidel," vyřkl pro změnu Radim Kučera, trenér Baníku.

V průzkumu pro Deník, do něhož se zapojili trenéři čtrnácti ligových klubů, často zaznělo jedno slovo konzervativní.

Použil jej také Bohumil Páník, veleúspěšný lodivod Zlína. Další kritici této novinky varují před dlouhými pasážemi, během nichž se nebude hrát. „Obávám se, aby pak zápas netrval tři hodiny," prohlásil Dušan Uhrin mladší z Boleslavi.

Rozumně se k problému postavil Martin Hašek. „Vím, že fanoušky odrazuje zdržování a kouskování hry. Tohle všechno by se odstranilo," podotkl trenér Bohemians. A všiml si také jednoho podstatného faktu, který veřejnost zatím nevnímá. Rozhodčí by na elitní úrovni po zavedení „stopek" ztratili část moci. Hašek přidává starý příběh z angažmá ve Spartě: „Hráli jsme Evropskou ligu. Avizované nastavení už dávno skončilo, nemělo se hrát. A najednou jsme dostali gól."

Podobnou (tedy opačnou) situaci zažila kdysi Jihlava. V zápase proti Plzni odpískal hlavní sudí konec poločasu v době, kdy mohl domácí hráč postupovat sám na bránu. Mimochodem, na západě Čech se novince nebrání.

„Když vyhodnocujeme statistiky, čas hry je skutečně asi šedesát minut. Jsem pro, proč ne. Vyzkoušel bych to, a pokud se ukáže, že je to ve prospěch fotbalu, tak s tím nemám problém," sdělil trenér Pavel Vrba.

Jediná Sparta na otázku Deníku ani po třech dnech neodpověděla, kouč Slovácka Stanislav Levý pak prý na věc nemá názor.

Mimochodem, pravidlová komise (IFAB) se zabývá také dalšími novinkami. Třeba zákazem dorážek při penaltách.

Co vy na to?