Na současném stavu fotbalového klubu Baníku Ostrava nenese bývalý elitní kanonýr Václav Daněk žádný díl viny. Ještě před necelým půl rokem hlasitý kritik poměrů se před měsícem rozhodl pomoci a nově vykonává funkci poradce fanoušky tolik kritizovaného představenstva klubu (Petr Šafarčík, Michal Šafarčík, Matouš Hába).

Naskočil do rozjetého vlaku a snaží se svými radami a zkušenostmi pomoci ligovému týmu z krize. Baník se ale i tak nachází po pěti odehraných kolech s bodem na posledním místě tabulky, navíc ostudně vypadl v domácím poháru s divizním Rýmařovem.

Václav Daněk připustil, že současná situace je kritická. „V Baníku jsem asi měsíc a sportovní i mimosportovní věci na úrovni nejvyššího vedení řešíme a diskutujeme o nich. Nemá cenu nic si nalhávat, situace je kritická. Čárou přes rozpočet je i to, že máme nyní pozastavené přestupy. Celkově mě dění okolo klubu znepokojuje, musíme to řešit, jde přece o Baník," vyhlásil bojovným hlasem Václav Daněk.

Fanoušci, uznávaní fotbaloví odborníci i zástupci médií už několik týdnů diskutují a pochybují, zda současný kádr má na první ligu. Jak to vidíte vy?

Liga se z mého pohledu rozjela hodně rychle, ale já jsem za ten měsíc už tým poznal. Viděl jsem všechny jeho mistrovské zápasy. Proto mám o Baníku vcelku ucelený obrázek. Kádr je slabší než minulý podzim nebo na jaře, ale na druhé straně v něm je pořád řada velice kvalitních fotbalistů. O brankáře Pavlenku je velký zájem u nás i v cizině, v reprezentační jedenadvacítce jsou Kaša s Holzrem. Máme slušné cizince Narha s Mensahem, je tady Kukec. Chci tím říct, že ten tým není tak slabý, jak se někde píše nebo povídá.

Takže podle vás je v první lize konkurenceschopný?

Naposledy přišli Engelmann s Ježdíkem, který se profiluje do role lídra týmu. Je to zkušený fotbalista. Ano, souhlasím, že je slabší, ale mě mrzí a vytáčí úplně jiná věc.

Jaká?

Hráči jsou nezodpovědní. Poslední výkony a výsledky jsou neakceptovatelné. Fotbalisté hazardují se jménem Baníku Ostrava a všemi, co za něj v minulosti hráli. A s tím se nedokážu smířit. Já nechápu to, jak je možné, že tým podá v prvním poločase ligového utkání ve Zlíně takový špatný výkon. A to je pátý celek loňského ročníku druhé ligy, který má svou hru postavenou na bojovnosti a nasazení. Do finančních smluv hráčů nevidím, ale pro mě to jsou ligoví fotbalisté s ligovými platy a měli by za to odvádět odpovídající výkony. Z mého pohledu se to neděje.

Takže hlavní problém vidíte v špatném přístupu ostravských fotbalistů?

Většina hráčů nepředvádí výkony, na jaké mají. Prostě tomu nedávají všechno. Na Spartě se báli o to, aby nedostali výprask, a odehráli tam osmdesát minut skvěle. To samé v úvodu domácího utkání s Mladou Boleslaví, kdy vedli 2:0. A pak přijdou takové výbuchy, kdy hrají jako mistři světa.

Co říkáte poslední pohárové ostudě v Rýmařově.

Já bych chtěl hned na začátku odsoudit to, že fanoušci fyzicky napadli naše hráče. Jsem zásadně proti tomu. Když se budeme bavit jen o sportovním výkonu týmu, tak pro něj nemám omluvu. Jak je možné, že Baník Ostrava dostane čtyři góly v divizním Rýmařově. To přece nejde! Kde to jsme? Tohle je prostě vrchol neodpovědnosti ze strany hráčů.

Máte pro to nějaké další vysvětlení?

Když to řeknu naplno, tak si hráči myslí, že jsou lepší fotbalisté, než v reálu doopravdy jsou. Když jsem já hrával za Baník, tak my jsme každého soupeře zválcovali, a když se nám nedařilo, tak jsme je alespoň pokopali. Ne vždy jsme vyhráli nebo remizovali, ale každý z nás měl respekt. Dneska se do Ostravy jezdí v pohodě pro body a nikoho to ani nebolí.

Zase se můžeme bavit o kvalitě současného kádru, který se topí v problémech. Připouštíte možnost, že by podzimní část dohrál v tomto složení?

Situace ohledně zastavených přestupů se řeší, musíme věřit, že se tým podaří ještě posílit.

Co když se tým posílit nepodaří, jak se budete snažit tým probudit?

Je reprezentační přestávka a my se samozřejmě s dalšími členy vedení vydáme do kabiny, kde budeme s hráči o této neutěšené situaci mluvit. A za sebe moho říct, že jim zdůrazním, že takhle se za Baník nehraje.

Už delší čas se mluví o odchodu kapitána Michala Frydrycha, který má v této chvíli nejblíže pražské Slavii. Osobně byste ho v této situaci uvolnil?

Nevidím do zákulisních věcí a v klubu jsem doopravdy měsíc. Ale pokud primárně hráč nemá chuť prodloužit kontrakt, tak to je pro mě signál, že v týmu nechce dál působit. A podle toho se je třeba na to dívat. Podle mých informací Michal Frydrych nový návrh smlouvy dostal, ale neakceptoval ji. U jednání jsem ale nebyl.

Situace Baníku je kritická i kvůli postoji fanoušků Baníku, kteří kritizují vedení klubu v čele s majitelem Petrem Šafarčíkem. Dá se v této vyhrocené situaci vůbec první ligu zachránit?

Samozřejmě že tyhle spory jsou pro celý klub nepříjemné a rozhodně ani týmu v zápasech neprospívají. Baník by se potřeboval zase sjednotit. Ale to je i výzva pro hráče, kteří musí ukázat, že za Baník nechají na hřišti, jak se říká, život. Pokud to ukáží, tak za nimi budou fanoušci zase stát.