PŘEDSTAVUJEME OSTRAVSKÉ KLUBY

Těsně před podzimním startem fotbalového ročníku 2010/2011 způsobili náhlým odhlášením vlastního mužského týmu z divizní soutěže na Ostravsku poprask. A dokonce nemálo lidí jim věštilo postupný zánik. Ale fotbal v Porubě žije dál.

„I s odstupem času si myslím, že tento krok, který sice byl velmi bolestivý, přišel v pravý čas. Ve chvíli, kdy došlo k oddělení od TJ VOKD a osamostatnění fotbalového klubu, jsme v první chvíli museli řešit ekonomické otázky. Jediné možné tehdejší řešení bylo odhlásit se z divizní soutěže a svou činnost směřovat k práci s mládeží. Zkrátka a dobře ušetřili jsme tím dvě třetiny nákladů,“ říká předseda občanského sdružení Fotbal Poruba Vítězslav Ficek.

Organizovaný fotbal v dnes druhém nejlidnatějším obvodu se začal hrát po druhé světové válce, kdy světlo světa spatřil SK Poruba, jenž je přímým předchůdcem dnešního Fotbalu Poruba. I on se od počátku potýkal s problémy nedostatkem financí a minimálním zájmem porubských obyvatel. Přesto se postupně, zhruba ve druhé polovině šedesátých let, podařilo A-tým pod vedením Miloše Kovaříka dovést až do třetí ligy.

A o deset let později se už pod názvem VOKD Poruba tým ze západní části Ostravy dokonce zabydlel ve druhé nejvyšší soutěži, kde vydržel až do roku 1987, kdy klub sestoupil ze druhé do třetí ligy a následkem úplatkářské aféry byl přeřazen až do divize.

Do roku 1980 se datuje i největší úspěch klubu. V únoru roku moskevské olympiády, na níž českoslovenští fotbalisté vybojovali zlato, si Poruba zahrála s Bohemians Praha semifinále českého poháru. S jedním z tehdejších nejlepších domácích týmů tenkrát VOKD prohrála před šesti tisícovkami přihlížejících až v prodloužení 2:3.

Po letech strádání a trmácení se nižšími soutěžemi se pod trenérskou taktovkou Zdeňka Svatonského v roce 2008 porubskému A-týmu podařilo vrátit se zpět do divize, kde vydržel dvě sezony… „Bylo to završení jedné úspěšné etapy, v níž se Zdeňkův tým prokousal dvěma soutěžemi. A ještě navíc jsme v divizi byli v průběhu podzimu velmi blízko špičky. Ovšem tohle všechno s sebou přinášelo logicky velká finanční zatížení, což se zanedlouho i potvrdilo. A v tuto chvíli můžu říct, že i vinou nesplněných partnerských závazků nebyla Poruba daleko od krachu ne nepodobného jinému ostravskému týmu,“ ohlíží se Ficek do nedávné minulosti.

Do stařičkého a po celkové rekonstrukci volajícího stánku, který dnes nese označení Sportovní stadion SAP Poruba, se výkonnostní dospělý fotbal vrátil před startem fotbalového ročníku 2011/2012. A to nakonec hned ve dvojím balení Fotbal Poruba působí jednak v městské soutěži a jednak díky dohodě s dnes už bývalou Opavou 2004 pod názvem Fotbal Poruba 2011 také v páté nejvyšší lize v moravskoslezském krajském přeboru.

FOTBAL PORUBA

Právní subjektivita: občanské sdružení Fotbal Poruba a akciová společnost Fotbal Poruba 2011 dva samostatné subjekty, které spojuje společný projekt fotbalový klub Fotbal Poruba

Rok založení: 1945 jako SK Poruba (další názvy: Sokol Poruba, Tatran Poruba, Dynamo Poruba, TJ Poruba, VOKD Poruba)

Soutěže: muži (krajský přebor a městská soutěž), starší dorost (krajský přebor), mladší dorost (krajský přebor), A-žáci starší (krajská soutěž), B-žáci mladší (krajská soutěž) a tři přípravky

Internetové stránky: www.fotbalporuba.cz

Roční rozpočet: 1,5 milionu korun (jedná se o rozpočet obou společností)

Hlavní partneři klubu: KST Robot, P-F-M, Joma, statutární město Ostrava

Vlastní aktivity: benefiční ples Porubál, mezinárodní žákovský turnaj Memoriál Miroslava Kovaříka, vánoční turnaj přípravek Memoriál Radovana Halfara, internetový obchod s fotbalovým zbožím, jehož součástí bude minifanshop (rozjezd v nejbližších dnech na webových stránkách) a úzká spolupráce se Základní školou Ľudovíta Štúra

Aktuální soupiska týmu v krajském přeboru brankáři: Damir Šehovič, Tomáš Bartusek. Obránci: Adam Babušík, Daniel Mrkvica, Miroslav Kořistka, Jakub Piskoř, Michal Prokeš, David Papuga. Záložníci: Václav Kocur, Marek Solnický, Michal Vojtek, Boris Förster, Vladan Gračanin, Dominik Oleš, Dominik Havlík, Michal Bartůněk, Vojtěch Borgosz. Útočníci: Michal Třos, Lukáš Řepík. Trenér: Petr Samec.

Fotbal Poruba je i není totéž co Poruba 2011

Na první pohled se zdá, že se jedná o jeden klub mající dva dospělé týmy. Ale věci se mají přece jen trochu jinak. „Už na podzim 2010 jsme začali jednat s představiteli fotbalového klubu Opava 2004 o vzájemné úzké spolupráci. Výsledkem je navrácení mužského fotbalu v podobě týmu Fotbal Poruba 2011, který hraje krajský přebor. A současně máme tým Fotbal Poruba (bez letopočtu pozn. red.) v nejnižší soutěži. Současný klub Fotbal Poruba je tvořený dvěma samostatnými subjekty. Prvním je občanské sdružení, které provozuje družstva mládeže a mužský tým v městské soutěži. A druhým subjektem je akciová společnost Fotbal Poruba 2011, která provozuje mužský tým v krajském přeboru. Tehdy platná legislativa fotbalového svazu nedovolila sloučit tyto dva subjekty v jeden celek. To znamená, že hráči hrající městskou soutěž nemohou současně nastupovat v krajském přeboru a naopak,“ vysvětluje předseda občanského sdružení Vítězslav Ficek s tím, že na jaře by mělo dojít k faktickému sjednocení obou klubů.
Porubál je ples překonávající bariéry

Fotbal Poruba kromě běžné činnosti klade důraz i na mimosportovní aktivity. A jedna z nich je už dnes tradiční ples Porubál. Tahle akce je originální produkt někdejšího kapitána Artura Wojnarovského a předsedy Fotbalu Poruba Vítězslava Ficka. Na počátku to byl nápad na ryze fotbalový bál, v němž šlo o to, aby hráči a funkcionáři Poruby vyvedli své manželky. Ovšem z nenápadné myšlenky, jak přinést do klubové kasy nějakou tu korunu, vykrystalizovala jedinečná akce spojující handicapované děti a jejich rodiče se sportovci. Užitečným se Porubál stává ve chvíli, kdy jeho účastníci projeví chuť podpořit provoz soukromé základní školy speciální pro žáky s více vadami z Ostravy- Mariánských Hor. Účelem jejich počínání je vzájemná integrace a uvědomění si, že život nemusí být jen kulatý míč pro jedny a překonávání bariér pro druhé. A Porubálu se to skutečně daří, v nadcházející plesové sezoně proběhne už jeho třetí pokračování.

K TÉMATU

Zdeněk Svatonský zůstal Porubě věrný i v těžkých chvílích

Zdeněk Svatonský před pár roky vytáhl Porubu až do divize. A klubu zůstal věrný i po problémech, které nakonec vyústily v roční zrušení A-týmu. „Bylo to velké a složité rozhodnutí. Určitě to byla velká rána, ale tahle cesta se vyplatila. Navíc jsme už brzy dostali nabídku od Opavy 2004 k nějaké fúzi,“ říká sekretář Fotbalu Poruba Zdeněk Svatonský.

„To, že na rok skončil dospělý fotbal, pro mě ale nebyl důvod k tomu, aby se tady s fotbalem úplně skončilo. Přece jen je tady zázemí s novými kabinami, hřištěm, tělocvičnami a s nedalekou školou. Tohle všechno mě táhlo k tomu, abych u té práce i nadále zůstal,“ zdůrazňuje bývalý vynikající prvoligový fotbalista, který i ve svých osmapadesáti letech občas vypomůže přímo na trávníku v zápasech městské soutěže. „Věc se má tak, že já sám jsem na hřiště naskočil pouze v úvodu soutěže, kdy jsme se jen tak tak na hřišti sešli,“ usmívá se Svatonský s tím, že o fotbalisty hrající v městské soutěži je materiálně postaráno. „Jejich vklad je to, že si po letech nicnedělání zahrají fotbal, na který se dopraví ve vlastní režii,“ doplňuje.

Hned v první sezoně v městském přeboru zažil i první kontumaci výsledku ve vlastní neprospěch. „To ale bylo čisté nedorozumění. Slovan B nahlásil při losovacím aktivu, že domácí zápasy bude hrát ve 12.30 hodin, a mně najednou v den utkání kdosi říkal, že na plakátech je napsáno, že s ním hrajeme v 10 hodin. To však bylo asi v půl desáté, takže bylo jasné, že za třicet minut nejsem schopný kluky splašit,“ vysvětluje Zdeněk Svatonský. „Mě to doteď mrzí spíš z toho pohledu, že z té soutěže přece nikdo nesestupuje a hraje se ten fotbal jen pro radost, a že jsme se i přes nabídku městského fotbalového svazu se soupeřem na jiném termínu odehrání utkání nedohodli,“ uzavírá Zdeněk Svatonský.

 

ČLÁNEK VYŠEL V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU 27. ŘÍJNA 2011

Připomínáme, že na našem webu najdete pouze výběr zpráv, které denně vychází v novinové podobě Deníku. Některé z nich navíc zveřejňujeme i s delším časovým odstupem.

Pokud chcete mít ucelený a aktuální přehled o dění v regionu, předplaťte si tištěné nebo elektronické vydání Deníku.

Přinášíme nejšiřší regionální zpravodajství.

Pro předplatitele má nyní Deník navíc mimořádný dárek:

Jeden předplatitel = jeden zážitek


*Předplatitelé regionálního Deníku najdou své noviny ve schránce do 7:30 hodin ráno.