V prosinci se bude losovat elitní fáze, kdy bude sedmadvacet týmů rozděleno do sedmi skupin, z nichž na evropský šampionát postoupí jen vítězové, které doplní pořádající Maďarsko.

ČR – Chorvatsko 3:0 (3:0)
Branky: 1. Sodoma, 16. Vichta, 22. Mašek. Rozhodčí: Salmanov – Hashimov, Koka. ŽK: Vichta, Kalvach – Lucic, Jedvaj, Faletar, Mujan, Cirjak, Kolar. Diváci: 1342
ČR: Staněk – Kadavý, Souček, Bederka, Matějů – Kadavý, Souček, Bederka, Matějů – Buchvaldek (71. Holzer, Čavoš, Matoušek (82. Kalvach), Vichta – Mašek – Sodoma (67. Prosek). Trenér Miroslav Koubek

1. Česká republika 3 0 0 10:1 9
2. Kypr 1 1 1 10:6 4
3. Chorvatsko 1 1 1 9:5 4
4. Gibraltar 0 0 3 0:17 0

Miroslav Koubek zakončil bláznivý týden třetí výhrou

Čeští fotbalisté do devatenácti let suverénně prošli první fázi kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. V cestě za postupem neztratili ani bod, navíc v posledním utkání v Opavě přejeli Chorvatsko 3:0. To ze skupiny nakonec nepostoupilo, když ho vcelku překvapivě přeskočil Kypr.

V prosinci se bude losovat elitní fáze, kdy bude sedmadvacet týmů rozděleno do sedmi skupin, z nichž na evropský šampionát postoupí jen vítězové. Účast na šampionátů má jistou pořádající Maďarsko. Trenér devatenáctky Miroslav Koubek v rozhovoru pro Deník po třech výhrách v řadě svůj tým pochválil a věřil, že ještě rozhodně neřekl poslední slovo.

Český tým postupuje do další fáze kvalifikace, navíc se prezentoval dobrou hrou, hlavně v utkání proti Chorvatsku…

Potvrdilo se, že tohle mužstvo má svou kvalitu, což jsme potvrdili hlavně v zápasech s Kyprem a Chorvatskem. Věřím, že ani další fáze nemusí být rozhodně konečná stanice. Tenhle tým ještě neřekl poslední slovo.

Potěšující je, že jste neztratili ani bod a navíc jste vyřadili ze hry sebevědomé a silné Chorvaty…

To je jen první aspekt. Jsme si vědomi toho, že v hlavní fázi kvalifikace nás budou potkávat stejně silné a vyspělé celky, jako je právě Chorvatsko. A každá výhra klukům zvedá sebevědomí, oni po těchto třech zápasech vědí, že se mohou rovnat s nejlepšími. A to je pro celý český fotbal dobré zjištění.

Postup jste si zajistili v sobotu, už jste přemýšlel nad případnými dalšími soupeři?

Je to ještě daleko, podle mých informací se bude losovat z jednoho koše. Momentálně neexistuje klíč, ani abychom vytušili, na koho můžeme narazit.

Před startem kvalifikace jste Chorvaty označil za favorita skupiny. V čem byl rozdíl mezi českým týmem a tímto soupeřem? Neměli přece špatné hráče…

My jsme byli dostatečně konkurencechopní po herní stránce a lepší v organizaci hry.

Fanoušky z regionu zajímá, jak jste byl spokojen s baníkovským Danielem Holzerem a Lukášem Buchvaldkdem, který vyrostl v Hlučíně.

Oba patří k největším talentům, které v týmu máme. Holzer je navíc o rok mladší než většina spoluhráčů, a už kope první ligu. Lukáš Buchvaldek ji bude taky brzy hrát, o tom nepochybuji.

Jednou z českých hvězd byl Dominik Mašek z Hamburku. Zářil proti Kypru, proti Chorvatsku byl u všech tří gólů…

Dominik je přidaná hodnota devatenáctky. Je to nadstandardní hráč a vynikající talent, je lídr mužstva hlavě do útočné fáze.

Do konečné nominace se podle kritérií UEFA může zařadit osmnáct hráčů. Tenhle tým svou kvalitu v Opavě a Vítkovicích prokázal. Ukázalo se, že jste si vybral dobře, nicméně další šikovní hráči na svou šanci čekají…

Širší kádr čítá třicet kluků, víme o dalších fotbalistech, které budeme sledovat. Tenhle úspěšný tým rozhodně není žádná uzavřená společnost.

Prožil jste v každém případě hodně hektický týden, kdy jste v sobotu musel skloubit reprezentaci i ligový zápas Slavie…

Já mám rád klasický režim založený na tvrdé a poctivé práci. A ta mi trošku chyběla. Ale v mém případě je vždy na prvním místě fotbal. Děti už mám odrostlé, jiné aktivity taky nemám a navíc jsem se snažil hodně odpočívat. Takže se to zvládnout dalo. I když to byl hodně bláznivý týden (směje se).