„Jsem Karviňák, ale Baník je srdeční záležitost,“ směje se. „Dokonce se od dvou hodin zúčastním pochodu od univerzitního náměstí. Má nám tam být představena nová vlajka. Těším se,“ dodává.

Je tedy jasné, komu budete přát. Zeptám se ale spíš na to, jestli budete přát i záchranu Karviné?

Samozřejmě. Nejraději bych byl, kdyby se zachránili oba, ale v první řadě Baník. Karviná si strašně zkomplikovala situaci v posledních domácích zápasech. Proti Baníku to bude mít těžké. Ideální by bylo, kdyby spadly Brno a Jihlava.

Brno je už jednou nohou ve druhé lize, ale proč vás napadla Jihlava?

Je tam namočená a hlavně je tam příšerné spojení. Jako fanoušek ještě stále jezdím i na venkovní zápasy a z Jihlavy jsme se vždy vraceli domů až druhý den, protože odtud nic nejede. Maximálně do Brna a i tam čekáte až do ranních hodin na vlak. Vysočina, to je takový Bohem zapomenutý kraj, do Jihlavy se vyplatí cestovat jedině autem nebo autobusem.

Výjezdů na Baník se účastníte pravidelně?

Dříve ano. Teď už ne, přece jen jsem starší, taky to musím skloubit s prací. Za Baníkem cestuji jen do Prahy a po Moravě. Na domácích zápasech jsem ale pravidelně.

A co Karviná? Chodíte i na ni?

Ano, zajímá mě, jak hraje. Není to tak, že bych Karviné nepřál. Ale je u mě až za Baníkem.

Mají oba kluby šanci se zachránit?

Baník určitě, u Karviné si nejsem jistý. Ty problémy si ale způsobila sama, vždyť byla celou dobu kolem jedenáctého místa. Vůbec by mě nenapadlo, že ještě bude mít takové problémy. Mně přišlo, že už je prakticky zachráněná. Ale táhne špatnou sérii a nevidím to s ní moc růžově. Docela mě to štve.

Zpět k Baníku - kdy jste mu začal fandit?

Po vojně. Narodil jsem se v Karviné, ale mládí jsem prožil v Kroměříži, odkud to bylo do Ostravy daleko. Ale po vojně jsem se vrátil do Karviné a od té doby jsem začal chodit na Baník. Je to pořád regionální jednička a obrovský pojem.

Které zápasy vám utkvěly v paměti?

Na ligu jsem začal chodit v roce 1987, pamatuji slušná období, kdy se hrály poháry. Porazili jsme třeba Leverkusen. Nebo anglické Middlesbrough - to srovnávalo na 1:1 až v poslední minutě. Nejvíc mi samozřejmě utkvěla v paměti mistrovská sezona 2004, kdy fenoménem Baník žil celý region. Na Bazaly se sjížděli fanoušci z Karviné, Havířova, Orlové, Frýdku-Místku, Třince, Nového Jičína a dalších měst. Pokecalo se, zapěli jsme si všichni chorály, bylo to úžasné období. Však kdo to zažil, tomu nemá cenu přibližovat jedinečnou atmosféru zápasů na Bazalech. Ví to dobře sám. Pamatuji si, že ani nešlo sehnat lístky. Taxikáři je před Bazaly prodávali za trojnásobek ceny.

Když se Karviná dostala do ligy, jak jste to vnímal? Bral jste ji jako rivala Baníku?

Moc ne. Spíš jako bratra. Ostatně, v Karviné je spousta fanoušků Baníku. Osobně znám nebo poznám asi sedmdesátičlennou skupinu Karviňáků, kteří pravidelně jezdívají na zápasy do Ostravy. Co vím, tak jsou ve městě aspoň čtyři stovky baníkovců, kteří na Baník chodí doma nebo venku. A před vstupem Karviné do ligy jich bylo ještě víc. 

Českou ligu tedy sledujete dlouho. Zažil jste někdy podobnou situaci v boji o záchranu?

Tak dramatickou ne. Aby tam ještě dvě kola před koncem bylo namočeno tolik mužstev, to jsem nezažil. A všechno kluby z Moravy a Slezska, to je hotová fotbalová tragédie. 

Baníku se ale týkat nebude?

Věřím, že Baník se zachrání a věřím, že se rozhodne už u nás v Karviné. Kluci si přijedou pro tři body. Obě mužstva jsou na úplně jiných vlnách. Baník se Spartou odehrál bombové utkání, Karviná se hrozně trápila ve třech domácích zápasech po sobě. Dokonce jsem už v hospodě slyšel různé zvěsti o tom, že je to hotové a že to Karviná Baníku pustí.

Takové řeči se vedou? Věříte tomu?

Přijde mi to divné, ale znáte to, na každém šprochu pravdy trochu. Prý že má Karviná stejně ekonomické problémy, takže jí druhá liga přijde vhod. Finančně se jí uleví. A že Baník musí zůstat krajskou jedničkou.

Co si o tom myslíte?

Je to smutné. Nechce se mi tomu moc věřit, když stálo tolik práce ligu vybojovat. A taky kolik peněz to stálo, vždyť tady máme krásný nový stadion. Sice víme, že už loni Karviné vypadl generální sponzor OKD, ale sezona se normálně dohrála a pan Wolf (předseda klubu – pozn. aut.) říkal, že peníze na ligu jsou, tak nevím. Uvidíme v sobotu, jak bude vypadat výkon karvinských hráčů. Já se ale hlavně budu zajímat o Baník. Uvidíte, že vyhraje!