Finanční pokuty nezabraly, a tak přišel v daní chvíli nejpřísnější možný trest. Disciplinární komise FAČR uzavřela Baníku Ostrava na jedno domácí utkání stadion.

Důvodem byly výtržnosti během slezského derby s Opavou, kdy stovka chuligánů v kuklách pronikla na hřiště a na sedm minut přerušila zápas.

Lídrovi druhé ligy nepomohlo, že incident bezprostředně odsoudil. „Disciplinární komise shledala, že pouze trest peněžité pokuty by v tomto případě nebyl účinný. Je potřeba, aby odpovědnost za své jednání pocítili i fanoušci. Vniknutí tolika osob na hrací plochu je přečin, který si žádá ráznou odpověď," uvedl předseda „disciplinárky" Richard Baček.

„Můžeme litovat, že tímto trestem budou postiženi i slušní fanoušci, ale bohužel jinak rozhodnout nejde. Při stanovení peněžité pokuty vycházela disciplinární komise z hodnocení fungování pořadatelské služby. I samotné uzavření stadionu je pro Baník Ostrava peněžitý trest," vysvětlil Baček. Baník v minulosti po mnohem horších výtržnostech vždy vyvázl s penežitou pokutou. Nyní je zřejmé, že FAČR v boji proti chuligánům zpřísňuje své sankce. „Proti trestu se nebudeme odvolávat," reagoval na verdikt majitel Baníku Václav Brabec, který po incidentu ve slezském derby dokonce vážně zvažoval odchod z klubu.

Smutní z verdiktu byli nejen hráči, ale také kouč Vlastimil Petržela. „Naši fanoušci se až na ten trapný exces v derby s Opavou chovají slušně a nikde s nimi nebyly problémy. Ani naposledy v Pardubicích, kde nás celý zápas neúnavně povzbuzovali. Strašně nás to štve, protože jsou potrestaní ti slušní, a navíc celý klub. Musíme se s tím vypořádat a zápas odehrát bez jejich podpory," uvedl Petržela.

Deník vám přináší výběr největších excesů chuligánů při domácích utkáních Baníku Ostrava.

19. dubna 1959: Baník Ostrava - Spartak Ústí nad Labem 2:3.

V premiérovém utkání na čerstvě vybudovaných Bazalech měl sudí Razim zjevně starost o osud zachraňujících se hostů. Domácím upřel regulérní gól, penaltu a v závěru „vymyslel" pokutový kop ve prospěch Ústí. „Rozhodčí se dostal ze hřiště jen s obtížemi, rozvášněný dav si s ním chtěl vyřídit účty pěstmi. Domácí příznivce udržela na uzdě jen duchapřítomnost Veřejné bezpečnosti, která Razima evakuovala ze stadionu v autě," popsala incident Nová Svoboda.

Ústřední sekce pak zakázala ligová utkání na Bazalech až do doby, než bude stánek vyhovovat bezpečnostním předpisům. Na Baza lech se tedy dodatečně montovaly drátěné ploty oddělující hlediště od hrací plochy, takže příští domácí zápas museli Slezané odehrát v azylu ve Vítkovicích.

1. listopadu 1989: Baník - Dynamo Kyjev 1:1.

Do Ostravy přijelo k odvetě 2. kola Poháru UEFA jedno z nejkvalitnějších mužstev Evropy z tehdejšího Sovětského svazu. Dva týdny před pádem totality dorazila z Východu spousta fanoušků a Bazaly zažily také invazi ohromného množství sovětských vojáků, kteří byli rozmístěni v bývalém Československu.

Na čtyři tisíce Sovětů se soustředilo především na sedadlech uprostřed stadionu, a nebylo tedy odděleno od domácích. Už před úvodním hvizdem docházelo k prvním incidentům, provokující hosté byli zasypáváni sprškou předmětů, nejčastěji kameny a láhvemi, vzduchem proletěla i dýmovnice.

Přehazování předmětů trvalo valnou část zápasu, po oválu občas kroužily sanitky a mnoho lidí bylo zraněno či vyvedeno ze stadionu a předvedeno na služebnu VB.

Utkání ještě mělo dohru na parkovišti pod Bazaly, kde bylo poničeno několik autobusů sovětských fanoušků. Delegát zápasu Ponnet kupodivu neshledal události na stadionu závažnými…

3. dubna 1998: Baník - Sparta 2:1.

Po konci vítězného utkání stovky chacharů vbíhají na hrací plochu, někteří poděkovat hráčům za skvělý výkon, jiní okamžitě atakují sektor Letenských. Nakonec fanoušky rozhánějí policisté na koních.

1. května 1999: Baník - Sparta 2:0.

Chachaři se ve druhém poločase marně snaží zdolat bránu před domácím sektorem a následně dvakrát útočí vytrhanými lavicemi na policisty. Celkově chuligáni hlásící se k oběma rivalům způsobili škodu sto tisíc korun, vytrženo bylo 107 sedáků.

17. března 2000: Baník - SFC Opava 2:2.

Při slezském derby domácí fanoušci odpalují velké množství pyrotechniky, množství svící, rací a také 30 dýmovnic. Kvůli gigantické mlze bylo televizní utkání na dlouhé minuty přerušeno. Policie vytlačila velkou část diváků za brány stadionu.

30. září 2004: Baník - FC Middlesbrough 1:1.

K odvetě 1. kola Poháru UEFA dorazilo do Ostravy zhruba dva tisíce fanoušků z Anglie. Těsně před začátkem duelu vypukla několikaminutová rvačka s anglickými fanoušky roztroušenými mimo svůj sektor. Vzduchem létaly sedačky a zasahovat musela policie.

Výsledek?

Škoda na zařízení stadionu 30 tisíc korun a pokuta od disciplinární komise UEFA ve výši 26 tisíc eur (zhruba 816 tisíc korun).

2. prosince 2007: Baník - Sparta 0:0.

Asi stovka chuligánů Baníku a polského klubu GKS Katovice útočila v první půli dlouhé minuty na sektor Sparty. Utkání bylo ve 31. minutě přerušeno, těžkooděnci použili proti výtržníkům dělobuchy a rozbušky. Násilníky rozehnala až jízdní policie.

Odhad škody na majetku Baníku činil 200 tisíc korun, vytrženo bylo 340 sedaček a zraněno bylo množství policistů, chuligánů i civilistů.

6. listopadu 2010: Baník - Plzeň 0:2.

Velký incident vznikl na tzv. tibuně chudých, odkud chachaři neakceptující Kartu fanouška sledovali podzimní domácí zápasy na Bazalech.

Frustrovaní fanoušci házeli v průběhu prvního poločasu do sektoru hostů i na přilehlou komunikaci světlice a dýmovnice.

Zásah těžkooděnců na sebe nenechal dlouho čekat. K rozehnání použila policie také slzný plyn, takže utkání bylo na dvacet minut přerušeno, hráči utekli do kabin a řada diváků opustila Bazaly kvůli zdravotním problémům.

Před bránami stadionu pak ve druhé půli probíhala řežba s těžkooděnci, do které se zapojili také chachaři ze stadionu. Celkově proti policejním složkám válčilo několik stovek chuligánů.

22. března 2014: Baník - Sparta 1:1.

Během přestávky vylétlo ze sparťanského sektoru mezi domácí několik světlic. To si chuligáni Baníku nenechávají líbit, prolamují ploty v nárazníkové zóně a atakují sektor Sparty. Až po poměrně dlouhé době zasahují těžkooděnci a baníkovce vytlačují, boj s policií se přesouvá i do vedlejších sektorů. Na ne zcela profesionální zásah policie tradičně doplácejí i zcela nevinní lidé. Výsledkem počínání výtržníků, policie, fotbalové asociace a vedení klubu je uzavření některých sektorů, drastické snížení kapacity Bazalů, pokuta 300 tisíc korun, podmínečné uzavření hřiště na dvě utkání a také zavedení adresného ticketingu.

14. září 2016: Baník - SFC Opava 3:0.

V 17. minutě slezského derby se přes hrací plochu vydává více než stočlenná skupina chuligánů, která se neúspěšně snaží atakovat sektor Opavských.

Po zásahu těžkooděnců se výtržníci vracejí zpět. Výsledkem této nesmyslné akce je pokuta 50 tisíc korun, příští domácí druholigový duel proti Českým Budějovicím musí Slezané odehrát ve Vítkovicích bez diváků.

V SOBOTU I S FANOUŠKY BANÍKU!Spolek Baník Baníku ve spolupráci s FC Baník Ostrava a Ultras Baník zajistili televizní přenos zápasu Baník – České Budějovice na velkoplošné obrazovce. Píše o tom web chachari.cz. "Utkání se hraje v sobotu 1.10.2016 od 15 hodin. Zápas se sice hraje bez účasti diváků, fanoušci Baníku se však sejdou na parkovišti u sportovního centra Ridera (mezi městským stadionem a Rudnou ulicí)," píše se na webu.