Nevidí se často, aby fotbalový bůh do scénáře zapojil i zvířata. Na kyjovickém hřišti bylo obsazení skutečně početné. „Náš trávník odhadem rozrýpalo asi deset nebo patnáct kanců. Zlikvidovali polovinu hrací plochy,“ popisoval vedoucí mužstva Kyjovic Radim Kudela.

Kanci udeřili trošku paradoxně krátce po prvním vítězství kyjovického celku v této sezoně nad Malými Hošticemi. Zatímco v neděli 11. října nebraly oslavy konce, úterní dopoledne bylo z pohledu tamního fotbalu hodně smutné.

„Muselo se tak stát v noci z pondělí na úterý 12. respektive 13. října. Hřiště je v blízkosti lesa, navíc poměrně daleko od vesnice. To znamená, že prasata necítila člověka,“ vysvětloval přední kyjovický funkcionář. „Podle myslivců si tak kanci připravují tukové zásoby na zimu. S jejich konáním měl problémy i golfový areál v Šilheřovicích.

Těžko říci, jestli se tomu dalo nějakým způsobem zabránit. V okolí hřiště jsme nyní rozvěsili punčochy naplněné lidskými vlasy, které by měly divoká prasata odehnat, a požádali myslivce, aby zde hlídkovali ve větší intenzitě. Jestli to však splní svůj účel, se teprve uvidí. Každopádně prevence není nikdy stoprocentní.“

Co někomu může připadat jako hodně povedená fotbalová groteska, je pro druhé doslova horor. Vždyť škody nejsou malé. Navíc v sázce je i odehrání jarní části sezony okresního přeboru v domácím prostředí.

„Bude nás to stát odhadem asi 20 000 Kč, což není zanedbatelná částka, ovšem klub to zvládne. O víkendu jsme se v patnácti lidech snažili obracet drny, dosypávali jsme vzniklé díry substrátem atd. Trvalo to celý den. Přesto nelze říci, kdy bude hřiště v původním stavu. Kdo ví, jak to bude na jaře. Záleží na počasí.

Klidně se může stát, že druhou polovinu sezony budeme muset odehrát na náhradním hřišti,“ dodal vážným tónem Radim Kudela, který zároveň tvrdí, že s něčím takovým se ještě nikdy nesetkal.

„Tohle je skutečně extrém. Slyšel jsem akorát, že něco podobného se stalo na nějaké lyžařské sjezdovce v Krkonoších,“ uzavřel. Kance tak můžeme označit jako nepřátele fotbalu. V případě fotbalu v Kyjovicích dokonce jako úhlavní. Nejenže napáchali pěknou neplechu, ale postarali se i o přeložení nedělního utkání třináctého kola okresního přeboru právě mezi Kyjovicemi a Budišovem nad Budišovkou.

Náhradní termín připadá na 15. listopadu s výkopem v 14.00. Pokud počasí dovolí, duel se sehraje na hřišti Dolní Lhoty, pokud ne, připravena je alternativa v podobě umělé trávy v Těškovicích.

Petr Dušek