Jedna z největších událostí, která se během letošního roku v Opavě uskuteční, je naplánována na nadcházející sobotu. V tento den totiž do slezské metropole přijede ostravský Baník a spolu s ním také tisíce jeho fanoušků.

Vypraví speciální vlak

Fanoušci Baníku mohou do Opavy přijet vlakem. Jeden takový totiž České dráhy v sobotu vypraví. „Zvláštní posilový vlak vyjede z Českého Těšína přibližně v 10.45, pojede přes Havířov, Ostravu – Vítkovice, Ostravu – Svinov až do Opavy. Ze Svinova do Opavy pojede bez zastavení.

Zpět vyjede z Opavy asi v 17.15 hodin, s konečnou stanicí opět v Českém Těšíně. Souprava bude složena z osmi až devíti klasických vozů s kapacitou kolem osmi set míst k sezení. Bude se jednat o veřejný vlak i pro běžné cestující," přiblížila tisková mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Přečtěte si také: Slezské derby opět hlásí: vyprodáno!

V terénu bude i dispečer MHD

V době před a po utkání bude opavská hromadná doprava organizována v součinnosti s policií a magistrátem. „Při uzavření Městských sadů budou linky 217 a 218 přesměrovány do Jaktaře, případně ukončeny v centru Opavy. V tomto případě nebudou obsluhovány zastávky Mařádkova, Mostní, Městské sady a Koupaliště.

Nejbližší zastávka MHD u stadionu bude pro fanoušky zastávka Šeděnkova," uvedl vedoucí provozu opavské MHD Josef Kraus s tím, že v terénu bude i pracovník dispečinku, aby mohl podnik operativně reagovat na aktuální situaci.

Nebudou lístky? Bude válka v ulicích!

I tak se dají stručně shrnout názory fanoušků ostravského Baníku na jejich veřejném facebookovém profilu. „Pokud nám dají, co zamýšlejí, žádný předprodej nebude! Lístky se odmítnou! Buď jdeme na stadion všichni nebo nikdo!" komentoval jeden z ostravských fanoušků.

„Radši mít čtyři tisíce Ostraváků na stadionu než tři a půl tisíce rozhořčených Ostraváků v ulicích," přidal se k diskuzi další. „Ještě bych doporučil cestu po vlastní ose, ať nejsme po kupě! A ti kdo mají místo bydliště Opava, ať skoupí sektory domácích!" radil ostatním jiný fanoušek.

Bezpečnostní opatření budou veliká

Podle vyjádření opavského primátora Radima Křupaly budou na derby přítomny policejní složky také z jiných krajů. Z bezpečnostního hlediska nechce město nic podcenit.

„Samotný výsledek toho, jak bude vše v daný den probíhat je samozřejmě těžké odhadnout. Toto derby je zařazeno mezi nejrizikovější sportovní události tohoto roku, tudíž tomu bude přizpůsoben i systém zabezpečení," uvedl Křupala s tím, že regulaci počtu fanoušků Baníku Ostrava, kteří přijedou na derby jinak, než vypraveným vlakovým speciálem není možné žádným způsobem ovlivnit.

Přímo na stadionu bude zvýšená pořadatelská služba. Před nedávnem došlo k vybudování bezpečnostních zábran, které vyšly zhruba na 500 tisíc korun.

Přečtěte si také: Baník je zase pod tlakem. Zabere teď v Opavě?

Možná bude nasazen i vrtulník

Policisté pořádkové i dopravní policie, členové služby kriminální policie a vyšetřování, specialisté antikonfliktního týmu nebo policisté speciální pořádkové jednotky. Všechny tyto složky moravskoslezské policie budou dohlížet na pořádek ve městě. Přesný počet nasazených policistů však z taktických důvodů zůstává nezveřejněn.

Při minulých derby s Baníkem byla Opava monitorována i z vrtulníku. Nasazení helikoptéry je reálné také v tomto případě. Částka, která na bezpečnostní opatření musela být ze strany policie vynaložena, není známá. „Zveřejnit finanční náročnost ještě před zahájením samotného opatření by bylo předčasné," vysvětlovala tisková mluvčí krajských policistů Gabriela Holčáková.

Mohlo by vás zajímat: Policie se v Opavě připravovala na sobotní fotbalové derby

Na stadion dorazte s předstihem

Pokud se chcete vyhnout frontám, vyrazte na fotbal dříve. Stadion bude otevřen hodinu a půl před zápasem. „Kontroly budou oproti předchozím zápasům důkladnější. Prosím návštěvníky o trpělivost a také o to, aby přišli včas. V případě, že přijdou těsně před výkopem, klidně se může stát, že začátek utkání nestihnou. O všech informacích budeme informovat na našich internetových stránkách," uvedl technický ředitel Slezského FC Opava Jaroslav Rovňan.

Pokud vstupenku nezískáte v předprodeji, na stadion se nedostanete. V den utkání a přímo před zápasem totiž budou pokladny uzavřeny. Snížena byla také kapacita stadionu. A to o 1 700 míst. Fanoušci Baníku dostali k dispozici 340 lístků.

Klub rovněž doporučuje, aby se fanoušci na zápas přepravili MHD. Parkoviště před stadionem bude uzavřeno. Zaparkovat půjde u Střelnice a také nedaleké víceúčelové haly.

.Zdroj: .

Přečtěte si také: Jánské Koupele možná nebudou památkou

Chystá se velká choreografie

Fanoušci Slezského FC jsou vyhlášení svými choreografiemi. Derby s Baníkem pro ně bude speciální příležitostí jak se vytáhnout. Šéf opavského kotle Tomáš Hrubý naznačil, že se něco chystá, ale konkrétní být nechtěl. Půjde totiž o překvapení, na němž pracovalo okolo dvaceti lidí.

„Nerad bych to celé odtajňoval, ale plánujeme celotribunovou choreografii. Momentálně už je hotová. Vyráběla se zhruba dva měsíce. Náročná ovšem nebyla pouze časově, ale i finančně. Proto bychom byli rádi, kdyby fanoušci do kasiček přispěli nějakou tu korunu, abychom něco podobného mohli provést také v příštích zápasech," komentoval Tomáš Hrubý.

Výrobu choreografie organizují dva lidi. Ti rozdělují úkoly ostatním. „Vede to dvojice, která je výtvarně zdatná a kreativní. Choreo se skládá z několika částí. Nejsou prostory na to, aby to vzniklo kompletně najednou," doplnil šéf opavských ultras, podle něhož se chystá také kartoniáda.

„Rád bych poprosil ostatní diváky, aby byli trpěliví a zapojili se do choreografie. Věřím, že se nám povede udělat něco jako proti Plzni."

Dle Tomáše Hrubého vznikla na zápas také speciální edice triček: „Do Vítkovic jsme jeli všichni ve žlutém a efekt byl perfektní. Věřím, že teď by to mohlo být něco podobného. Žlutá trička nechal vyrobit kotel. Ještě pořád jsou k mání. Napodobil nás také klub. Tyto trička pro změnu zakoupíte ve fanshopu na stadionu."

.Zdroj: DENÍK / Petr Widenka

Dojde opět k nepokojům?

Derby mezi SFC Opava a Baníkem Ostrava mají policisté označeno jako obzvlášť rizikové. S ohledem na to, jak to ve slezské metropoli vypadalo při posledních příjezdech „chacharů" do města, nelze se ničemu divit. V této souvislosti vzpomeňme poslední dva zápasy, které se odehrály v Městských sadech, především pak ten květnový z roku 2004.

Baník tehdy na konci sezony zvítězil v Opavě 4:2 a mohl odstartovat oslavy zisku ligového titulu. Před závěrem utkání ovšem na stadionu vypukly nepokoje. Ostravští fanoušci se chtěli dostat do sektoru opavských protějšků, čemuž se vehementně snažili zabránit těžkooděnci. „Chachaři" tehdy po policistech házeli vším, co jim přišlo do ruky. V arzenálu vržených předmětů nechyběly cihly, kameny, sedačky nebo tyče. Minimálně dva policisté byli zraněni.

Do Opavy dorazilo na tři tisíce lidí z Ostravy, které podpořili baníkovští příznivci z Polska. Město se proměnilo v bitevní zónu a situaci musela monitorovat i helikoptéra. Škoda se tehdy vyšplhala na 250 tisíc korun. Na fanoušky dohlíželo několik stovek policistů.

V Opavě se naposledy oba kluby střetly v rámci českého poháru před osmi lety. Ostrava tehdy na penalty vyhrála 2:1. Také toto utkání bylo hodně vyostřené. Na hřiště dokonce vběhla část fanoušků z opavského kotle. Ke střetu obou táborů ale na stadionu nakonec nedošlo. Slezský FC příští domácí utkání musel hrát bez diváků.

Přečtěte si také: Lukáš je zázrak. Ale také obyčejný kluk, ze kterého roste chlap

Tomáš Hrubý: Internetoví chuligáni mají mnohdy silné řeči

Ilustrační fotoZdroj: ČTK/IMAGO

Sobotu 18. března mají opavští fotbaloví fanoušci ve svých kalendářích třikrát podtrženou. Po osmi letech se totiž na stadionu v Městských sadech dočkají návštěvy svého úhlavního rivala – Baníku Ostrava. Právě o tom jsme si povídali se šéfem opavských ultras Tomášem Hrubým. „Pro nás pro fanoušky to bude svátek," prozradil na úvod.

Tomáši, co pro opavského příznivce vlastně znamená souboj s Baníkem?

Je to událost roku, tento zápas jsme vyhlíželi několik let. Zvlášť těch posledních, kdy se Baník potýkal se záchranou v lize. Nakonec to vyšlo v této sezoně. Po osmi letech se s ním potkáme na našem stadionu, na což se neskutečně moc těšíme.

Je bohužel škoda, že fanoušci hostů se na stadion nedostanou ve větším počtu. Hlasová konfrontace nebude taková.

I kvůli tomu na různých internetových fórech momentálně probíhají bouřlivé diskuze. Chachaři údajně vyhlásili „akci" do Opavy bez lístků, že bude válka v ulicích a podobně. Jak to vnímáte?

Na internetu vystupuje spousta takzvaných internetových chuligánů. Tito lidé machrují, mají různé výhružné řeči, ale když je potom potkáte, jak se říká z očí do očí, zjistíte, že to zase takoví „hrdinové" nejsou. Na internetu se schovávají za anonymitu.

Samozřejmě nechci říkat, že nám Baníkovci rozmlátí Opavu, nevíme, jak to bude probíhat. Dle mého si ale bezpečnostní složky pohlídají, aby byl ve městě klid.

Podobná špičkování se před derby dějí. Bylo tomu tak i v minulosti. Je podle vás na místě mít letos větší obavy?

Nemyslím si, že by to bylo horší než jindy. Nyní se používá Facebook, což se před lety nedělo, nebyly takové možnosti. Frustrace ostravských fanoušků pramení z toho, že jim nebyl přidělen větší počet vstupenek. My jsme usilovali o to, aby jich obdrželi alespoň sedm set, což se nestalo.

Na druhou stranu se jedná o rizikové utkání, kapacita stadionu z tohoto důvodu byla snížena na 5 800 míst, tak hosté nemůžou počítat s tím, že by dostali třeba 1 500 vstupenek a podobně.

Mohlo by vás zajímat: Tajná služba verbovala v Ostravě

Hodně se mluví o fanoušcích Baníku z Polska, které řada lidí vidí jako největší problém. Je reálné, aby právě tito příznivci byli strůjci možných nepokojů?

Osobně do Polska velice často jezdím. V průměru se účastním okolo deseti zápasů za rok, takže polské fanoušky znám. Dle mého mínění jsou taková tvrzení přehnaná. Spousta Poláků jezdí na fotbal s celými rodinami a jsou nekonfliktní.

Myslím si, že tyto obavy v Opavě panují i z toho, co se zde stalo při přáteláku s Wroclawí před asi devíti lety. V Kylešovicích tenkrát byla vykradena Hruška, což nejen na toto utkání vrhlo špatný stín. Mi osobně se takové chování nelíbí a odsuzuji ho.

Na druhou stranu to udělali jedinci, podle nichž nelze posuzovat celou skupinu. To samé platí o polských příznivcích Baníku.

Na které derby s Ostravou hrané v Opavě vzpomínáte nejraději?

Asi na to, co se hrálo před osmi lety. Přece jenom je poslední. Nikdy nezapomenu ani na duel ze sezony 1997/1998, který před asi 12 tisíci diváky skončil nakonec 3:3. V tom zápase jsme prohrávali 0:2, nakonec se nám povedlo vyrovnat a mohli jsme v závěru dokonce i vyhrát.

A co podzimní duel ve Vítkovicích, který Slezský prohrál 0:3?

Škoda výsledku, ale vyjet do Ostravy zhruba v 900 lidech bylo něco úžasného. To se snad nestalo od naší úvodní sezony v první lize, kdy na Bazaly vyrazilo 6 500 lidí z Opavy. Všichni jsme jeli ve žlutých tričkách a skvěle fandili. Vynikající zážitek.

Odkdy vlastně podle vás začíná ta velká rivalita mezi oběma kluby?

Jak Baník tak Opava vždycky měla velké fanouškovské základny. Na fotbal se zde chodilo v hojných počtech. Já derby chápu jako zápas dvou klubů z jednoho města. Nás od Ostravy sice dělí třicet kilometrů, od té doby, co však Opava v roce 1995 hrála stejnou soutěž jako Baník, začalo se hrát i o jakýsi titul Krále Slezska. Začátek rivality lze hledat právě tam.

Poslední otázka. Jak jako skalní fanoušci Slezského FC vnímáte fakt, že na normální druholigové zápasy v Opavě chodí okolo dvou tisícovek diváků, na Baník se však vyprodá stadion a dojdou i ti, co jindy nedorazí?

Mně osobně to mrzí. Beru to jako určitou neúctu ke klubu. Myslím si, že vedení udělalo skvělou věc, když před nedávnem zahájilo akci, v jejímž rámci se daly koupit permanentky na celé jaro za 200 korun. Co víc by si lidé ještě mohli přát.

Na druhou stranu i za lidi, co jinak nechodí, jsme rádi. Věříme, že se z nich třeba mohou stát pravidelní návštěvníci. Já na fotbal chodím přes dvacet let a za těch posledních deset jsem se snad na sezonu netěšil více než na tu současnou. Hrajeme pěkný fotbal, pohybujeme se na vrchu tabulky… Co jiného by ještě mohlo lidi na stadion přilákat.

Šéfovi opavského kotle Tomáši Hrubému je v současnosti třiatřicet let, pochází z Opavy a první zápas na stadionu v Městských sadech navštívil v roce 1995. Jednalo se o duel mezi Kaučukem a Drnovicemi. Prvního venkovního utkání se účastnil téhož roku v Olomouci. Nezapomenutelné jsou pro něj výhry 2:0 a 2:1 doma nad Spartou.

„Nejvíc speciální je ale pro mě první kolo sezony 2005/2006 a domácí zápas s Kobeřicemi. Opava tehdy hrála krajský přebor, klub se nacházel v existenčních problémech, hráči nevěděli, co bude. Rozhodli jsme až v závěru a zvítězili 3:1. Byly to velké emoce," popisoval.

Nezapomenutelný pro něj byl i výjezd s Slaskem Wroclaw na Wislu v roce 2012. Družební klub SFC tenkrát vyhrál 1:0 a zajistil si titul. „Byli tam s námi velcí tvrdí chlapi, kteří po zápase brečeli štěstím," uvedl Tomáš Hrubý.

Jako nejhorší fanouškovský zážitek naopak vnímá první sestup Opavy do třetí ligy po prohře na hřišti ve Vlašimi.

Přečtěte si také: Pavel Vrba: Chci se zapojit do fotbalového dění a trénovat