„„Heřmanice jsou překvapivý soupeř, ale jeden z našich trenérů mládeže se byl na pohárovém zápase mezi Heřmanicemi a Lískovcem podívat, takže nějaké inoformace o soupeři máme,“ řekl včera pro TV Slovácko trenér Miroslav Soukup.

Slovácko, které prozatím v první lize na body stále ještě čeká, dorazí do Heřmanic bez Libora Doška nebo Ladislava Volešáka. „Tím jak je ta sezona náročná a my máme současný kádr vlivem zdravotních komplikací na hraně, chci v Heřmanicích nasadit řadu fotbalistů, kteří prozatím v lize moc příležitostí nedostávali a ty doplním o hráče z juniorky. Ale počítám s tím, že Míra Poliaček by v Heřmanicích mohl alespoň na poločas nastoupit,“ doplnil trenér Slovácka.

Historický a vysněný duel je tady. Dnes přesně v pět hodin odpoledne vyběhnou fotbalisté Heřmanic k zápasu 2. kola Ondrášovka Cupu proti prvoligovému týmu Slovácka. A podle všeho před návštěvou, která je na heřmanické poměry neobvyklá. „Natiskli jsme patnáct stovek lístků, v předprodeji nalezlo majitele už zhruba dvě stě vstupenek a náš soupeř si jich v předstihu vyžádal padesát. Ale kolik lidí nakonec na náš stadionek dorazí, si prozatím představit neumím,“ řekl trenér domácího týmu Jaroslav Mlčoch.

K dispozici by měl mít podle posledních informací kompletní kádr. „Kluci jsou zdraví a je z nich cítit to správné předzápasové napětí. Ale sestavu prozatím říkat nahlas nechci,“ uvedl Mlčoch ještě před včerejším podvečerním tréninkem. Je však velmi pravděpodobné, že se příliš od té, která nastoupila proti Lískovci, lišit nebude: Žiga – Hudeček (65. Suchopa), Mooc, Koval, Dominik – Janda, Strakoš – Michal Mohelník, Valouch, Michalák – Šebek.

Úterní utkání mezi Heřmanicemi a Slováckem začíná přesně v 17 hodin a řídit jej bude trojice rozhodčích Proske, Sanatarius a Paták. Na vítěze čeká ve třetím kole lepší z dvojice Brumov – Frýdek-Místek.

Mooc: Slovácko je hodně atraktivní soupeř

Na jaře už byl u toho, když se Heřmanicím podařilo díky úspěšně zvládnutému finále moravskoslezského poháru proklouznout do 1. kola Ondrášovka Cupu.

A v něm Vítězslav Mooc, který si během vlastní dlouhé fotbalové kariéry zahrál mimo jiné v dresu malajsijského Negeri Sembilan asijskou obdobu evropské Ligy mistrů, navíc stál uprostřed obranného šiku Mlčochova týmu ve vítězném duelu proti Lískovci, díky němuž se postaví dnes odpoledne proti prvoligovému Slovácku.

Heřmanice zažijí dnes velký fotbalový svátek. Asi je zbytečné se ptát, zda se na něj těšíte…

Co vím od spoluhráčů, všichni se na zápas nesmírně těší. A pro mě samotného je to taková malá vzpomínka na ligu, že si po nějakém čase zase zahraju proti špičkovému českému mančaftu. Pro kluky z Heřmanic je to navíc, myslím, obrovská výzva a odměna, zahrát si proti Slovácku, které patří mezi skutečně dobrá česká mužstva. Pro ně to je navíc svátek a možnost se ukázat některým trenérům, kteří se tam určitě přijdou podívat.

Mezi I. ligou a I.A třídou je obrovský rozdíl. Nemáte trochu strach z toho, co by případná vysoká porážka udělala s vašimi spoluhráči?

Ne, nemám. Vím, že hrajeme I.A třídu, která je o pět soutěží níž. Řekl bych to spíš asi takhle: do Heřmanic přijde pravděpodobně hodně lidí, snad by mělo být vyprodáno, a teď samozřejmě netuším, co to s kluky, kteří jsou zvyklí hrát před stovkou dvěma stovkami diváků, udělá. Vím, že minimálně na začátku zápasu bude mezi nimi panovat určitá nervozita. Já je však budu nabádat k tomu, aby to pokud možno co nejrychleji hodili za hlavu a snažili se hrát co možná nejlepší fotbal.

Co by mohlo podle vás na Slovácko platit?

Bojovnost. To je to, čím můžeme našeho dnešního soupeře možná trochu předčit. Určitě si musíme na hřišti počínat bojovně a agresivně, tím ale nemyslím brutální a bezohlednou hru. Osobně si pamatuju z doby, kdy jsem já sám hrál ligu, a nastoupili jsme proti celku z nižší soutěže, že soupeř do nás šel tvrdě a občas to někomu i znechutil. My v tomhle utkání nemáme co ztratit. Slovácko přijede jako jednoznačný favorit. Oni musí. Rozhodně budeme bojovat, a pokud by to skončilo nějakým přijatelným výsledkem, pak jedině dobře pro nás. My si však chceme ten zápas hlavně užít. Ale je pravda, že čím víc se to blíží – a my víme, že přijde na utkání spousta známých –, tak je patrné třeba i u mě stoupající napětí.

Jak se to projevovalo?

O víkendu, který jsme měli volný, jsem byl na chalupě a snažil jsem se na internetu zjišťovat, co a jak je nového v táboře soupeře. Vyčetl jsem, že Došek měl angínu, taky jsem zjistil, že mají asi čtyři další fotbalisty na marodce. Je jasné, že jsme si na předzápasovém tréninku o tom popovídali, rozebrali jsme nějaké taktické věci. Jedno je však dané: jediná cesta je do toho zápasu vletět bojovně. Znovu opakuji: tlak bude vyvíjen na soupeře, kterému se první dvě ligová kola výsledkově nepovedla.

Není vám přece jen v koutku duše líto, že Heřmanicím pohárový los nepřisoudil Baník?

Takhle to nevidím. Jasně, Baník je náš v podstatě soused a bylo by to derby. Ovšem Slovácko je pro nás i pro diváky určitě taky hodně atraktivní soupeř. Je to tým, který má hodně fanoušků, takže myslím, že to vyjde nastejno. A když se nám podaří co nejdéle udržet proti němu přijatelný výsledek, třeba potom můžeme klidně na ten Baník ještě narazit (smích). Jasně, je to malá pravděpodobnost. Je však možné, že nás prvoligový celek podcení. Pokud mě paměť neklame, po nás hraje Slovácko ligový zápas se Spartou, a jejich trenér tak navíc může postavit hráče z lavičky… Tohle by mohla být naše malá výhoda.

Patříte mezi nejzkušenější hráče Mlčochova výběru. Jste světem protřelý fotbalista a určitě od vás spoluhráči čekali nějaké rady…

Žádné sáhodlouhé proslovy jsem nevedl. Poradil jsem jim, že musíme jít do zápasu bez zbytečné bázně a snažit se na tom place udělat to nejlepší, co každý z nás umí. Samozřejmě se jim musíme snažit znepříjemnit hru a jít do nich agresivně. Nikdo z nás nesmí uhýbat v soubojích, protože Slovácko nás zřejmě rychlostně jednoznačně předčí. A to my musíme nahradit právě tou bojovností. A hlavně jsem jim zdůrazňoval, že je zbytečné být nervózní. Nemáme co ztratit, naopak máme možnost všem ukázat, že i my hrát fotbal umíme. Doufám, že nás fanoušci poženou dopředu, protože – co si budeme povídat – mít lidi v zádech dodá hodně energie.

Hovořil jste o tom, že na zápas by mělo dorazit velké množství fanoušků. Nemáte trošku strach o to, aby se v hledišti něco nesemlelo?

Je pravda, že Slovácko má fantastické fanoušky. A vím podle různých diskusí na jejich klubových či fanouškovských stránkách, že se k nám v poměrně hojném počtu chystají. Doufám však, že se u nás nic nestane. Ale znáte fanoušky. Můžou přijet a můžou provokovat, ale věřím, že se nic nevyhrotí. A moc rád bych všechny fotbalové příznivce i touto cestou požádal, aby velký svátek celého heřmanického fotbalu ničím nepokazili. Třeba i proto, že na utkání bude hodně rodičů s dětmi, z nichž někteří si navíc zahrají přestávkový minizápas Vítkovice – Heřmanice. A tihle kluci se určitě budou dívat i na fotbal a atmosféru okolo něj, a byla by škoda, kdyby si z toho zápasu odnesli vzpomínky na to, že někdo někoho urážel, že tam na hřiště něco létalo nebo se třeba někdo rval. Tohle by mě hodně mrzelo. Ale chci věřit tomu, že dnešní zápas bude především oslavou fotbalu a že si jej všichni užijí. My na hřišti a diváci kolem něj.

Vizitka

Vítězslav Mooc

Věk: 33 let

Klub: TJ Heřmanice

Post: střední obránce

Předchozí působiště: FC Vítkovice, Slezan Frýdek-Místek, Rapid Muglinov, HK Přerov, FK Krnov, SK Hradec Králové, RKS Radomsko (Polsko), KSZO Ostrowiec (Polsko), Podbeskidzie Bielsko-Biala (Polsko), Fotbal Fulnek, Negeri Sembilan (Malajsie), Slavoj Trebišov (Slovensko), Patrick Thistle (Skotsko), MFK Havířov.

V dresu SK Hradec Králové odehrál v 2001 až 2003 dohromady třiadvacet prvoligových zápasů. Další bezpočet duelů sehrál ve II. lize za FC Vítkovice.