„Je to o disciplinovanosti a zodpovědnosti, kterou se snažíme zlepšovat na každém tréninku a zatím se nám je daří i dostávat do naší hry," říká mladý stoper s italskými kořeny.

Fotbalovou exhibici si mladý ostravský obránce vyloženě užíval, zkontrolovat ho přišel i jeho parťák z Baníku a kamarád v jedné osobě Jan Baránek. „Jsem tu už podruhé a jsem za to velmi rád. Sejdeme se s bývalými spoluhráči, v kabině se vždycky hecujeme, ale nakonec je to správné odreagování a relaxace.

Pokud bude příští rok volno a dostanu pozvánku, určitě zase přijedu," svěřil se Partrizio Stronati.

I když v současné době jsou jeho domovem Bazaly, Hlučín má člen reprezentační jednadvacítky hluboko v srdci. „Každý týden sleduju výsledky, a když mám volno, chodím se dívat i na zápasy, člověk by neměl zapomenout na místa, kde vyrostl," podotkl hlučínský odchovanec.

Nyní už nadějný stoper kope v nejvyšší soutěži a i přes svůj nízký věk patří k výrazným osobnostem zadních řad Baníku. Podle statistik je hráčem s nejvyšším počtem vyhraných obranných soubojů, ve kterých má i nejvyšší procentuální úspěšnost.

Společně se svým kolegou Janem Baránkem tak má lví podíl na nečekaně dobrém postavení ostravského celku po podzimní části soutěže. „Naším cílem je držet se v lize co nejvýše. S tím, že jsme zatím pátí, jsme samozřejmě maximálně spokojeni, věřím, že v tomto trendu budeme pokračovat i na jaře," přeje si nadějný stoper.

Baníku se letos konečně vyplácí sázka na mladé hráče, kteří spolu zažívají již několikátou sezonu, což se neprojevuje jen v sehranosti mančaftu, ale i v neobyčejně dobré atmosféře v kabině. „Kolektiv je parádní, musím říct, že je pro nás Baník druhá rodina, opravdu máme skvělé vztahy," usmívá se Patrizio Stronati.

„V tabulce už jsme vysoko. Ještě by to chtělo střílet více branek," nastiňuje cíle Baníku do druhé části soutěže. „Musíme začít od podlahy, udržet se tam, kde jsme, ale pokud to půjde, mohli bychom klidně i atakovat čtvrté místo."

Patrizio Stronati se už představil i v české reprezentaci do 20 let, kam byl povolán trenérem Hoftychem. „Hrál jsem přátelák s Nizozemskem, potom jsme letěli na Kypr, kde jsme se utkali s Rakouskem a domácím výběrem. Fotbal se v reprezentaci hrál v porovnání s ligou více kombinační a i techničtější. Pro hráče je výborné, když se tam dostanou," vypráví o své reprezentační zkušenosti.

Na otázku ohledně svých ambic v reprezentacích byla dána jednoznačná odpověď: „Mým cílem je dostat se příští rok do jednadvacítky a tam hrát a podávat dobré výkony. Poté bude EURO, ale to už bude samozřejmě velmi těžké, protože konkurence je velká. "

Čeští fotbaloví fanoušci mohou být vlastně rádi, že Stronati obléká český reprezentační dres, jak už jeho příjmení napovídá, jeho původ není čistě český. „Můj otec je Ital a matka Češka, jméno jsem proto dostal italské po taťkovi a také s ním doma italsky mluvím," vysvětluje na závěr velká naděje nejen ostravského fotbalu Patrizio Stronati.

Jan Mareček