Do Baníku přišel Zdeněk Rygel v šestnácti letech z Baníku Michálkovice. Časem se propracoval do ligového A-týmu. V záložní řadě, kde byl dosud zvyklý hrávat, se v tehdejším Baníku neprosadil, a tak trochu z nouze na něj zbylo místo na levém kraji obrany.

Později se ukázalo, že právě to pro něj bylo osudové. V dresu Baníku odehrál 256 ligových zápasů, dal v nich 7 gólů. Jako levý obránce si zahrál i v reprezentaci a stejný post mu patřil v olympijském týmu, s nímž v roce 1980 získal zlato na olympiádě v Moskvě.

PŮLHODINOVÝ PORTRÉT PRO FC BANÍK OSTRAVA

Zdroj: Youtube

„Býval to vynikající levý obránce. Na hřišti velmi sebevědomý. Kondičně skvěle připravený, a přitom skvělý technik. Vždycky jsem si ho navíc vážil jako člověka. Byl upřímný a říkal věci napřímo. Když se mu něco líbilo, vždycky to ocenil. Když tomu bylo naopak, stejně upřímně vám vynadal. Bez okolků, bez omáčky v podobě zbytečných slov,“ vzpomíná na jubilanta Verner Lička, další výrazná persona slavného období Baníku.

Ten si pamatuje i pozdější časy, během nichž Zdeněk Rygel v Baníku pracoval jako sportovní ředitel. „Nejen že věcem rozuměl, ale vždycky si zachoval svůj charakter. Jakmile se něco ocitlo mimo rámec jeho představ o etice, striktně to odmítl. Vždycky jsem si ho nejen za to moc vážil a vážím dodnes,“ dodává Lička.

BANÍK OSTRAVA - MAGDEBURG 4:2 (postupový gól v čase 1:17)

Zdroj: Youtube

Zdeněk Rygel byl i u slavného vítězství Baníku nad Bayernem Mnichov v tehdejším Poháru mistrů evropských zemí (předchůdce dnešní Ligy mistrů) v říjnu 1976. Fanoušci Baníku nikdy nezapomenou na jeho skvostnou trefu, kterou v sezoně 1978/79 zajistil mužstvu postup přes Magdeburg do semifinále Poháru vítězů pohárů.

Zápas, v němž brzy skóroval na 1:0, pár minut před koncem rozhodl klíčovým gólem na 4:2. Stav 3:2 by tehdy totiž Baníku k postupu nestačil. „Dát v tak důležitém utkání dva góly, to s vámi zacloumá," přiznává Zdeněk Rygel v dokumentu, který s ním Baník Ostrava u příležitosti jeho jubilea natočil.