PŘEDSTAVUJEME OSTRAVSKÉ KLUBY

Slezský klub, který byl založen v roce 1926, sice hraje jen městský přebor, ale po velké krizi a úpadku se pomalu zase zvedá.

„Vést malý fotbalový klub ve městě, jako je Ostrava, není vůbec jednoduché. Vesnice, kde se chodí o víkendu na fotbal jako svátek, to mají jednodušší. Sám bydlím v Kravařích, kde všichni berou fotbalový zápas, jako velkou událost. V Muglinově to je zatím jiné. Ale snažíme se, jak to jen jde. Je to ale určitě běh na dlouhou trať,“ říká předseda klubu Marek Šárka.

Do Muglinova, kde hráli třeba Vladimír Čáp, Radim Krupník nebo Luboš Adler, přišel před dvěma roky. „Když jsem viděl tu spoušť, tak jsem se málem rozbrečel. Já tady hrál jako žáček a pak v té slavné době. Takže si pamatuju, jak to tady vypadalo a fungovalo. Vždyť za éry pana Kapusty se tady kopala divize a hrála tady své domácí zápasy i rezerva Baníku,“ připomněl Šárka, který přišel se svou vizí, jak by měl klub i celý areál fungovat.

Klíčová byla dohoda s florbalovým klubem FBC Ostrava, který zde za pomoci města Ostrava postavil nafukovací halu. „S manažery klubu Rolfem Frankem a Lubošem Šimonem máme nadstandardní vztahy, bez toho by to nešlo. Teď se tady přestěhovali i ostravští boxeři, takže areál zase pomalu ožívá. Zrekonstruovali jsme taky hospodu, což je vždycky základ,“ říká s úsměvem Šárka, který sám za Rapid Muglinov ještě hraje.

Nyní plánuje, že zateplí budovy v areálu a konečně spraví i fotbalové hřiště. „To je v hrozném stavu, ale vše děláme svépomocí. Šetříme každou korunu, nejde vše udělat hned. Když jsem tady přišel, tak tu měli dvacet let starou sekačku.“

Letos v Muglinově založili tým žáčků, od kterého si hodně slibují. „Něčím jsme začít museli a je jasné, že právě na práci s mládeží je třeba stavět. Naší výhodou je, že máme i díky nafukovačce a sokolovně dobré podmínky po celý rok. Znovu říkám, když spravíme travnaté hřiště, bude se tady dát dělat fotbal na solidní úrovni,“ myslí si Šárka.

V prosinci klub pořádá fotbalový turnaj pro základní školy z okolí. „Akci budeme brát i jako nábor. Věříme, že nějaké mladé kluky k fotbalu přitáhneme. Kdysi byly podobné věci normální, tak se k nim chceme vrátit. Sám jsem tu podobný turnaj o pohár VŘSR několikrát hrál,“ poznamenal Šárka. Fotbalový klub má rozpočet asi sto padesát tisíc korun, který je pokrytý převážně z nájmů objektů v areálu. „Snažíme se získávat i dotace z města i obvodu Slezská Ostrava. Jsme šťastní za každou korunu.“

Sám věří, že se týmu podaří časem postoupit do I.B třídy. „Je to náš velký sen i strop, co můžeme hrát. Musíme ale tým omladit třemi čtyřmi mladými kluky. Bez nich těžko postoupíme,“ dodal Šárka.

Táta a syn Malcharkové to mají k sobě blízko. Oba působí na Slezské

Tradiční ostravský klub momentálně vede bývalý ligový fotbalista Vítkovic nebo Dukly Zdeněk Malcharek (na snímku vlevo), jehož syn Pavel (na snímku vpravo)momentálně hájí barvy Baníku.

Hrdý otec to tak má na Bazaly kousek. „Někdy se nám s Baníkem termíny kříží, tak třeba zápas s Hradcem jsem viděl až od druhé půlky. Ale jsem rád, že se mladý vrátil domů. Přál bych mu, aby se konečně usadil. Od šestnácti let je pořád někde z domu. V Ostravě je doma,“ říká Zdeněk Malcharek.

Nabídku Muglinova přijal hlavně proto, že chtěl klubu v těžké chvíli pomoci. „Podmínky jsou tady takové, jaké jsou. Snad se nám podaří tým stabilizovat a v příští sezoně zaútočíme na postup. V každém případě musíme kádr omladit, bez toho nemáme šanci,“ uvedl Malcharek.

Muglinov trénuje dvakrát týdně. „V zimě jsme měli tři fáze, ale přes sezonu to dvakrát stačí. Spíše mě štve, že kluci musí zlepšit přístup k fotbalu. Nechci tady říkat slovo profesionalita, protože to v našem klubu moc nejde. Hodně kluků dělá noční, jiní staví po normální práci baráky, což chápu a respektuji. Mě štve, že kluci nechodí včas. Někdy se mi při zápase stane, že deset minut před výkopem nemám k dispozici ani jedenáct hráčů. A podle toho i začátek zápasu pak vypadá,“ kroutí hlavou Malcharek. Už v zimě by tým rád posílil minimálně o jednoho hráče. „Potřebujeme gólového útočníka, to je bez debat.“
Srdcař Veseleňák: Za Rapid hraju kvůli partě

Tým Rapidu Muglinov je postaven hlavně na dobré partě a hráčích, kteří mají k místu i klubu srdeční vztah. Potvrzuje to i záložník Petr Veseleňák. „Já vlastně nikde jinde ani nehrál. O přestupu jsem nikdy neuvažoval, máme tu super partu. Kvůli tomu tady hraju,“ vyznává se Veseleňák.

V Muglinově se hraje zadarmo. „Ono se to většinou říká tak, že za párek a pivo. Nám stačí, když si uděláme žízeň,“ směje se Veseleňák a jedním dechem dodává. „Fotbal hrajeme, že ho máme rádi. Normálně platíme i klubové příspěvky. Dělá to pět set korun ročně.“

I proto si nedělá iluze, že by se do Muglinova noví hráči hrnuli. „Když se tu někdo přijde podívat, uvidí naše hřiště, tak se otočí a raději půjde jinam. Tak to prostě chodí, každý si chce zahrát na kvalitní trávě. Ale snad se tým podaří posílit a za rok se o postup popereme.“

ČLÁNEK VYŠEL VTIŠTĚNÉM VYDÁNÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU 21. ŘÍJNA 2011

Připomínáme, že na našem webu najdete pouze výběr zpráv, které denně vychází v novinové podobě Deníku.Některé z nich navíc zveřejňujeme i s delším časovým odstupem.

Pokud chcete mít ucelený a aktuální přehled o dění v regionu, předplaťte si tištěné nebo elektronické vydání Deníku.

Přinášíme nejšiřší regionální zpravodajství.

Pro předplatitele má nyní Deník navíc mimořádný dárek:

Jeden předplatitel = jeden zážitek


*Předplatitelé regionálního Deníku najdou své noviny ve schránce do 7:30 hodin ráno.