Víkendové výsledky ve fotbalové lize daly utkání hodně zajímavý nádech, protože všem fanouškům Baníku bylo jasné, že třetí jarní porážka by pořádně zkomplikovala cestu za záchranou v soutěži.

V úterním vydání Moravskoslezského deníku najdete rozhovor s Tomášem Frejlachem. V dohrávce 20. kola nejvyšší fotbalové ligy patřil mezi nejlepší bankovce na trávníku.

Kromě distancovaného Martina Lukeše nemohl kouč Karol Marko počítat se zraněným René Bolfem (tříslo), pouze na lavičce náhradníků začal utkání i další zkušený záložník Tomáš Marek. Toho ale na hřiště nepustila spíše současná mizerná forma.

Dravé ostravské mládí ale důležitý zápas zvládlo a jasně ukázalo, jak se bojuje o ligové body. „Já se na věk u hráčů nedívám. Pro mě je důležité to, jaké výkony podávají na hřišti,“ řekl po zápase Karol Marko, kterýv pondělíslavil na Bazalech první domácí výhru.

Hrdinou utkání se stal útočník Adam Varadi

Pátý kapitán rozhodl svou třetí brankou v sezóně po přihrávce Tomáše Frejlacha. „Proti Boleslavi jsme už bodovat museli, a proto jsme do toho šli od začátku naplno. Sledoval jsem výsledky týmů ze dna tabulky, které mě osobně ještě více nabudily. Chtěli jsme ale všichni ukázat, že v Ostravě hrát fotbal umíme, že prostě patříme v tabulce výše,“ poznamenal Adam Varadi, který prožil výjimečný večer.

Poprvé ve své kariéře měl v ligovém zápase na ruce kapitánskou pásku klubu svého srdce. „Určitě jsem cítil větší odpovědnost, být kapitánem Baníku je pro mě jako odchovance velká pocta. A jsem strašně rád, že jsme dneska vyhráli. Ten gól je pro mě bonusem navíc. Hlavní je, že máme tři body,“ zdůraznil Varadi, který se tak stal v sezóně už pátým kapitánem ostravského týmu (Lukeš – pohárové zápasy, Bolf, Neuwirth, Marek). O jeho volbě rozhodl kouč Karol Marko.

„Pro mě to bylo jasné rozhodnutí, protože Adam je odchovanec Baníku a chachar. On nejlépe věděl, jak důležitý zápas nás čeká. V Olomouci nás povzbuzovalo pět stovek skvělých fanoušků, kterých jsme svým nasazením v první půli zklamali. To jsme museli změnit. On nejlépe ví, jak se bojuje za Baník. Na hřišti šel příkladem,“ řekl Marko.

Tah mu doopravdy vyšel a ostravský celek poprvé na jaře od úvodní minuty bojoval o každý míč a vytvářel si šance. „Nastoupili jsme s úplně jinou mentalitou a obrovským odhodláním. Z toho pramenil i náš vedoucí gól,“ potěšilo Marka.

Závěr mladoboleslavský Miller ustál

V závěru prvního poločasu mohli domácí nejlepší jarní poločas korunovat druhým gólem, ale Šenkeřík ani Frydrych se ve vyložených šancích neprosadili a dorážku Fantiše pak reflexivně vyrazil gólman Miller.

„Po pauze jsme měli problémy v mezihře. Museli jsme hrát více z obrany, bylo vidět, že tým nechtěl o výhru přijít. Z taktického hlediska jsme ale utkání zvládli. Tohle vítězství proti silnému soupeři je pro nás strašně důležité. Moc jsme ho potřebovali,“ zopakoval Marko, jehož tým mohl po vyloučení Opiely rozhodnout, ale řadu útoků nedotáhl do zakončení.

Boleslav po domácí vysoké výhře nad Brnem (5:0) přijela do Ostravy hodně sebevědomá, ale moc šancí si nevytvořila. „Ale na ten domácí zápas jsme nenavázali. O výsledku se rozhodlo už v prvním poločase, kdy jsme nehráli dobře. O gól jsme si koledovali hned od začátku. Po pauze jsme i v oslabení chtěli zápas zvrátit, ale nepodařilo se nám to. Hrát jenom poločas prostě nejde,“ řekl trenér Boleslavi Karel Stanner.

Boleslav doplatila v Ostravě i na vyloučení Opiely, který musel předčasně pod sprchy po dvou hloupých faulech (7. a 56. minuta). „Nebylo to jen vyloučení, i další dvě žluté karty jsme dostali zbytečně. I v tomhle směru nemohu být spokojený,“ mračil se Karel Stanner.

Fanoušci Baníku opět protestovali proti radnici

CHACHAŘI PROTI LHÁŘŮM. Fotbaloví fanoušci Baníku ve svých protestech proti rozhodnutí ostravské radnici nestavět fotbalový stadion a výrokům primátora města Petra Kajnara, který je označil za radikály, nepolevují. Ve 35. minutě včerejšího duelu takřka všichni příznivci Baníku opustili na protest ochozy a vrátili se až po přestávce. Posledních deset minut první půle se tak hrál v komorní atmosféře.


FC Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 1:0.