Nové vedení Ostravy hodlá v příštích letech poopravit poměr podpory sportu, kultury a vzdělávání. Na tiskové konferenci to oznámil primátor Tomáš Macura a podotkl, že se však jedná o dlouhodobější proces.

„Celkově šlo v roce 2014 do zmiňovaných tří resortů 1,53 miliardy korun. Sport z této částky získal 53 procent, tedy 812 milionů korun. Kultura pak 563 milionů a na vzdělávání připadlo jen 157 milionů korun. Ten poměr bychom chtěli v budoucnu upravit," pohrál si s čísly Tomáš Macura, který už ale nezmínil, že v částce 812 milionů pro sport je započítána třeba 2. etapa rekonstrukce Městského stadionu ve Vítkovicích (421 milionů korun).

Přesto to ale není pro profesionální sportovní kluby a organizace ve městě moc pozitivní zpráva. Je zřejmé, že v příštích letech poputuje do sportu nižší finanční částka.

„Sport budeme nadále podporovat, i když bychom chtěli daleko větší důraz klást na mládež," řekl Macura s tím, že vedení města nyní hodlá vypracovat novou koncepci podpory.

Sportovní fanoušky v regionu zajímá váš názor na neposkytnutou dotaci fotbalovému Baníku Ostrava, který kvůli vlastní chybě a dluhu na nájemném zřejmě přijde o 15 milionů korun.

Baník v listopadu požádal o grant v této výši. Žádost posoudila komise pro sport a volný čas, která dospěla k názoru, že Baník nesplnil jednu ze základních kvalifikačních podmínek, kterou je bezdlužnost vůči městu v momentě podání žádosti o grant. Proto komise zcela logicky a správně navrhla dotaci neposkytnout. Rada se na svém úterním zasedání s tímto postojem a návrhem ztotožnila. Nyní jde materiál o poskytnutých a neposkytnutých dotacích do městského zastupitelstva, které se jím bude zabývat 4. března. Zastupitelstvo má vždy poslední a rozhodující slovo.

Baník ve vyplňování žádosti pochybil, když mylně uvedl, že městu nic nedluží. Jak se vůbec díváte na tuto skutečnost? Jedná se podle vás o lež, podvod, pochybení, selhání lidského faktoru…

Že se jedná o lež, jste řekl vy. Já bych to ale nechtěl dále rozebírat. Baník v žádosti pochybil, a jeho žádost tak nemohla být schválena. Podobně dopadly i jiné žádosti, kterým chyběly všechny náležitosti.

Je mezi vyřazenými žádostmi i jiný významný ostravský sportovní klub?

Baník je nejpopulárnějším klubem, který žádost špatně vyplnil. Další významné sportovní kluby měly vše v pořádku.

Myslíte si, že Baník tuto dotaci nakonec získá?

Nevím.

Mohu poprosit na konkrétní otázku přímou odpověď?

Myslím, že se mezi zastupiteli najde někdo iniciativní, který nechá o Baníku ještě hlasovat a jednat.

Spor vznikl na základě toho, že město mělo Baníku dlužit za úpravy stadionu po incidentu se Spartou.

My jsme se o tom minulý týden s předsedou představenstva Baníku Petrem Šafarčíkem bavili a pan Šafarčík se nám omluvil. Já jednoznačně prosazuji, aby to město nestálo nic a úpravy na stadionu zaplatil Baník.

Řekl jste, že minulé vedení města se chovalo k Baníku velice vstřícně. Můžete to rozvést?

Když se bavíme o roku 2014, tak Baník od města získal finance ze tří zdrojů. Tím prvním je podpora z rozpočtu města klasickým grantem (16 milionů korun), pak se jednalo o výnos z loterií (20 milionů) a poslední částka (4,5 milionu korun) šla z městských organizací (OZO, Ostravské komunikace) formou reklamy. Celková částka (40,5 milionu korun) se mi zdá vysoká a nejsem si jistý, zda je správné, aby se město podílelo zhruba padesáti procenty na rozpočtu fotbalového klubu. Nemyslím si, že by jinde v republice byla města k fotbalovým klubům tak štědrá.

Částku 40 milionů korun za rok 2014 pro Baník považujete za vysokou?

Nové vedení města se rozhodlo, že vypracujeme novou koncepci podpory sportu, kultury a vzdělávání. Můj názor je, že podpora Baníku, i když se jedná o špičkový fotbalový klub, je vysoká. Nechci se k tomu takhle expresivně vyjadřovat. Politika města ve vztahu k Baníku byla v minulosti velice vstřícná. Zmiňme odkup stadionu Bazaly, dotace. Jen svými příspěvky tak město dotuje bezmála polovinu rozpočtu a nevím, zda to má v České republice obdobu. Chceme ale nadále Baník podporovat, vnímáme ho jako dobrou značku, která dělá městu reklamu. Jenom si myslíme, že by vztahy měly být nastaveny dlouhodobě a seriózně. Hlavně: přáteli buďme, ale dluhy si plaťme. To by mělo platit v každé společnosti.

Máte přehled, jaký rozpočet má hokejový klub Vítkovic a kolik procent činí podpora města u něj?

Přiznám se, že to nevím. Ale je to zajímavá otázka, na kterou si zjistím odpověď.

Stejné dotace jako Baník totiž v posledních letech dostávaly i hokejové Vítkovice. U nich vám to nevadí?

Ano. Celkové dotace pro hokejové Vítkovice byly zhruba stejné jako u Baníku. Já nechci mluvit o číslech. Třeba mě kolegové ve vedení města nakonec přesvědčí, že ty částky jsou správné. Mohou být vyšší nebo nižší. To rozhodne právě nová koncepce, kterou bychom chtěli vypracovat. Ale obecně si spíše myslím, že finanční prostředky do sportu budou v příštích letech o něco nižší.

Jaký je váš názor na další využití Bazalů? Mluví se o výstavbě tréninkového centra, novém stadionu nebo o úplně jiném, třeba komerčním využití.

Přiznám se, že tuhle otázku ještě nemáme ve vedení města uzavřenou. Bude zpracován posudek, který zhodnotí hydrogeologický stav nemovitosti a celého pozemku. Čeká nás určitě ještě dlouhá diskuse. Je doopravdy několik variant na další využití, které jste zmiňoval.

Připouštíte možnost, že by Bazaly už v budoucnu nesloužily jako sportovní zařízení?

Může se to stát.