„Byli tady z FAČRu loni v srpnu. Plošná dezinfekce se týkala naší Akademie,“ sdělil Marek Lorenc, mluvčí FC Baník Ostrava. Podle dostupných dokumentů mělo jít celkem o dvě návštěvy po 45 minutách. „Ano, to sedí,“ doplnil Lorenc.

Jinak klub z Bazalů spoléhá v tomto ohledu na sebe. „Mimo těch nárazových návštěv v Akademii si Baník veškeré dezinfekční práce ve všech svých prostorách doposud prováděl, provádí a bude provádět výhradně přes specializované firmy na vlastní náklady,“ dodal Marek Lorenc.

Tam, stejně jako v Třinci, mělo jít o jedno půlhodinové čištění. „Úplně přesné informace nemám, byl u toho kustod. Ale vím, že tady byli z FAČRu a asi třicet minut dezinfikovali přibližně pět šaten. K tomu i společné prostory, jako je posilovna nebo malá tělocvična,“ řekl Vladislav Bury, ředitel FK Třinec z.s.

Roman Berbr.
Máme svědectví z kauzy dezinfekce. Berbr hrál hlavní roli, detaily překvapí

Baník, Karviná a Třinec figurují mezi jednačtyřiceti kluby v celé zemi, kde měla proběhnout dezinfekce vnitřních prostor na účet FAČRu. A podle dostupných informací se tak také stalo.

Háček je v tom, že svaz zaplatil za dezinfekci v devadesáti klubech. A bezmála deset milionů korun!

Firma bývalého ligového hráče Jiřího Tymicha sice poté, co na nesrovnalosti později upozornila kontrolní a revizní komise FAČR, více než devět milionů vrátila a zůstalo jí tak za odvedenou práci „jen“ 700 tisíc korun, případem se ale nadále zabývají kriminalisté. Kvůli podezřelé zakázce navštívili v minulých dnech i sídlo asociace na Strahově.

Jen pro představu. I kdyby daná firma vykonala dohodnutou práci ve všech devadesáti vybraných oddílech, činila by v průměru 110 tisíc korun na klub.